Przejdź do treści

Jakie są objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych?

Jakie są objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie są objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Szpital w Indiach
„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie
kobieta po szczepieniu na covid
Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 – które występują najczęściej? Porównanie
Babka jajowata – właściwości i zastosowanie byliny
Kobieta
Gdzie są wolne terminy na szczepienie? Rząd udostępnił mapę z danymi
"Strefy erogenne nie mają orientacji seksualnej" - podkreśla edukatorka seksualna Natalia Grubizna. Wyjaśnia, jak czerpać przyjemność z assturbacji
„Strefy erogenne nie mają orientacji seksualnej” – podkreśla edukatorka seksualna Natalia Grubizna. Wyjaśnia, jak czerpać przyjemność z assturbacji

Pigułki antykoncepcyjne powinny być każdorazowo dopasowane indywidualnie do pacjentki, w oparciu o szczegółowy wywiad lekarski oraz wyniki badań. Czasem jednak okazuje się, że tabletki zostały źle dobrane i kobieta nie czuje się po nich najlepiej. Jakie symptomy świadczą o tym, że warto rozważyć zmianę preparatu?

Dr Jan Kupisz, specjalista ginekologii-położnictwa z Humana Medica Omeda w Białymstoku tłumaczy, że w tabletkach dostępnych na rynku znajdują się różne ilości hormonów. Wyróżniamy jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. – Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, często nazywane minipigułkami, zawierają tylko progesteron, natomiast tabletki dwuskładnikowe zawierają zarówno progesteron, jak i estrogeny – mówi doktor, dodając, że pigułki antykoncepcyjne nie służą tylko zapobieganiu ciąży, ale są również stosowane do wspomagania leczenia wielu kobiecych chorób. – Stosują je kobiety, u których występują bolesne i bardzo obfite miesiączki, napięcie przedmiesiączkowe czy trądzik – wymienia dr Kupisz.

Jak dobrze dobrać tabletkę antykoncepcyjną?

– Do tego potrzebny jest bardzo szczegółowy wywiad lekarski – zaznacza ginekolog z Hemana Medica Omeda. – Bardzo ważne, by pacjentka na zadawane przez ginekologa pytania odpowiadała szczerze. Wiele zależy od jej ogólnego stanu zdrowia i obciążenia genetycznego. Ryzykiem są obarczone pacjentki, które palą papierosy, występuje u ich nadciśnienie, otyłość, choroby układu krążeniowego. Zanim wspólnie z pacjentką podejmiemy decyzję o tym, jakie i w jakich ilościach zastosować tabletki, niezbędny jest też komplet badań: morfologia, cytologia, USG narządów rodnych.

Jeśli tabletka zostanie dobrana w oparciu o wywiad lekarski i wyniki badań, przyjmująca je kobieta nie powinna mieć skutków ubocznych, ale czasem zdarza się, że mimo wszystko preparat zostaje niewłaściwie dopasowany. Co można wtedy zaobserwować? Dr Jan Kupisz tłumaczy, że bóle głowy, mdłości, wymioty, przybieranie na wadze, złe samopoczucie związane z wahaniem nastrojów, zatrzymanie wody w organizmie oraz spadek libido to najczęstsze objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych.

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?

Na tym jednak nie koniec. Mogą wystąpić również rzadsze symptomy, których pacjentka często nie wiąże ze stosowaną antykoncepcją. To np. tkliwość i obrzmienie piersi, pobolewanie w dole brzucha, zawroty głowy, zmiany w łaknieniu (nadmierny apetyt albo jego brak). Trzeba jeszcze wspomnieć o plamieniach z dróg rodnych. Ich występowanie jest częstą reakcją organizmu na stosowaną antykoncepcję hormonalną – szczególnie w pierwszych trzech miesiącach. Jeśli jednak plamienia się utrzymują albo wracają oraz gdy towarzyszą im inne dolegliwości, to również jest sygnał do zmiany preparatu.

Pigułki antykoncepcyjne a samopoczucie

Warto ponadto zwrócić uwagę na zmiany i huśtawki nastrojów. Niejedna stosująca tabletki antykoncepcyjne kobieta skarży się na rozdrażnienie, płaczliwość, apatię, pesymistyczne myśli czy nawet depresję. Na własnej skórze przekonała się o tym Magda. Zawsze była radosną, optymistycznie patrzącą na świat kobietą. Na pewnym etapie życia zaczęły ją jednak trapić stany depresyjne. – Wspominam to jako coś okropnego – przyznaje. – Bywały dni, że nie miałam siły podnieść się z łóżka. Wszystko widziałam w ciemnych barwach. Pojawiły się u mnie problemy ze snem, których wcześniej nie miałam. Byłam przygnębiona. Ktoś zasugerował, że to może być od tabletek. I miał rację. Po ich odstawieniu wszystko wróciło do normy.

Z opublikowanych w 2016 roku badań na Uniwersytecie Kopenhaskim wynika, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może być związane – choć nie musi – z pojawieniem się objawów depresji. Uczeni podkreślają jednak, że ryzyko to zależy od rodzaju przyjmowanego preparatu oraz od wieku kobiety. Analizie poddano dane medyczne aż miliona duńskich kobiet między 15. a 34. rokiem życia. Dane gromadzone były na przestrzeni 6 lat – w tym czasie 133 tys. kobiet zaczęło stosować leki antydepresyjne, natomiast depresję zdiagnozowano u 23 tys. Dunek. Ryzyko depresji było większe u kobiet stosujących tabletki jednoskładnikowe oraz u młodszych kobiet (w wieku 15–19 lat), u których preparaty dwuskładnikowe powodowały wzrost ryzyka wystąpienia depresji o 80 proc., a jednoskładnikowe – aż o 120 proc. Naukowcy zastrzegli, że konieczne są dalsze badania w celu wyjaśnienia wpływu tabletek antykoncepcyjnych na psychikę stosujących je pacjentek.

– Jedna na pięć kobiet w Polsce wybiera antykoncepcję hormonalną, ponieważ skutecznie zabezpiecza ona przed niechcianą ciążą i nie wpływa negatywnie na stan zdrowia i samopoczucie kobiety. Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio stosowana – mówi dr Jan Kupisz. – Najlepiej kobiety reagują na tabletki jednoskładnikowe. Mogą być one stosowane również w okresie karmienia piersią. W swojej praktyce lekarskiej nie spotkałem się z sytuacją, by te tabletki miały jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne – dodaje.

Ginekolog podkreśla, że jeżeli tabletki hormonalne przyjmowane są zgodnie z zaleceniami lekarza, to są skuteczne i całkowicie bezpieczne, a przy tym ich zażywanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na zdrowie oraz psychikę. Jeśli jednak kobieta podczas stosowania danego preparatu nie czuje się dobrze i obserwuje u siebie niepokojące symptomy, powinna zgłosić się do gabinetu ginekologicznego i omówić z lekarzem ewentualną kwestię zmiany preparatu.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czym jest stealthing w seksie i dlaczego nigdy nie powinien mieć miejsca? Tłumaczy seksuolożka Olga Madej

Czym jest stealthing w seksie i dlaczego nigdy nie powinien mieć miejsca? Tłumaczy seksuolożka Olga Madej

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

Czy w trakcie stosowania antykoncepcji robienie comiesięcznych przerw na krwawienie ma sens? Tłumaczy lek. Marta Wójcik

zakochana para, wazektomia

„Obawy wynikają z niewiedzy. Wazektomia bywa błędnie nazywana kastracją – to nieprawda” – mówi dr Emilia Pawłowska-Krajka

Osłona do antykoncepcji. Czy jest niezbędna? Farmaceutka wyjaśnia

Pierwszy seks – 11 wskazówek, które ułatwią ci to doświadczenie

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić

Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?

Męski pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn? „Nie zaufałabym, no, poza wazektomią, bo to jest jednak dość pewna i stała metoda”

Tabletka dzień po – jak działa, ile kosztuje, gdzie kupić?

Bezpieczny seks – jak zacząć ten temat z nowym partnerem?

Podwiązanie jajowodów a wazektomia w Polsce. Seksuolożka wyjaśnia, jak to wygląda naprawdę

Antykoncepcja u nastolatków. Co o tym mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa?

Komputery cyklu. Czym są i co warto o nich wiedzieć?

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć okiem ginekologa

Jakie prezerwatywy wybrać?/Getty Images

Prezerwatywy – rodzaje, skuteczność. Jak założyć prezerwatywę?

Kobieta z blistrem tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne. Jak im zapobiec?

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?

Tabletki antykoncepcyjne a tycie – czy po tabletkach się tyje?

Zastrzyk antykoncepcyjny - cena, skuteczność. Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Zastrzyk antykoncepcyjny – cena, skuteczność u kobiet i mężczyzn

Noworodek ze spiralą w ręku / Facebook.com

„W Wietnamie urodził się chłopczyk ze spiralą w rączce” – piszą media. Czy to możliwe? Mamy odpowiedź ginekologa

Antykoncepcja hormonalna / istock

Antykoncepcja hormonalna. Co może obniżać jej skuteczność?

para całująca się

Co to jest diafragma? Jakie jest jej działanie i skuteczność jako środka antykoncepcyjnego?

ipodwiązanie jajników

Podwiązanie jajników – zabieg, metody i skutki kobiecej sterylizacji

Mężczyzna i kobieta / unsplash

„Nie musisz chcieć dziecka, by uprawiać seks” – mówi Katarzyna Koczułap, psycholożka. Co wpływa na gotowość do uprawiania seksu?

tabletki antykoncepcyjne

Położne i pielęgniarki mogą przedłużać recepty na antykoncepcję – przypomina FEDERA

Najpopularniejsze

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?