Tu hormonalna terapia będzie bezpłatna. To przełom dla wszystkich kobiet w okresie menopauzy
Od stycznia 2025 r. terapia hormonalna będzie bezpłatna dla wszystkich kobiet w okresie transformacji menopauzalnej. Niestety, zmiana ta nie dotyczy Polski, a Irlandii. To tam rząd na czele z ministrem zdrowia Stephenem Donnellym podjął decyzję o pokryciu kosztów leczenia hormonalnego menopauzujących kobiet. Czy to początek wspaniałego trendu?
Bezpłatna terapia hormonalna dla menopauzujących kobiet
Rząd Irlandii ogłosił, że od 2025 r. terapia hormonalna (HRT lub HTM) będzie finansowana z budżetu państwa. To oznacza, że setki tysięcy kobiet w ciągu kilku tygodni uzyskają prawo do bezpłatnego leczenia hormonalnego w okresie menopauzy. To ważny krok w opiece zdrowotnej kobiet – oceniają politycy, którzy zaciekle walczyli o tę kwestię, między innymi Maria Byrne.
„Podniosłam tę kwestię w zeszłym tygodniu w Seanad i cieszę się, że wprowadzono ten środek” – powiedziała.
Byrne dodała, że HRT jest niezbędna dla kobiet radzących sobie z objawami menopauzy, które dla niektórych mogą być wyniszczające.
„HRT oferuje znaczną ulgę w objawach menopauzy – uderzeniach gorąca, wahaniach nastroju, bólach stawów, a nawet może obniżyć ryzyko wystąpienia przewlekłych schorzeń, takich jak osteoporoza i choroby serca” – tłumaczyła.
Senatorka w oświadczeniu, które wystosowała do rządu, stwierdziła, że z leczeniem hormonalnym wiążą się ogromne koszty i „żadna kobieta nie powinna być zmuszana do wyboru między swoim zdrowiem a wydatkiem, który można łatwo uwzględnić w budżecie”.
Obecnie HRT w tym kraju jest bezpłatna dla posiadaczek karty medycznej. Kobiety, które takiej karty nie posiadają, muszą płacić za leczenie od 30 do 70 euro miesięcznie. Oczekuje się, że inicjatywa irlandzkiego rządu pozwoli kobietom zaoszczędzić od 360 do 840 euro rocznie. Środki z budżetu państwowego pokryją więc koszty leczenia hormonalnego, które może odbywać się w postaci plastrów, żeli, tabletek i kremów. Polega ono na uzupełnieniu hormonów, których poziom spada w okresie okołomenopauzalnym i menopauzy.
„To kwestia sprawiedliwości i równości”
Byrne podkreślił, że decyzja ta odzwierciedla zaangażowanie rządu w poprawę zdrowia kobiet, ułatwianie dostępu do podstawowych metod leczenia i zapewnianie lepszej jakości życia kobietom w całej Irlandii.
„Nie chodzi tylko o wygodę; chodzi o poprawę ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia kobiet. Tak wiele kobiet cierpi w milczeniu, a zapewnienie większego dostępu pomoże tak wielu osobom. Uczynienie HRT bezpłatną dla wszystkich kobiet jest kwestią sprawiedliwości i równości” – apelowała.
Informację o bezpłatnej terapii hormonalnej dla kobiet w Irlandii z zadowoleniem przyjęła też Orla O’Connor, dyrektor National Women’s Council (NWC) – wiodącej krajowej organizacji reprezentującej kobiety i grupy kobiece w Irlandii.
„W społeczeństwie irlandzkim nastąpiła znacząca zmiana w odniesieniu do menopauzy, a historie i doświadczenia kobiet są szeroko udostępniane. Decyzja o HRT odzwierciedla, że ich głosy zostały wysłuchane, a w połączeniu z bezpłatnym programem antykoncepcji ma to ogromny pozytywny wpływ na zdrowie reprodukcyjne kobiet” – tłumaczyła.
Zdaniem Loretty Dignam, założycielki The Menopause Hub, kliniki skierowanej do kobiet z menopauzą, wprowadzenie bezpłatnej terapii hormonalnej będzie stanowić znaczną ulgę i oszczędność dla wielu kobiet.
„Ta decyzja przyniesie ulgę tysiącom kobiet w Irlandii, które z powodu menopauzy zmagają się z szeroką gamą objawów, w tym lękiem, uderzeniami gorąca i bezsennością” – mówiła Dignam, cytowana przez breakingnews.ie.
Obecnie w Irlandii mieszka ponad 500 tys. kobiet w wieku od 45 do 64 lat, które kwalifikują się do programu bezpłatnej terapii hormonalnej.
Warto dodać, że nie tylko Irlandia, ale także rządy Kanady i Kolumbii Brytyjskiej współpracują, by zapewnić bezpłatną terapię hormonalną menopauzującym mieszkankom Kolumbii Brytyjskiej. Adrian Dix, minister zdrowia Kolumbii Brytyjskiej, poinformował 12 września br., że prowincja – po zatwierdzeniu ustawy przez Senat – otrzyma od rządu federalnego od 30 do 40 mln dolarów na zapewnienie dostępu do bezpłatnej terapii hormonalnej dla kobiet w okresie transformacji menopauzalnej.
RozwińZobacz także
„Człowiek już się nie napina, jest bliżej siebie” – mówi o menopauzie dziennikarka Marzena Rogalska
„Kolejne firmy ogłaszają wprowadzanie urlopów miesiączkowych, a co z urlopami menopauzalnymi?” – pyta dr Katarzyna Skórzewska
Izabela Pajor: „Przestajemy rodzić dzieci, zaczynamy rodzić siebie”. Posłuchaj kolejnego odcinka podcastu „Menopauza to nie pauza”!
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Menopauza obniża odporność. „Nie jesteśmy wobec tego bezsilne” – przekonuje dietetyczka
Gorąco, sucho, emocjonalnie. Joanna Kuzdak i Maciej Korzeb o wspólnym przeżywaniu jej menopauzy
„Kolejne firmy ogłaszają wprowadzanie urlopów miesiączkowych, a co z urlopami menopauzalnymi?” – pyta dr Katarzyna Skórzewska
się ten artykuł?