Przejdź do treści

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Badacze liczą na to, że ich pomysł będzie miał szereg zastosowań \pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Igła i strzykawka budzą strach u wielu pacjentów. Dzięki nowatorskiej metodzie opracowanej przez naukowców z The University of Texas z Dallas w USA, iniekcja w niedalej przyszłości może być już tylko złym wspomnieniem. Postanowili oni wykorzystać dwutlenek węgla i cząstki zwane MOF do bezbolesnej podskórnej aplikacji leku.

Nowa metoda polega na wykorzystaniu strumienia powietrza oraz cząstek MOF. Jak zapowiadają naukowcy z Dallas, ma być ona bezpieczna i bezbolesna. Badacze zapowiadają także, że dzięki niej przechowywanie wrażliwych szczepionek będzie łatwiejsze.

Tańsza i bardziej komfortowa metoda

Nad techniką, która pozwoliłaby na dostarczenie pod skórę leczniczej substancji bez ukłucia, pracowali już badacze w latach 60. ubiegłego wieku. Niestety bez większych efektów.

Później ustalono, że wstrzykiwanie materiału genetycznego może odbywać się z użyciem cząsteczek zbudowanych ze złota i wolframu. Ta metoda jednak nie dość, że jest droga, to jeszcze nie jest do końca bezpieczna dla naszego organizmu.

Jak czytamy na euronews.com, naukowcy z Dallas pokonali tę przeszkodę dzięki tzw. cięciom metaloorganicznym. Są to mikroskopijne, krystaliczne struktury działające trochę jak klatka chwytająca różne cząsteczki.

„Można w nich zatem uwięzić aktywne substancje różnorodnych leków czy szczepionek” – twierdzą naukowcy cytowani przez powyższy portal.

Jak się okazuje, cząsteczki MOF z uwięzionymi w nich molekułami można bez większego trudu wprowadzić pod skórę z pomocą powietrza pod ciśnieniem. Zamiast powietrza badacze wykorzystują jednak głównie dwutlenek węgla, dzięki któremu szybko jest uwalniany ładunek w komórkach.

 „Kiedy zdaliśmy sobie z tego sprawę, otworzyło to wiele możliwości” – powiedział Jeremiah Gassensmith, główny autor projektu.

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Skuteczny w terapii nowotworowej

Oznacza to, że ten sam lek może być uwalniany w różnych ramach czasowych bez zmiany jego formuły.

W porównaniu do złota, nasz nośnik jest niedrogi i dobrze chroni biologiczny materiał, jak np. kwasy nukleinowe” – podkreśla Yalini Wijesundara, współautorka wynalazku.

Jedną z jego zalet jest bezbolesna aplikacja. Ale nie tylko.

W takim proszku możemy przechowywać szczepionki w temperaturze pokojowej, co eliminuje potrzebę stosowania ekstremalnie niskich temperatur, jak to ma miejsce w przypadku wielu szczepionek zawieszonych w cieczy” – dodaje badaczka.

Naukowcy opierająna razie swoje działania na eksperymentach  na myszach. Liczą jednak na to, że metodę uda się zastosować na przykład w terapii przeciwnowotworowej czerniaka. Cząstki MOF, które potrafią się równomiernie rozproszyć na dużym obszarze, będą bardziej skuteczne niż igła.

źródło: euronews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.