Przejdź do treści

„U nas cicho sza, mało kto wie, a w Danii straszą”. Epidemiolog o lekceważącym podejściu Polaków do problemu listeriozy

Listeriozą można zarazić się poprzez wypicie nieświeżego mleka - szklanka, do której nalewane jest mleko z dzbanka
Liczba przypadków listeriozy w Polsce wzrosła o 64 proc. / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rośnie liczba zakażeń listeriozą. Dane epidemiologiczne potwierdzają wzrost o ponad 60 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Problem listeriozy może nasilać się z powodu zbyt niskiej świadomości społecznej na temat tej choroby. „Polacy zupełnie nie ogarniają tematu bezpieczeństwa i jakości żywności, choć gadają o ‘chemii w żarciu’ na okrągło” – podkreśla Rafał Halik, specjalista epidemiolog.

Alarmujące dane epidemiologiczne

Liczba przypadków listeriozy wzrosła o 64 proc. – wynika z najnowszego raportu przeprowadzonego przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia. To dane z pierwszego kwartału 2024 r. zestawione z analogicznym okresem 2023 r.

Listerioza to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z gatunku Listeria monocytogenes. Można się nią zarazić przez spożycie zakażonego pokarmu – najczęściej niepasteryzowanych produktów mlecznych – w szczególności serów pleśniowych, camembert, żółtych tartych oraz brie, niedokładnie umytych owoców i warzyw, surowego mięsa, owoców morza, ryb.

Listerioza może stanowić poważne zagrożenie dla osób o obniżonej odporności, m.in. kobiet w ciąży, seniorów, noworodków. U noworodka może wywołać zapalenie opon mózgowych (jeśli doszło do zakażenia w drogach rodnych kobiety), posocznicę, ciężkie zapalenie płuc, mikroropnie, ciężkie zaburzeniami oddychania oraz uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

U dorosłych listerioza rozwija się zwykle w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. U chorych można zaobserwować, takie objawy jak:

  • sztywność karku,
  • nagłe drgawki,
  • nudności,
  • wymioty,
  • przeczulicę,
  • światłowstręt,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia świadomości.

U kobiet w ciąży pojawiają się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych. Na skutek zakażenia może dochodzić do poronień i obumarcia płodu lub też wrodzonej listeriozy u noworodka.

Jedzenie przekąsek na przyjęciu lub weselu

„W Polsce wszystko zamiata się pod dywan”

Choroba jest bardzo poważna – ma nagły początek, a w przypadku nieleczenia zgon może nastąpić w przeciągu 48–72 godzin. To są potencjalne skutki wypicia nieświeżego mleka czy zjedzenia zakażonych bakterią niepasteryzowanych produktów mlecznych. Niestety, zdaniem specjalisty epidemiologa Rafała Halika, Polacy dość lekceważąco podchodzą do kwestii bezpieczeństwa żywności.

Polacy zupełnie nie ogarniają tematu bezpieczeństwa i jakości żywności, choć gadają o ‘chemii w żarciu’ na okrągło. Producenci korzystają z tego i podają często ludziom syf. W Danii jedno zatrucie listeriozą robi skandal na cały kraj” – pisał specjalista w ubiegłym roku na portalu X.

Halik w odniesieniu do aktualnych alarmujących danych o wzroście przypadków listeriozy, ponownie zwrócił uwagę na wciąż zbyt niską świadomość społeczną na temat infekcji listerią.

„U nas cicho sza, mało kto wie, czym jest listerioza, a w Danii straszą. Co i rusz jest jakiś biedny staruszek albo kobieta w ciąży zatruta listeriozą. W Polsce wszystko zamiata się pod dywan, a potem zdziwy, że na polską żywność jest nagonka – niby to konkurencji” – ocenił ostro epidemiolog.

Bakteria wykryta w mleku dla niemowląt

Główny Inspektorat Sanitarny co chwilę informuje o kolejnych przypadkach wykrycia obecności bakterii Listeria monocytogenes w produktach spożywczych sprzedawanych na terenie Polski.

W ostatnich dniach pojawił się komunikat o skażonej tą bakterią partii mleka dla niemowląt. Zaznaczono, że chodzi o produkt:

  • Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 dla niemowląt po 6. miesiącu życia,
  • opakowania o masie 800 g oznaczone numerem partii 111302600,
  • z datą przydatności 03.10.2025 (na dnie puszki).
  • producent: NUTRICIA POLSKA Sp. z o.o.

Partię natychmiast zaczęto wycofywać ze sprzedaży. GIS ostrzega, że w/w partii mleka nie należy spożywać, a w przypadku wystąpienia objawów po spożyciu tego produktu należy skontaktować się z lekarzem.

Źródła: GIS, PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.