3 min.
Masz niedoczynność tarczycy i problemy żołądkowe? Uważaj, jedno łączy się z drugim!

Masz niski poziom hormonów tarczycy i problemy żołądkowe? Uważaj, jedno łączy się z drugim!/ Pexels, fot. Anastasia Shuraeva
„Problem z niskimi poziomami hormonów tarczycy (HT) to problem bardziej systemowy. Mechanizm ich działania jest naprawdę szeroki a skutki niskich poziomów mogą rzutować na pracę układu nerwowego, immunologicznego czy na cały przewód pokarmowy” – pisze Michał Kot. Autor profilu @michal.kot.pl na Instagramie, który na co dzień zajmuje się dietetyką hormonalną kobiet, wyjaśnia, w jaki sposób hormony tarczycy powodują problemy z trawieniem.
Spis treści
Hormony tarczycy a trawienie
Tarczyca pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie a wydzielane przez nią hormony mają ogromny wpływ na płodność, wagę, kości, układ pokarmowy, a nawet na serce. Obniżenie poziomu tych hormonów prowadzi do poważnego zaburzenia metabolizmu, przez co organizm szybko przybiera na wadze. Ponadto, chory ma problemy z suchością skóry, wypadaniem włosów i często odczuwa zmęczenie.
„Problem z niskimi poziomami hormonów tarczycy (HT) to problem bardziej systemowy. Mechanizm ich działania jest naprawdę szeroki a skutki niskich poziomów mogą rzutować na pracę układu nerwowego, immunologicznego czy na cały przewód pokarmowy. Co mają hormony tarczycy do przewodu pokarmowego? Dużo” – pisze na swoim profilu na Instagramie Michał Kot.
Dieta przy niedoczynności tarczycy to więc nie dodatek do leczenia, ale konieczność, ponieważ zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3) – negatywnie wpływają na metabolizm.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Niedoczynność tarczycy – jak wpływa na żołądek?
W dalszej części swojego wpisu specjalista wyjaśnia, co dzieje się w organizmie, kiedy ten zmaga się z ubogim poziomem hormonów.
„Przede wszystkim niski poziom HT spowalnia pracę pęcherzyka żółciowego. Upośledzenie jego pracy będzie skutkowało osłabieniem trawienia tłuszczów (żółć jest odpowiedzialna za ich emulgacje). W dłuższej perspektywie, kiedy przewlekle mamy niskie hormony tarczycy, tworzy się środowisko sprzyjające powstaniu kamicy żółciowej” – wyjaśnia ekspert.
Kot dodaje, że HT mają również duży wpływ na wydzielanie kwasu solnego. Tłumaczy, że im mniej wydzielanych hormonów, tym większe „upośledzenie pracy żołądka”, które skutkuje pogorszeniem trawienia.
„Motoryka przewodu pokarmowego również zwalnia, co razem z pogorszoną pracą pęcherzyka i wydzielania kwasu żołądkowego, napędza problem z przewodem pokarmowym. Finalnie pokarm dłużej zalega w jelitach, jest wolniej trawiony” – pisze.
Wyjaśnia także, że w ten sposób tworzy się środowisko sprzyjające wystąpieniu przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO) czy przerostom grzybiczym. Jak tłumaczy w dalszej części swojego wpisu Kot, równocześnie mogą także wystąpić wzdęcia i zaparcia.
„Warto szerzej spojrzeć na pracę tarczycy w kontekście przewodu pokarmowego – pamiętaj o żołądku, pęcherzyku żółciowym czy stymulacji motoryki przewodu pokarmowego przez hormony tarczycy” – podsumowuje.
Michał Kot – kim jest?
Michał Kot jest studentem dietetyki i absolwentem kierunku elektroradiologia na Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie. W swojej pracy w szczególności zajmuje się dietetyką hormonalną kobiet. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jego profil na Instagramie obserwuje prawie 41 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Dr Leszek Rudzki: hormony tarczycy mają bardzo istotny wpływ na liczne funkcje naszego organizmu, w tym mózgu i naszą psychikę

Masz chorą tarczycę? Zobacz, jak powinna wyglądać twoja dieta

Eva Galant: Wciąż mało jest wyrozumiałości wobec chorych na tarczycę. To jak depresja – nie „widać” jej po tobie, więc trudno uwierzyć, że coś ci dolega
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023