Czerniak

Czerniak to nowotwór skóry, który szybko daje przerzuty. Zdiagnozowany na wczesnym etapie, jest całkowicie wyleczalny. Mimo że najważniejsza jest profilaktyka, to warto też wiedzieć, jakie są objawy i możliwe sposoby leczenia czerniaka.

Czerniak należy do grupy nowotworów szybko dających przerzuty. Pomimo iż jest agresywny, nie łatwo poddaje się leczeniu i szybko atakuje, to wcześnie zdiagnozowany jest całkowicie wyleczalny. Powstaje w wyniku upośledzenia komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Najczęściej występuje na skórze, ale może pojawić się w każdym miejscu na ciele, gdzie obecne są komórki barwnikowe: oko, odbyt, jama ustna.

Czerniak – objawy, ryzyko wystąpienia

Czerniak jest nowotworem rzadkim. Występuje u osób będących w średnim wieku, najczęściej atakuje kobiety. Narażone są na niego osoby z jasną karnacją, te, które w dzieciństwie poddawane były zbyt częstej ekspozycji na słońce, a także mające na ciele liczne znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki) nabyte bądź o podłożu genetycznym.

Czerniak jest nowotworem łatwym do zdiagnozowania. Niestety wiele osób bagatelizuje tzw. pieprzyki bądź pojawiające się na ciele zmiany barwnikowe, zrzucając to na starszy wiek lub efekt przebywania na słońcu. Czerniak tymczasem może pojawić się bądź rozwinąć ze znamienia, które jest na ciele od wielu lat.

Zobacz także: Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka

Objawy skórne czerniaka są bardzo charakterystyczne:  

  • znamię jest asymetryczne,
  • ma wielowarstwową, zgrubiałą strukturę,
  • ma nieregularny kolor: brązowy, brunatny, czerwony, niebieski, czarny,
  • osiąga powyżej 6 mm wielkości,
  • zmienia się,
  • wywołuje świąd.

Dowiedz się więcej: Objawy czerniaka

Czerniak leczenie

Leczenie czerniaka jest wieloetapowe i w pierwszej kolejności opiera się przede wszystkim na chirurgicznym usunięciu zmiany wraz ze zdrowym marginesem skóry. W przypadku zajęcia węzłów chłonnych one również są usuwane. Kolejne etapy leczenia zależą od stopnia zaawansowania czerniaka i tego, czy dał on przerzuty. Jeśli tak, wprowadza się chemioterapię perfuzyjną, skupiającą się na podawaniu dużych dawek leków przeciwnowotworowych do obszaru zajętego przez komórki czerniaka. Miejsce to izolowane jest od reszty systemu krążenia, dzięki temu leczenie skupia się tylko na chorym obszarze, nie obciążając przy tym całego organizmu.

Radioterapia to sposób leczenia podjęty w przypadku chorych, u których niemożliwe jest przeprowadzenie operacji, bądź jako terapia uzupełniająca zabieg chirurgiczny.

Czerniak nie powinien być usuwany w gabinetach medycyny estetycznej za pomocą ciekłego azotu bądź zabiegów laserowych. Wszelkie znamiona na ciele powinny być konsultowane z dermatologiem lub chirurgiem.

Czerniak – profilaktyka

Czerniak to nowotwór całkowicie wyleczalny pod warunkiem, że zostanie w porę zdiagnozowany. Najważniejsza jest więc profilaktyka, polegająca na obserwacji i stałej kontroli wszelkich znamion i zmian barwnikowych pojawiających się na ciele. Uwagę powinno zwrócić samo pojawienie się znamienia. Niepokojące są jednak przede wszystkim zmiany jego kształtu i koloru. Szczególnej kontroli muszą być poddawane zmiany nieregularne, o poszarpanych brzegach i zaczerwienione.

Czerniak a opalanie

Czerniak nie jest nowotworem uwarunkowanym genetycznie. Jego rozwój w pełni zależy od predyspozycji organizmu, ale też jest wynikiem zaniedbań. Profilaktyka powinna zacząć się od prawidłowej ochrony przed słońcem. Osoby będące w grupie ryzyka, a więc z jasną karnacją i już mające znamiona, powinny całkowicie zrezygnować z korzystania z solarium oraz nadmiernej i celowej ekspozycji na słońce. Ochrona przeciwsłoneczna dotyczy jednak wszystkich. Najprościej jest sięgnąć po kremy i emulsje z wysokimi filtrami UVA i UVB, a najlepiej blokery opalania. Nakładanie filtrów powinno wejść w codzienny nawyk.

Zobacz także: Krem z filtrem UV

Słońce jest szkodliwe przez cały rok, również zimą. Jego promienie bez najmniejszego problemu przechodzą przez ubrania, a nawet szyby. Filtry powinny być nakładane na całe ciało, przede wszystkim na twarz. Prawidłowa ochrona to ta zaczynająca się od faktoru +50.

Osoby z piegami również powinny unikać słońca i stosować ochronę wysokimi filtrami UVA i UVB. Zbyt mocne promienie słoneczne nie tylko powodują powstanie nowych piegów, ale też oparzenia słoneczne. Osoby dotknięte bielactwem (chorobą skóry polegającą na zaniku w wybranych miejscach melanocytów) powinny szczególnie przykładać uwagę do ochrony swojej skóry przed promieniowaniem. Prócz filtrów wskazane są długie i przewiewne ubrania. Bielactwo to przypadłość, która niestety ułatwia rozwój czerniaka.

Zobacz także: Czerniak złośliwy

Najnowsze