Przejdź do treści

Tabletki na uspokojenie, czyli jak możesz złagodzić objawy stresu?

Tabletki na uspokojenie – co możesz zastosować, żeby złagodzić objawy stresu? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badania wykazują, że stres regularnie odczuwa aż 75% dorosłych osób. Przyczyn może być wiele – sytuacja rodzinna, praca, kłopoty zdrowotne czy nadmiar obowiązków. Jak poradzić sobie ze stresem? Jakie tabletki na uspokojenie możesz kupić bez recepty? Sprawdź, co zawierają i jak działają dostępne w aptekach preparaty.

Jak objawia się stres?

Stres to naturalna reakcja organizmu na różne bodźce. Może być zjawiskiem pozytywnym, kiedy pomaga utrzymać czujność i zwiększa motywację. Jeśli jednak reakcje stresowe są silne lub doświadczasz ich bez przerwy, mogą mieć wyniszczający wpływ na organizm. Objawy towarzyszące przewlekłemu stresowi to:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • problemy ze snem,
  • bóle i zawroty głowy,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, np. biegunki lub zaparcia,
  • zmęczenie,
  • niepokój,
  • drażliwość,
  • depresja,
  • ataki paniki.

Co zawierają tabletki na uspokojenie bez recepty?

Bez recepty dostępne są głównie ziołowe tabletki na uspokojenie, które mogą zawierać pojedyncze składniki lub ich kompozycje. Siła i kierunek działania takich preparatów będą zależały od tego, jakie surowce roślinne i w jakiej ilości zostały w nich zastosowane. W tabletkach na uspokojenie bez recepty znajdziesz m.in.:

  • melisę lekarską – stosowana jest w stanach pobudzenia nerwowego, niepokoju i bezsenności. Łagodzi związane z nimi zaburzenia rytmu serca, np. kołatanie, a także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Może też zmniejszać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
  • lawendę lekarską – wskazana jest w stanach napięcia nerwowego, niepokoju i bezsenności. Oprócz tabletek na uspokojenie, stosowana jest też w aromaterapii,
  • kozłek lekarski – działa wyciszająco, uspokajająco i przeciwlękowo, a także ułatwia zasypianie. To jeden z popularniejszych składników ziołowych tabletek na sen i uspokojenie. Badania wykazują, że może też łagodzić objawy ADHD,
  • chmiel zwyczajny – łagodzi stany napięcia nerwowego i niepokój, pomaga też przy trudnościach w zasypianiu. Niweluje napięcie nerwowe towarzyszące menopauzie,
  • męczennicę cielistą – zmniejsza objawy fizyczne stresu, np. kaszel na tle nerwowym, kołatanie serca czy zwiększone napięcie mięśni. Działa też uspokajająco i przeciwlękowo,
  • dziurawiec zwyczajny – łagodzi lekkie i umiarkowane stany depresyjne, może też zmniejszać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Działa fototoksycznie – uwrażliwia skórę na promienie słońca, co może wywołać rumień, świąd i obrzęk. Dlatego nie stosuj ziołowych tabletek na uspokojenie z dziurawcem, jeśli planujesz się opalać.

Dobre tabletki na uspokojenie powinny być zarejestrowane jako leki. Masz wtedy gwarancję, że zawierają przebadane surowce roślinne wysokiej jakości. Oczywiście to nie oznacza, że suplementy diety nie działają, jednak leki są zawsze bardziej wiarygodne. Jeśli potrzebujesz silnych tabletek na uspokojenie bez recepty, szukaj takich z dużą dawką kozłka lekarskiego.

Jak wybrać tabletki na uspokojenie, które nie otumaniają? Niestety, dopóki nie sprawdzisz działania na własnej skórze, nie będziesz miała pewności, jak zareagujesz na dany preparat. Dlatego zawsze testuj reakcję organizmu na lek w kontrolowanych warunkach, np. po powrocie z pracy.

Niektóre osoby są na tyle wrażliwe, że nawet ziołowe tabletki na uspokojenie mogą powodować nadmierną senność czy pogarszać koncentrację. Sprawdź też w ulotce zalecaną dawkę i jej nie przekraczaj. Nie łącz tabletek na uspokojenie bez recepty z silniejszymi środkami na receptę – mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie.

Magnez jako tabletka na uspokojenie?

Magnez pełni w organizmie wiele kluczowych ról. Uczestniczy m.in. w syntezie białek, kurczliwości mięśni, regulacji ciśnienia, a także w przewodnictwie nerwowym. Przewlekły stres zwiększa zapotrzebowanie na ten pierwiastek, co może prowadzić do niedoborów. Niestety, w takiej sytuacji łatwo wpaść w błędne koło, ponieważ jednym ze skutków niedoboru magnezu jest zwiększona podatność na stres, a ten dalej nasila jego niedobór. Dodatkowo zbyt mała ilość magnezu w organizmie sprawia, że ciężej odczuwa się skutki przewlekłego stresu, np. kołatanie serca, bóle głowy czy zmęczenie.

Czy magnez może zastąpić tabletkę na uspokojenie? Nie, ponieważ nie zadziała od razu. Jednak jego regularna suplementacja może złagodzić objawy przewlekłego stresu. Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi ok. 300-400 mg. Sporą ilość dostarczasz w popularnych produktach spożywczych, takich jak pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy czy czekolada. Jeśli towarzyszy ci przewlekły stres, warto uzupełnić dietę przy pomocy dobrego preparatu z magnezem.

Tabletki na uspokojenie na receptę

Lekarz dobiera preparaty na receptę w zależności od sytuacji, stanu zdrowia pacjenta i objawów, jakie towarzyszą przewlekłemu stresowi. Niektóre leki można stosować maksymalnie przez kilka tygodni, inne nadają się do dłuższej terapii. Najczęściej stosowane preparaty to:

  • hydroksyzyna,
  • benzodiazepiny – to silne tabletki na uspokojenie na receptę, które stosowane zbyt długo mogą uzależnić,
  • niektóre leki przeciwdepresyjne, np. opipramol, sertralina, duloksetyna.

Chociaż tabletki na uspokojenie mogą złagodzić objawy wywoływane przez stres, nie powinny być podstawą leczenia. Znacznie ważniejsza jest psychoterapia, która pomoże uporać się z przyczyną przewlekłego stresu. Jeśli więc czujesz, że sytuacja cię przytłacza, nie wahaj się poprosić o specjalistyczną pomoc.

 

Bibliografia:

  1. Dobros N., Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii 2017, 18(3): 215-222.
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11874-stress [dostęp 22.11.2023].
  3. Jędrzejek M., Mastalerz-Migas A., Bieńkowski P., Cichy W., Matusiewicz H., Szymański F. M., Woroń J., Stosowanie preparatów magnezu w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ 2021, 7(2): 141-150.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.