Przejdź do treści

Torbiele trzustki – objawy, diagnostyka, leczenie i dieta

Torbiele trzustki - objawy, diagnostyka, leczenie i dieta Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Torbiele trzustki to patologiczne twory wypełnione płynem trzustkowym, zlokalizowane w głowie, trzonie lub ogonie trzustki. Torbiele rzekome zazwyczaj są niegroźnymi zmianami niewymagającymi interwencji medycznej, natomiast torbiele prawdziwe mogą mieć charakter nowotworu złośliwego. Leczenie torbieli zależne jest od stanu klinicznego pacjenta, wielkości torbieli oraz jej budowy.

Czym są torbiele trzustki? 

Torbiele trzustki, nazywane też cystami, to zmiany o charakterze łagodnym lub złośliwym, których częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Twory te pojawiają się na zewnątrz lub wewnątrz gruczołu i mają postać przestrzeni wypełnionej płynem zawierającym komórki i enzymy trzustkowe, a czasem także krew.

W klasyfikacji ICD 10 torbiel trzustki oznaczona jest symbolem K86.2. Wyróżnia się dwa rodzaje zmian torbielowatych:  

  • torbiele prawdziwe, do których należą: torbiele nowotworowe, w tym: wewnątrzprzewodowe brodawkowate nowotwory śluzowe IPMN (występujące głównie w głowie trzustki), nowotwory śluzowo torbielowate MCN (zlokalizowane w trzonie i ogonie trzustki) i nowotwory surowiczo torbielowate SCN; torbiele zastoinowe oraz torbiele pasożytnicze;
  • torbiele rzekome, nazywane też torbielami nienowotworowymi lub pozapalnymi. 

Najbardziej groźne są torbiele trzustki IPMN oraz MCN, gdyż wykazują one wysoki potencjał złośliwości, jednak warto pamiętać iż nie każda torbiel jest rakiem. Do przyczyn występowania torbieli rzekomych trzustki zalicza się przebyte ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki oraz urazy jamy brzusznej. Torbiele prawdziwe powstają z powodu zwężenia lub poszerzenia przewodu trzustkowego. Do tworzenia się torbieli pasożytniczych przyczyniają się parazyty takie, jak bąblowiec i glista ludzka.

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

Objawy torbieli trzustki

Torbiele trzustki mogą być bezobjawowe, przez co bardzo często wykrywane są zupełnie przypadkowo. Niektóre zmiany torbielowate dają symptomy w postaci: 

Przy dotknięciu brzucha torbiel na trzustce może wywoływać wyczuwalny opór. Czy torbiel na trzustce boli? Jednym z objawów torbieli jest także łagodny lub ostry ból. Jeśli pojawi się żółtaczka mechaniczna, krwawienie lub dojdzie do pęknięcia torbieli, konieczne jest przeprowadzenie operacji.

naga kobieta bada sobie piersi

Diagnostyka torbieli trzustki

Do metod diagnostycznych torbieli trzustki zalicza się: badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, endoskopową ultrasonografię (EUS), rezonans magnetyczny jamy brzusznej oraz tomografię komputerową z kontrastem. W badaniu USG obserwuje się hiperechogeniczne i lite struktury w obrębie otorbionego zbiornika z płynem, natomiast precyzyjna ocena struktury torbieli oraz pobranie z niej płynu możliwe jest za pomocą ultrasonografii endoskopowej. Pomocniczo u chorego wykonuje się badania laboratoryjne, w tym badanie enzymów trzustkowych (alfa-amylazy i lipazy), CRP (białka ostrej fazy) i bilirubiny.

Leczenie torbieli trzustki 

Wiele torbieli trzustki samoczynnie wchłania się i zanika, dlatego nie jest konieczne podejmowanie żadnych działań. Niewielkie torbiele (o średnicy poniżej trzech cm) o łagodnym charakterze zwykle wymagają jedynie obserwacji. Te, które powstały na podłożu zmian nowotworowych muszą zostać jak najszybciej usunięte. Rokowania przy torbieli trzustki zależą od postaci torbieli nowotworowej oraz stopnia jej rozwoju.

Do stosowanych metod operacyjnych należą: drenaż (endoskopowy, wewnętrzny i zewnętrzny) oraz resekcja trzustki w przypadku zaawansowanego stadium choroby. Drenaż wykonuje się głównie u osób z dużymi, objawowymi torbielami trzustki. Warto wiedzieć, iż torbieli trzustki nie leczy się farmakologicznie.

Dieta przy torbielach trzustki

Jak dotąd nie opracowano specjalnej diety dla osób z torbielami trzustki. Zalecenia dotyczą przede wszystkim diety w chorobach trzustki, czyli w ostrym i przewlekłym zapalenie trzustki, które mogą się przyczyniać do pojawienia się torbieli. Żywienie w okresie rekonwalescencji po przebyciu ostrego zapalenia trzustki opiera się na stosowaniu diety łatwostrawnej i niskotłuszczowej. Chorzy muszą całkowicie wykluczyć spożywanie alkoholu.

Regenerację trzustki można wspomóc ziołami. Do roślin o działaniu przeciwzapalnym, wspomagającym procesy przemiany materii i stymulującym trzustkę do wydzielania enzymów trawiennych należą m.in: mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna i tymianek. Można je spożywać pod postacią herbatek oraz naparów. Mieszanki ziołowe dostępne są także bez recepty w aptekach.

Bibliografia:

  1. M. Wlaźlak, A. Oleśna, M. Danilewicz, J. Strzelczyk, Torbiele trzustki czy nowotwory torbielowate trzustki? Analiza 145 przypadków, POL PRZEGL CHIR, 2018: 90 (5), 22-26. 
  2. J. Pieńkowska, K. Gwoździewicz, T. Gorycki, M. Studniarek, Diagnostyka i leczenie torbieli rzekomych i guzów torbielowatych trzustki – na podstawie materiału własnego oraz przeglądu literatury, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVIII, nr 8B, 2015. 
  3. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedowork, Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Co słychać? O dziwnych odgłosach organizmu

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

W Polsce z powodu raka sromu umiera rocznie 200 kobiet. „Niemal powszechny brak jego badań ma konsekwencje dla pacjentów” – podkreśla Marta Frej

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

romantyczna kolacja nad morzem

7 naturalnych sposobów na podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzny. Skorzystacie na tym oboje!

Kobieta patrzy w obiektyw

Kortyzol – norma i badanie. Jak obniżyć poziom kortyzolu?

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Balon

Masz brzuch jak balon? Sprawdź, jak możesz zapobiec wzdęciom

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Ewa Zielińska, dziennikarka TVP, walczy z rakiem. „Uporządkowany świat legł w gruzach”