3 min.
Wstrzymywanie gazów jelitowych – skutki. Jak powstają gazy?

Jakie są skutki wstrzymywania gazów jelitowych? Zdjęcie: iStock
27.06.2022
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
27.06.2022
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
27.06.2022
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Wstrzymywanie gazów ma nam pomóc w uniknięciu niezręcznej sytuacji w towarzystwie innych. Wypuszczanie powstających m.in. na skutek nadmiaru połykanego powietrza gazów jelitowych stanowi jednak naturalną reakcją fizjologiczną organizmu. Czy wstrzymywanie gazów jest wobec tego niezdrowe? Jakie może mieć skutki?
Spis treści
Czym są gazy jelitowe i jak powstają?
Gazy jelitowe są mieszaniną substancji, takich jak azot, tlen, dwutlenek węgla, metan, siarkowodór i inne związki siarki (związki zawierające siarkę odpowiadają za nieprzyjemny zapach wypuszczanych gazów). W przewodzie pokarmowym gazy mogą pojawiać się na skutek:
- połykania powietrza (sprzyja temu m.in. żucie gumy, palenie papierosów, ssanie cukierków),
- procesów fermentacyjnych zachodzących w jelitach pod wpływem flory bakteryjnej (intensywność tych procesów zwiększa jedzenie produktów ciężkostrawnych, np. strączków, warzyw cebulowych i kapustnych, produktów smażonych).
Choć przyjęło się, że wstrzymywanie gazów jelitowych to poprawny sposób zachowania, wiatry są naturalną reakcją organizmu – i nie zawsze jesteśmy w stanie z tym walczyć. Naukowcy oszacowali, że wypuszczamy gazy średnio 5-15 razy dziennie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skutki wstrzymywania gazów
Wstrzymywanie gazów może skończyć się na dwa sposoby. Pierwszy – wypuścimy go przypadkowo. Jeżeli gazy jelitowe są blisko ujścia z odbytu, możemy zostać niemiło zaskoczeni i zawstydzeni.
Druga wersja zachodzi wtedy, gdy uda się wstrzymać gazy. Wówczas mogą wchłaniać się w jelitach, przedostawać do krwiobiegu, z naczyń krwionośnych przechodzić do płuc, a następnie zostać wydalone w wydychanym powietrzu.
Czy wstrzymywanie gazów jest niezdrowe?
Skutki zdrowotne wstrzymywania gazów jelitowych to w pierwszej kolejności odczuwany dyskomfort. Efektem może być także występowanie innych objawów, takich jak:
Poważniejsze konsekwencje wstrzymywania gazów występują bardzo rzadko. Związane z obecnością dużej ilości gazów rozszerzenie jelit powoduje reakcję fizjologiczną organizmu w postaci wzrostu ciśnienia krwi i tętna oraz zmniejszenia natlenowania krwi. Może to potencjalnie przyczynić się do rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych u pacjentów z grupy bardzo wysokiego ryzyka ich wystąpienia.
Zapach i dźwięk gazów jelitowych
Ciekawostką jest, że zapach po puszczaniu gazów może wiele powiedzieć o stanie naszego organizmu.
Natomiast krępujący dźwięk wypuszczanych gazów jest wynikiem wibracji odbytnicy, w które jest ona wprawiana, gdy gazy wydostają się na zewnątrz. Głośność jest zależna od napięcia mięśni zwieracza oraz siły parcia.
Bibliografia:
- National Health Service (2019) Farting (flatulence).
- Pomergaard H., Burcharth J., Fischer A. i wsp. (2013) Flatulence on airplanes: just let it go, Journal of the New Zealand Medical Association, 126(1369): 68-74.
Zobacz także
Pokaż artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022