Przejdź do treści

Czym się zajmuje dermatolog? Sprawdź, kiedy potrzebna jest konsultacja tego specjalisty

Kobieta na badaniu u dermatologa
Fot. michaeljung / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dermatolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń skóry, włosów i paznokci. Powinien mieć bardzo szeroką wiedzą medyczną, ponieważ objawy skórne towarzyszą wielu innym problemom zdrowotnym. Z jakimi dolegliwościami powinno się odwiedzić tego specjalistę?

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń skóry, włosów i paznokci. Warto udać się do dermatologa w przypadku różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, infekcje skóry, zmiany znamion, trudności z włosami czy paznokciami, alergie skórne, czy też problemy związane z starzeniem się skóry.

Ponadto, należy udać się do dermatologa, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zmiany w kształcie, kolorze, wielkości lub teksturze skóry, pojawienie się nowych znamion lub owrzodzeń, uporczywe swędzenie, pieczenie, ból lub podrażnienie skóry, nadmierne wypadanie włosów lub inne nieprawidłowości związane z włosami czy paznokciami.

Warto również regularnie odwiedzać dermatologa w celu przeprowadzenia rutynowych badań skóry, szczególnie jeśli masz rodzinne historie nowotworów skóry lub jesteś narażony na słońce lub inne czynniki ryzyka.

Pamiętaj, że dermatolog jest wyspecjalizowanym lekarzem, który może odpowiednio ocenić Twoje problemy skórne, postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub niepokojące objawy dotyczące skóry, zawsze warto umówić się na wizytę u dermatologa.

Kobieta przegląda się w lustrze

Wyróżnia się dermatologię kliniczną, zajmującą się diagnozą oraz leczeniem chorób skóry oraz dermatologię doświadczalną, zajmującą się badaniem struktury i funkcji skóry.

Lekarz dermatolog może specjalizować się w:

  • dermatologii dziecięcej, która koncentruje się na chorobach skórnych u dzieci. To ważne rozróżnienie, ponieważ niektóre choroby dają u dzieci inne objawy, niż u dorosłych;
  • dermatologii-wenerologii, która zajmuje się chorobami przenoszonymi drogą płciową;
  • dermatochirurgii – zajmuje się usuwaniem zmian skórnych, które wymagają interwencji chirurgicznej.

Coraz częściej dermatolodzy współpracują z lekarzami innych specjalności, ponieważ wiele chorób wewnętrznych m.in. objawia się zmianami na skórze. Dermatologia, jako specjalizacja medyczna, nie ma nic wspólnego z medycyną estetyczną lub kosmetologią. Często jednak dermatolodzy specjalizują się dodatkowo w medycynie estetycznej.

Życie z Atopowym Zapaleniem Skóry

Z jakimi zmianami zgłosić się do lekarza dermatologa?

Typowe choroby skórne, z którymi pacjenci zgłaszają się do dermatologa to:

  • oparzenia skóry I, II i III stopnia,
  • Atopowe Zapalenie Skóry (AZS),
  • odmrożenia,
  • albinizm,
  • trądzik,
  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego,
  • grzybica,
  • łuszczyca,
  • wykwity na skórze,
  • łupież,
  • łysienie,
  • pęcherzyca.

Dermatolog dysponujący dermatoskopem może rozpoznawać raka skóry. Najczęściej diagnozowanym rakiem skóry jest rak podstawnokomórkowy, na szczęście jest to najmniej groźny rodzaj tego nowotworu. Rzadziej występującym nowotworem jest rak kolczystokomórkowy. W jego przypadku tylko szybka diagnoza sprawia, że nowotwór ten jest całkowicie wyleczalny. Najrzadziej diagnozowanym i najniebezpieczniejszym nowotworem skóry jest czerniak.

 

dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dermatologa?

Dobry dermatolog nie jest wyłącznie specjalistą od chorób skóry, ale potrafi holistycznie spojrzeć na problemy zdrowotne pacjenta. Aby pierwsza wizyta u dermatologa była jak najbardziej efektywna, warto przyjść do lekarza z aktualnym wynikami badań krwi oraz moczu. Jeśli problem, z którym zgłaszamy się do dermatologa dotyczy skóry twarzy, powinno się zrezygnować z makijażu.

Przed wizytą u dermatologa warto upewnić się, jakich kosmetyków aktualnie używamy, jakie przyjmujemy lub niedawno przyjmowałyśmy leki, a także jak wygląda obecnie nasza dieta. Substancje aktywne zawarte w lekach, składniki kosmetyków oraz produkty spożywcze nierzadko są przyczyną problemów skórnych, w tym reakcji alergicznych.

Problemy skórne, zmiany na błonach śluzowych lub paznokciach bardzo często stanowią forpocztę problemów, których źródłem jest inna choroba rozwijająca się w organizmie. Przyczyną zmian skórnych mogą być także problemy hormonalne, alergie, infekcje bakteryjne, pasożytnicze i wirusowe, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne przewodu pokarmowego.

 

 

Kiedy do dermatologa?

Wielu osobom dermatolog kojarzy się z leczeniem trądziku. To tylko jeden z wielu problemów, jakimi się zajmuje. Do dermatologa warto wybrać się także z problemami takimi jak:

  • grzybica paznokci,
  • liszaje, swędzące wysypki,
  • krosty,
  • niepokojące znamiona, np. pieprzyki, które zmieniają swój wygląd,
  • łuszcząca się skóra, w tym skóra głowy,
  • guzki pod skórą.

Zmian skórnych nie wolno lekceważyć. Tylko dobry dermatolog oceni, czy znamię jest „bezpieczne”, czy potrzebna jest konsultacja z onkologiem. Im szybciej pacjent zgłosi się do dermatologa z tego typu problemami, tym większa szansa na szybkie i skuteczne leczenie.

Dermatolog – prywatnie czy ze skierowaniem na NFZ?

Zarówno dermatolog dziecięcy, jak i dermatolog osób dorosłych to lekarze specjaliści, do których od 2015 roku należy mieć skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Od kilku lat toczy się dyskusja na temat zasadności tego typu wymogu, prowadzone są akcje na rzecz zniesienia obowiązku skierowania do dermatologa i okulisty, jednak na razie nie przyniosły one efektów. Czas oczekiwania na wizytę u dermatologa na NFZ to nierzadko wiele tygodni, a nawet miesięcy. Wybierając się do dermatologa na wizytę prywatną, skierowanie jest niepotrzebne. Czas oczekiwania na wizytę prywatną również jest znacznie krótszy.

Kiedy udać się do dermatologa a kiedy do kosmetyczki?

Dermatolog zajmuje się zdrowiem skóry, włosów i paznokci. Kosmetyczka zaś specjalizuje się w poprawianiu ich wyglądu. AZS, łuszczyca, trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry często nie dają objawów bólowych, jedynie wpływają na wrażenia estetyczne. Wówczas może pojawić się wniosek, że wizyta u kosmetyczki będzie dobrym wyborem.

Jednak to błąd. Kosmetyczka przeprowadza zabiegi, które mogą pogorszyć stan skóry, jeśli będą źle dobrane. Niestety nie zawsze kosmetyczki dysponują wiedzą, która pozwala na rzetelną ocenę stanu skóry klienta. Dlatego najpierw warto wybrać się do dermatologa, który postawi diagnozę i wyjaśni przyczynę zmian na skórze. To on powinien podpowiedzieć nam, czy warto wybrać się do kosmetyczki i jeśli tak, to na jakiego rodzaju zabieg. Wielu dermatologów poza leczeniem również przeprowadza zabiegi, które uznaje za odpowiednie.

 

Bibliografia:

A. Rakowska, L. Rudnicka, M. Olszewska, M. Sar-Pomian, Współczesna dermatologia tom 1,  Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2022

J. Narbut, Najczęstsze dermatozy w praktyce lekarza rodzinnego, Edra Urban & Partner, Wrocław 2019

M. Kieć-Świerczyńska, B. Kręcisz, A. Potocka, D. Świerczyńska-Machura, W. Dudek, C. Pałczyński, Czynniki psychologiczne w przebiegu chorób alergicznych skóry, Medycyna Pracy 2008;59(4):279 – 285

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.