Przemysław Ćwik 6 rzeczy, które pomogą zadbać o zdrowe jelita Jelita to organ równie ważny, co zaniedbany. Dowodzimy tego na co dzień, faszerując się przetworzoną żywnością, zapominając o umiarze przy stole, ignorując sygnały ostrzegawcze, jakie wysyłają nam nasze „kiszki”. A jelita… 26.02.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Zmagasz się z nadmiernymi wzdęciami? Wystarczy kilka ruchów, by poczuć ulgę "Dzięki odpowiedniej technice głaskania brzucha i okrężnym ruchom, pobudzana jest praca i napięcie mięśni narządów pokarmowych, co korzystnie wpływa na perystaltykę naszych jelit” – mówi o masażu na wzdęcia dietetyczka… 22.02.2022 7 min.
Ewa Wojciechowska Masz niedoczynność tarczycy i problemy żołądkowe? Uważaj, jedno łączy się z drugim! "Problem z niskimi poziomami hormonów tarczycy (HT) to problem bardziej systemowy. Mechanizm ich działania jest naprawdę szeroki a skutki niskich poziomów mogą rzutować na pracę układu nerwowego, immunologicznego czy na cały… 23.08.2021 3 min.
Milena Marchewka Gastroskopia – wskazania, przygotowanie, przebieg i cena badania Gastroskopia jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwalającym ocenić stan przełyku, żołądka, dwunastnicy. Dzięki gastroskopii można wykryć ewentualne choroby na wczesnym etapie i zapobiec ich rozwojowi. 17.07.2021 8 min.
Patrycja Nawojowska Choroba Zollingera-Ellisona (ZZE) – objawy i leczenie Zespół Zollingera-Ellisona (ZZE) to rzadka choroba przewodu pokarmowego, która występuje z częstotliwością od jednego do trzech przypadków na milion osób. W schorzeniu tym obserwuje się podwyższone stężenie gastryny i… 07.05.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Jama ustna – budowa i funkcje. Choroby jamy ustnej Jama ustna to początkowy odcinek przewodu pokarmowego oraz część aparatu mowy. Znajdujące się w niej zęby umożliwiają rozdrabnianie pokarmu, a język jego przeżuwanie i przesuwanie w stronę gardła. Z kolei trzy pary dużych… 27.01.2021 7 min.
Natalia Suchocka Wypadanie odbytnicy – przyczyny, objawy, leczenie Wypadanie odbytnicy to zaburzenie, które polega na przemieszczaniu się tej części ciała, często na zewnątrz zwieraczy. Na początku problem jest niewidoczny, jednak może się to zmienić wraz z postępem choroby. U większości… 08.01.2021 5 min.
Dagmara Smolarek-Kędziorek Zielony stolec, biegunka i inne problemy z kupą. Co oznaczają? Chyba nie ma bardziej wstydliwego tematu. O kupie się nie rozmawia! Nie namawiamy, aby kwestia wizyt w toalecie stała się nagle wiodącym tematem small talków, ale przypominamy: to, co wydalamy, naprawdę wiele mówi o stanie naszego… 12.09.2020 9 min.
lek. Magdalena Castelló-Rokicka Pasożyty przewodu pokarmowego – mity o objawach i leczeniu Jeśli masz psa lub kota, powinieneś się odrobaczyć; przyczyną alergii są pasożyty; a dzieci, które zgrzytają zębami, mają owsiki – to fakty czy mity? W internecie znajdziemy mnóstwo informacji o chorobach pasożytniczych.… 19.06.2020 7 min.
lek. Agnieszka Widera Przewlekły lub ostry nieżyt żołądka – objawy, dieta, leki, domowe sposoby leczenia Nieżyt żołądka może mieć charakter przewlekły lub ostry. Przyczyn jest wiele. Jakie są objawy nieżytu żołądka? Jak wygląda leczenie nieżytu żołądka? I dlaczego najważniejsza jest lekkostrawna dieta, która jest domową… 24.05.2020 4 min.
Joanna Mazur Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik Błonnik pomaga schudnąć i zmniejsza apetyt ‒ dzięki absorbowaniu wody wypełnia i syci. Reguluje trawienie, wymiatając z jelit zalegające tam niestrawione resztki. Obniża poziom cukru we krwi, pomaga obniżyć poziom złego… 16.05.2020 7 min.
Magdalena Więch Helicobacter pylori – bakteria, której nie znosi żołądek Miewasz bóle brzucha, a ich przyczynę trudno ustalić? Dokucza ci zgaga? Wzdęcia? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, czy przyczyną problemów nie jest przypadkiem bakteria, której można się pozbyć. 16.11.2019 5 min.
Małgorzata Różańska Zadbaj o układ pokarmowy. 10 lekkostrawnych produktów Dietę łatwostrawną zaleca się nie tylko w chorobach układu pokarmowego, ale również w czasie rekonwalescencji, a nawet w chorobach przebiegających z wysoką temperaturą. Jak ją skomponować? Oto nasze lekkostrawne menu. 01.05.2019 4 min.
lek. Agnieszka Widera Kandydoza – objawy kandydozy jamy ustnej, pochwy lub kandydozy przewodu pokarmowego 09.01.2019 4 min.