3 min.
Wiesz, że telefon może być źródłem kontaktowego zapalenia skóry i wywołać alergię? Wszystko przez metal, który zawiera

Wiesz, że telefon może być źródłem kontaktowego zapalenie skóry i wywołać alergię? Wszystko przez metal, który zawiera / Pexels.com
Najnowsze
04.03.2021
AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Pierwsza indyjska szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna w 81 proc.
04.03.2021
Dolly Parton śpiewająco szczepi się na COVID-19. „Błagam cię, nie wahaj się”
04.03.2021
O złych przeżyciach najlepiej zapomnieć. Podpowiadamy, jak przestać rozpamiętywać
Źródło narażenia na kontaktowe zapalenie skóry to nie tylko biżuteria. Może to być też sprzęt elektroniczny, np. smartfon i laptop. Dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki wyjaśnia, kiedy pojawiają się objawy alergiczne i co je może potęgować.
Groźny nikiel
Dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki podkreśla, że pacjenci, w tym dość często, dzieci zgłaszają się do niej z objawami alergii kontaktowej. Jak tłumaczy, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry często prowokowane jest siarczanem niklu, który towarzyszy nam praktycznie codziennie.
Źródło narażenia na kontaktowe zapalenie skóry to m.in. :
- biżuteria, guziki i zamki;
- telefony i laptopy;
- patelnie i garnki,
- zabawki i instrumenty muzyczne.
Kontaktowe zapalenie skóry – objawy
Objawy kontaktowego zapalenia skóry to rumień, obrzęk, pęcherze, świąd i łuszczenie się naskórka. Dermatolożka podkreśla, że wcale nie muszą pojawiać się od razu po kontakcie z niklem, ponieważ metal ten przenika do naskórka w postaci małej cząsteczki, gdzie się akumuluje. Do wywołania alergii potrzeba jednak, aby dostał się do głębszych warstw skory i „zaczepił” komórki układu immunologicznego.
„Dlatego objawy mogą się pojawić dopiero po wielokrotnym i powtarzającym się kontakcie z przedmiotem zawierającym nikiel! AZS ułatwia ten proces! Ale również wczesny kontakt z niklem (kolczyki u niemowląt) mogą ułatwiać jej rozwój” – tłumaczy Kobyłka-Dziki.
A co z produktami, które są bogate w nikiel? Dermatolożka wyjaśnia, że nieliczne badania pokazują możliwość zaostrzenia objawów po spożyciu pokarmów z dużą zawartością tego pierwiastka. Należą do nich m.in.: kakao, czekolada, herbata, pszenica, owies, soja, mąka owsiana, orzechy czy migdały. Jednak, jak zaznacza, nie zaleca się stosowania diety eliminacyjnej.
Mama Dermatolog
Agnieszka Kobyłka-Dziki to lekarz dermatolog, lekarz rezydent specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prywatnie żona i mama, dbająca o zdrowy styl życia.
W mediach społecznościowych prowadzi profile edukacyjne o tematyce zdrowotnej i lifestylowej dla mam. Jej profil na Instagramie Mama Dermatolog obserwuje ponad 13,4 tys. osób. Pisze o wszystkim, co ważne dla naszej skóry.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021