Włókniak

Choć włókniak jest guzkiem o charakterze nowotworowym, jego obecność nie zawsze jest powodem do zmartwień. Chcąc pozbyć się zmiany, zawsze jednak należy zasięgnąć opinii dermatologa. Włókniaki mogą być bowiem mylone z innymi, złośliwymi guzami o podobnej strukturze.

Włókniaki ‒ przyczyny ich powstawania mogą być rozmaite. Skłonność do włókniaków można po prostu odziedziczyć, może ona także wynikać ze zmian hormonalnych albo podatności skóry na bliznowacenie. Istotny jest jednak fakt, że włókniak nie jest guzem złośliwym, a zatem nie daje przerzutów. Guzki te nie znikają samoistnie, więc usuwanie włókniaków wymaga zabiegu chirurgicznego albo kosmetycznego.

Co to jest włókniak? Rodzaje włókniaków i przyczyny ich powstawania

Włókniak jest guzkiem o wymiarach od 0,5 do 1 mm, składającym się z włókien i komórek tkanki łącznej. Zmianę tą określa się jako łagodny nowotwór skóry, który nie ulega zezłośliwieniu. W zależności od proporcji włókien i komórek tkanki, wyróżnia się następujące rodzaje włókniaka:

  • włókniak miękki ‒ to tzw. guzek workowato-zwisające, określany niekiedy jako włókniak nitkowaty. Zmiany te mają zazwyczaj kolor skóry, choć spotyka się też włókniaki o brunatnym zabarwieniu. Ich cechą charakterystyczną jest miękkość przy dotyku, dlatego łatwo poddają się pod naciskiem. Na ogół tworzą się w grupach, głównie w okolicy głowy (włókniaki na szyi, na powiekach, lub na twarzy) i tułowia. Włókniaki wiszące nie są groźne. Można je usunąć w gabinetach medycyny estetycznej.
  • włókniak twardy ‒ to guzek złożony głównie z włókien, przez co jest oporny na nacisk. Ma barwę lekko brunatną i choć nie jest złośliwy, może zostać pomylony z innymi, niebezpiecznymi zmianami tj. czerniakiem lub włókniakomięsakiem. Dlatego ważne jest, aby przed usunięciem włókniaka zmianę obejrzał dermatolog. Włókniaki twarde najczęściej spotyka się na kończynach, choć u kobiet mogą pojawić się także w piersiach. Włókniak piersiowy nie jest powodem do niepokoju, choć zmiana ta wymaga szerszej diagnostyki.
  • nerwiakowłókniak ‒ guzek powstały z osłonek nerwów, zlokalizowany najczęściej w miejscach przebiegu nerwów obwodowych. Jak wygląda włókniak tego typu? To włókniak podskórny, który wyglądem przypomina ciemną plamę lub piegi. U chorych na nerwiakowłókniakowatość mogą wystąpić objawy neurologiczne i ataki padaczki związane z uciskiem guzka na nerw. Jako jedyny spośród włókniaków, nerwiakowłókniak może ulec zezłośliwieniu.

Na ogół włókniaki nie są groźne i stanowią jedynie problem estetyczny. Usunięcie włókniaka wiąże się z pojedynczym zabiegiem, po którym pacjent od razu wraca do domu.

Usuwanie włókniaków ‒ w gabinecie medycyny estetycznej czy u chirurga?

Usuwanie włókniaków najlepiej rozpocząć od wizyty u dermatologa. Lekarz obejrzy zmiany i zadecyduje, czy zabieg jest konieczny. W przypadku takich guzków jak włókniak, usuwanie nie zawsze jest potrzebne, o ile guzek nie utworzył się w miejscu narażonym na podrażnienie (np. włókniak na plecach w miejscu zapinania biustonosza).

Jak pozbyć się włókniaków? Można to zrobić na różne sposoby. Spore grono pacjentów korzysta z klinik medycyny estetycznej, oferujących zabiegi elektrokoagulacji (włókniak jest wtedy rażony prądem o wysokiej częstotliwości) albo krioterapii (zamrażanie włókniaków ciekłym azotem). W ofercie gabinetów dostępne jest również laserowe usuwanie włókniaków. Guzek traktuje się wtedy wiązką lasera, pod wpływem którego rozpada się jego tkanka. Nie wszystkie te zabiegi są bezpieczne dla każdego pacjenta. Zanim umówimy się na zabieg, upewnijmy się, czy w naszym przypadku będzie on możliwy. Jeśli nie, to powinniśmy skorzystać z zabiegu chirurgicznego. Chirurgicznie wycina się głównie zmiany takie jak włókniak w piersiach.

Inne sposoby na pozbycie się zmian, czyli usuwanie włókniaków w domu

Domowy sposób na włókniaki? Teoretycznie istnieją takie metody, jednak w praktyce metody te oznaczają zgodę na ryzyko pogorszenia wyglądu guzka i konieczność późniejszej lekarskiej interwencji. Mimo tego niektóre z nich (np. ocet jabłkowy na włókniaki) są bardzo popularne. Na włókniaki stosuje się także salicylany, które są w składzie płynów lub maści na odciski. Nie zapominajmy jednak, że maść salicylowa to nie jest preparat na włókniaki, lecz służący złuszczeniu się odcisków. Zabiegi mające na celu usuwanie włókniaków w domu mogą spowodować, że w włókniaku rozwinie się stan zapalny, a skóra wokół niego będzie podrażniona i boląca.

Zamiast próbować pozbyć się włókniaków domowym sposobem, postarajmy się o wizytę w gabinecie lekarskim lub kosmetycznym. Da nam to pewność, że sobie nie zaszkodzimy, a naszej skóry nie pokryją szpecące blizny. Niestety, jeśli chodzi o usuwanie włókniaków, NFZ nie pokrywa kosztów zabiegów, są one wykonywane jedynie odpłatnie. Ich koszt to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Najnowsze