4 min.
Rumień na skórze twarzy – jak skutecznie się go pozbyć?

Fot. balsamic / stock.adobe.com
Rumień na twarzy jest wynikiem nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych, które następuje w odpowiedzi na działanie czynników drażniących lub w przebiegu niektórych chorób. Zwykle pojawia się na policzkach i w okolicy nosa. Leczenie rumienia na twarzy obejmuje stosowanie kremów i maści lub zabieg laserem.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Określenie „rumień” stosuje się do nazwania mocnego i wyraźnie ograniczonego miejscowego zaczerwienienia na skórze. Nie zawsze jest on objawem choroby – bardzo często zdarza się, że występuje okresowo lub wyłącznie jako reakcja na określony bodziec. Może mieć różne rozmiary i kształty – spotyka się np. rumień na twarzy w kształcie motyla, okrągłych albo nieregularnych plam oraz obrączek. Występowanie rumienia na skórze twarzy warto skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć poważne schorzenia.
Jak objawia się rumień na twarzy?
Rumień skóry twarzy to wyraźnie ograniczone czerwone plamy lub plamki, które są zlokalizowane głównie na nosie, policzkach, brodzie, szyi i tuż pod kośćmi policzkowymi. Może pojawiać się stale w tym samym miejscu lub zmieniać swoje położenie. Niekiedy towarzyszą mu popękane naczynka lub uczucie gorąca. Dla wielu osób rumień jest defektem kosmetycznym, który stanowi powód do odczuwania dyskomfortu lub wstydu, dlatego decydują się na jego leczenie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Rumień na twarzy – przyczyny
Przyczyną rumienia na twarzy u dzieci i dorosłych jest nadmierne rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych skóry, które zwykle jest spowodowane predyspozycjami genetycznymi (np. u osób o jasnej karnacji) lub działaniem czynnika zaostrzającego. Silne rumieńce na twarzy pojawiają się w wyniku:
- wysiłku fizycznego,
- spożycia pikantnych pokarmów lub gorących napojów,
- zadziałania alergenu (alergii),
- przebywania w wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze,
- ekspozycji na słońce,
- stresu, zdenerwowania i silnych emocji,
- spożycia alkoholu,
- wzrostu ciśnienia tętniczego krwi,
- zażywania niektórych leków.
Miejscowe zaczerwienienie twarzy może być wywołane zakażeniem wirusami lub niedoborem witaminy B. Rumień na twarzy jest często jednym z objawów chorób skóry, takich jak trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry.
Rumień na twarzy w kształcie motyla
Rumień na skórze twarzy, który przybiera charakterystyczny kształt motyla pojawia się w przebiegu zakażenia wirusem z rodziny parwowirusów. Pierwszym objawem jest zaczerwienienie policzków (plama w kształcie motyla), które często ma kolor sinoczerwony. Po około 4 dniach pojawia się wysypka na tułowiu, ramionach, kończynach i pośladkach. Choroba ustępuje po 3 tygodniach i nie zostawia po sobie śladów. Ta postać rumienia na twarzy występuje u dzieci i niemowląt.
Czerwony rumień na twarzy w kształcie motyla jest także charakterystyczny dla tocznia rumieniowatego. Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która obejmuje i uszkadza wiele narządów (skórę, nerki, płuca, układ nerwowy). Jej pierwszymi objawami są zwykle:
- zaczerwienienie skóry na policzkach i nosie, które ma motylowy kontur,
- dolegliwości bólowe ze strony stawów,
- niedokrwistość.
Zobacz także
Swędzący rumień na twarzy – alergia
Rumień na skórze twarzy w postaci czerwonych plam na policzkach, brodzie i szyi zwykle jest wynikiem alergii lub podrażnienia wywołanego alergenami zawartymi w kosmetykach do pielęgnacji lub makijażu. Może mu towarzyszyć silny świąd, wysypka lub obrzęk. Ustępuje po ograniczeniu kontaktu z substancją uczulającą lub po zastosowaniu leków przeciwalergicznych.
Rumień na twarzy – leczenie
Leczenie rumienia na skórze twarzy zależy od przyczyny, która spowodowała rozszerzenie lub pękanie naczyń krwionośnych. Choroby skóry objawiające się zaczerwienieniem twarzy powinny być leczone w poradni dermatologicznej. Zwykle stosuje się leki o działaniu miejscowym w postaci maści i żelów, a niekiedy (np. w leczeniu trądziku różowatego) konieczne jest włączenie antybiotykoterapii w formie doustnej. W przypadku, kiedy rumień ma podłoże alergiczne, należy skonsultować się z alergologiem, który zaleci stosowanie odpowiednich leków przeciwhistaminowych.
Rumień na twarzy, który nie ma podłoża chorobowego można leczyć za pomocą maści i kremów, które wzmacniają drobne naczynia krwionośne i uszczelniają je, co zapobiega ich nadmiernemu rozszerzaniu się i pękaniu. Maść i krem na rumień można kupić w aptece bez recepty.
Jedną z popularnych i skutecznych metod leczenia rumienia na twarzy jest laser. Laseroterapia polega na naświetlaniu naskórka wiązką promieni, które powodują zamknięcie poszerzonych naczynek. Laser na rumień twarzy to zabieg całkowicie bezpieczny i najczęściej bezbolesny. Nie powoduje uszkodzenia skóry.
Aby zapobiegać powstawaniu rumienia, należy przede wszystkim unikać czynników zaostrzających: słońca, wysokich temperatur, mrozu, klimatyzacji, ostrych przypraw, alkoholu i gorących napojów, a także kosmetyków, które mogą podrażniać skórę. Warto dostarczać wraz z pożywieniem duże dawki witaminy C, ponieważ zawiera ona w sobie rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023