Przejdź do treści

Co może wywołać rumień na twarzy? Najczęstsze przyczyny 

Rumień na skórze twarzy – jak skutecznie się go pozbyć? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rumień na twarzy, czyli widoczne i wyraźnie oddzielone od reszty skóry czerwone plamy na polikach, brodzie, nosie lub czole, to problem estetyczny wielu osób. Jak się okazuje, często jest on także objawem chorób i dolegliwości ogólnoustrojowych. Sprawdź, o czym może świadczyć rumień na twojej twarzy lub na twarzy dziecka. 

Jak wygląda rumień na twarzy? 

Rumień na twarzy to zaczerwienie skóry, które przybiera postać wyraźnie oddzielonych od reszty skóry, większych lub mniejszych plam. Jak wspomniano, zlokalizowany może być na polikach, brodzie, nosie czy czole. Rumień na twarzy najczęściej jest cechą charakterystyczną cery naczynkowej, czyli delikatnej, cienkiej i wrażliwej skóry, w której naczynia krwionośne są na tyle płytko położone pod skórą, że w razie działania czynników zewnętrznych szybko reagują, stając się bardzo widoczne.

Na zdjęciu mała dziewczynka z zaczerwienionymi policzkami - HelloZdrowie

Rumień na twarzy – przyczyny 

Rumień na twarzy najczęściej jest problemem estetycznym i wiąże się z reakcją na czynniki zewnętrzne cery naczynkowej. Może pojawiać się także pod wpływem stresu i silnych emocji, wtedy przybiera postać nagłego rumienia na twarzy. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu zmiany odczuwalnej temperatury – określane często jako „uderzenia gorąca” – wysoce prawdopodobne jest, że to objaw menopauzy. Rumień na twarzy może jednak być także wynikiem niektórych dermatoz, chorób wirusowych i innych dolegliwości ogólnoustrojowych 

Rumień na twarzy a trądzik różowaty 

Wykwity rumieniowe na twarzy to częsty objaw trądziku różowatego, czyli dermatozy zapalnej o charakterze przewlekłym. Przemijające i napadowe zaczerwienienie środkowej części twarzy jest jedną z pierwszych oznak choroby, a dodatkowo często towarzyszy mu kłucie i szczypanie, ale nie świąd zmienionych miejsc.

Rumień alergiczny na twarzy 

Rumień na twarzy może być wynikiem alergii kontaktowej. Związany jest z ekspozycją na czynnik alergizujący, która ma charakter krótkotrwały, ale i ciągły. Uczulać może niemal wszystko – konserwanty, substancje zapachowe, nikiel, tworzywa sztuczne, barwniki, a nawet roślinne składniki produktów kosmetycznych. Jeśli zatem zaobserwowałaś u siebie rumień na twarzy po wprowadzeniu nowego kremu lub pudru, wiele wskazuje na to, że jest on wynikiem alergii kontaktowej. 

Rumień na twarzy u dziecka  

Twoje dziecko było marudne, a następnego dnia obudziło się z czerwonymi polikami? Najprawdopodobniej to rumień zakaźny, czyli jedna z chorób wirusowych wieku dziecięcego, która dotyka pacjentów pomiędzy 2. a 12. rokiem życia. Rumień pojawia się w pierwszej kolejności na twarzy, jednak z czasem przenosi się także na ramiona, tułów, pośladki i uda. W kolejnym etapie przebiegu schorzenia zmiany mogą zlewać się i stopniowo pokrywać niemal całe ciało. 

Rumień na twarzy w kształcie motyla 

Rumień na twarzy w kształcie motyla to najbardziej charakterystyczny objaw tocznia rumieniowatego układowego, który jest zaliczany do przewlekłych chorób autoimmunologicznych. W jego przebiegu komórki organizmu zaczynają atakować własne komórki i tkanki, powodując stan zapalny. Poza charakterystyczną zmianą na twarzy, toczniowi towarzyszą bóle stawów i mięśni, złe samopoczucie, spadek masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, a także zaburzenia hematologiczne i metaboliczne.   

 

Smutny chłopiec z atopowym zapaleniem skóry

Rumień cukrzycowy na twarzy 

Tzw. rumień cukrzycowy to czerwone plamy, które pojawiają się na twarzy – zarówno na czole, policzkach, brodzie, jak i nosie. Jest on jedną ze zmian skórnych, które często pojawiają się o pacjentów chorujących na cukrzycę. Rumień cukrzycowy powstaje w związku z uszkodzeniami naczyń krwionośnych, do których dochodzi na skutek znacznych wahań cukru we krwi. Stąd też, w przypadku nieleczonej cukrzycy rumień może się pogłębiać.

Leczenie rumienia na twarzy 

Nie sposób wskazać na jedną sprawdzoną metodę leczenia rumienia na twarzy. Punktem wyjścia jest bowiem odpowiednia diagnoza, która warunkuje dalsze postępowanie. Jeżeli jest on objawem problemów skóry naczyniowej lub dermatozy, można rozważyć zastosowanie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku zdiagnozowania chorób ogólnoustrojowych, konieczne okazuje się na ogół wdrożenie farmakoterapii. 

 

Bibliografia: 

  1. Daca A., Bryl E., Toczeń rumieniowaty układowy – kryteria diagnostyczne i kliniczne skale oceny aktywności choroby – rys historyczny, Forum Medycyny Rodzinnej 2013, tom 7, nr 5. 
  2. Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna 2019, 3. 
  3. Kuchar E., Karlikowska-Skwarnik M., Zapomniane choroby u małych dzieci, Biuletyn Akademii Zdrowego Jelita. 
  4. Nikiel A., Trądzik różowaty – leczenie oraz pielęgnacja skóry, Kosmetologia Estetyczna 2016, 6. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.