Przejdź do treści

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty. Historyczny moment dla kobiet w Wielkiej Brytanii!

Antykoncepcja bez recepty w Wielkiej Brytanii
Antykoncepcja bez recepty w Wielkiej Brytanii / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Wielkiej Brytanii tabletki antykoncepcyjne można już kupić bez recepty. „To dobra wiadomość dla kobiet i rodzin” – stwierdziła June Raine, dyrektor naczelna Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), ogłaszając tę decyzję.

Antykoncepcja bez recepty w Wielkiej Brytanii

Od poniedziałku w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii tabletki antykoncepcyjne można kupić w aptekach bez recepty. Zmiana dotyczy dwóch rodzajów pigułek zawierających wyłącznie progesteron, tzw. „minipigułek”.

Brytyjski regulator rynku leków MHRA uznał, że tabletki Hana i Lovima mogą być bezpiecznie stosowane przez większość kobiet. Tym samym wydał pozytywną opinię, dotyczącą przekwalifikowania ich z leków na receptę na leki apteczne.

„To dobra wiadomość dla kobiet i rodzin” – komentowała June Raine, dyrektor naczelna Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA). „Konsultowaliśmy się z szeregiem osób po to, by umożliwić podjęcie decyzji, która sprawi, że te tabletki antykoncepcyjne będą po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii dostępne bez recepty. Otrzymaliśmy wiele odpowiedzi w ramach naszych konsultacji, z których większość pozytywnie odnosiła się do naszego pomysłu” – dodała.

Jakie są objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja bez konsultacji z ginekologiem

”Minipigułki” można już kupić w Wielkiej Brytanii bez konsultacji z lekarzem, ale kobiety przed ich zakupem muszą skonsultować się z farmaceutą w sprawie ewentualnych skutków ubocznych. Tabletki kosztują 7,50 funta (ok. 40 zł) za opakowanie wystarczające na miesiąc.

Tabletki zawierają związek o nazwie dezogestrel. To syntetyczny hormon sterydowy (progestagen III generacji) zapobiegający zapłodnieniu poprzez hamowanie wydzielania hormonu luteinizującego, owulacji oraz zagęszczanie śluzu szyjki macicy. Pigułki powinny być przyjmowane raz dziennie, bez przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami. Pominięcie dawki przez czas dłuższy niż 12 godzin może skutkować tym, że tabletki okażą się nieskuteczne.

„Jeszcze przed pandemią zbyt wiele kobiet i dziewcząt walczyło o dostęp do podstawowych usług zdrowotnych. Konsekwencją tego jest wzrost liczby nieplanowanych ciąż i pogorszenie się sytuacji kobiet i dzieci” – powiedział „Guardianowi” Edward Morris, prezes Royal Pharmaceutical Society, który w pełni popiera decyzję MHRA.

Tabletki mieszane, które posiadają w składzie zarówno estrogen, jak i progesteron, w dalszym ciągu będą sprzedawane w Wielkiej Brytanii jedynie na receptę.

W Polsce antykoncepcja tylko na receptę

W Polsce od 30 lipca 2017 r. wszystkie leki antykoncepcyjne można kupić tylko na receptę. To efekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pigułki „dzień po” (ellaOne – uznaną przez Europejską Agencję Leków za bezpieczną do stosowania bez recepty) można kupić tylko po konsultacji z lekarzem i otrzymaniu recepty.

Europejskie Forum Parlamentarne ds. Populacji i Rozwoju ustaliło, że dostęp do antykoncepcji w Polsce wynosi tylko 31,5 proc. To najgorszy wynik w całej Europie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.