3 min.
Tętnica szyjna – budowa i funkcje, choroby

Tętnica szyjna – budowa i funkcje, choroby
Najnowsze
15.01.2021
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Co warto wiedzieć?
14.01.2021
Farmaceuci będą mogli szczepić przeciw COVID-19
14.01.2021
Olej konopny – skarbnica cennych składników. Dzięki nim ma właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Wpływ szczepionek mRNA na płodność i przebieg ciąży. Farmaceutka wyjaśnia, jak jest naprawdę
Tętnica szyjna zwana jest też tętnicą szyjną wspólną. Składa się w istocie z dwóch części – lewej odchodzącej z łuku aorty oraz prawej, która odchodzi z pnia ramienno – głowowego. Jest to główne naczynie tętnicze, którego funkcją jest zaopatrzenie w krew głowy oraz szyi. W okolicach szyi biegnie razem z jej wewnętrzną częścią.
Można więc w uproszczeniu powiedzieć, że tętnice szyjne są w istocie dwie i biegną po obu stornach szyi. W okolicach mostka i obojczyka tętnica szyjna jest łatwo wyczuwalna, stąd w tym miejscu najlepiej jest badać tętno. Tętnica szyjna dzieli się na część zewnętrzną (w anatomii zwaną po prostu „tętnicą szyjną zewnętrzną”) oraz na jej część wewnętrzną (zwaną po prostu tętnicą szyjną zewnętrzną ). Części — zewnętrzna oraz wewnętrzna pełnią odrębne funkcje, z których zdecydowanie ważniejszą ogrywa ta wewnętrzna.
Funkcje tętnicy szyjnej
Zasadnicza funkcja tętnicy szyjnej nie różni się od funkcji pozostałych naczyń krwionośnych jak żyły, czy naczynia włosowate, a mianowicie, jej główną funkcją jest transport krwi do komórek organizmu. Rolą każdej tętnicy jest z kolei zaopatrywanie organizmu w krew utlenioną. Tętnica szyjna wspólna zaopatruje w krew nie tylko głowę oraz szyję, ale jest niezbędna do prawidłowego natlenienia wszystkich części twarzy. Za dostarczenie tlenu do wymienionych partii jest odpowiedzialna w szczególności tętnica szyjna zewnętrzna. Część wewnętrzna tętnicy szyjne zaopatruje z kolei w krew tak newralgiczne części ciała, jak na przykład przednią część mózgowia oraz oczy. Odgałęzienia tętnic szyjnych tworzą tak zwane koło tętnicze mózgu zwane kołem Willisa.
Zagrożenia dla tętnic szyjnych
Tętnice szyjne mogą zostać dotknięte zmianami miażdżycowymi oraz zmianami zakrzepowo zatorowymi. Rezultatem wskazanych zmian może być niewydolność pracy tętnic, a w skrajnych przypadkach nawet ich zatkanie. Zatkanie powoduje z kolei niedokrwienie mózgu, które może skończyć się ciężkim kalectwem, a w najgorszym przypadku nawet śmiercią. Drożność tętnic jest także uzależniona od zmian nowotworowych. Nowotwór ze względu na swój rozrost może doprowadzić do zmniejszenia przepływu krwi przez tętnicę, do zwiększonego ciśnienia a tym samym do dalej idących problemów zdrowotnych. Również zagrożeniem jest tętniak, czyli ograniczone poszerzenie tętnicy. Zagrożeniem przy tego typu schorzeniu jest to, że tętniak jest tworem, który może się rozerwać, a jego fragmenty mogą doprowadzić do zatoru, a tym samym niedokrwienia elementów głowy lub mózgu. Najczęściej występującą chorobą tętnic jest jednak znana każdemu absolwentowi lekcji biologii w Polsce miażdżyca. Schorzenie to sprowadza się do tego, że światło tętnicy jest stopniowo zmniejszane wskutek odkładania się na jej ścianach tłuszczu, białka oraz soli wapiennych. Zmiany miażdżycowe, jak i większość chorób układu krwionośnego, prowadzą do niedotlenienia i w rezultacie obumierania tkanek i komórek. Do wystąpienia miażdżycy przyczyniają się zarówno zła dieta, jak i brak aktywności sportowej. Do jej pogłębienia prowadzi także nadciśnienie. Do najpopularniejszych metod leczenia należą te, które sprowadzają się do poszerzenia świateł naczyń krwionośnych, ewentualnością jest także stosowanie by-passów. By-pass jest tzw. pomostowaniem aortalno-wieńcowym. Polega na tym, że pobiera się drożną tkankę krwionośną (np. żyłę) i za jej pomocą omija się mocno zwężone miejsca tętnicy. Ewentualną metodą leczenie jest stentowanie, które polega na umieszczeniu w tętnicy stentu, czyli czegoś à la elementu konstruktorskiego, który utrzymuje tętnicę otwartą. Do stentowania nadają się pacjenci, których tętnice są zatkane w blisko siedemdziesięciu procentach.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021
Prof. Zuzanna Drulis-Kawa: Dlaczego rzeka Ganges w Indiach jest uważana za świętą rzekę, która leczy? Dlatego, że dostają się do niej wszystkie ścieki

11.01.2021