Usłyszałaś od ginekologa, żeby przed seksem napić się lampki wina, żeby nie bolało? Pani Fizjotrener: to nie jest ból, na który możesz się godzić
Vestibulodynia objawia się bólem na początku penetracji. „To zespół bólowy, który charakteryzuje się bólem u wejścia do pochwy. Pojawia się podczas stosunków, ale też podczas wprowadzania palca, tamponu, kubeczka menstruacyjnego czy wibratora” – wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Jak go wyleczyć?
Bolesny stosunek a vestibulodynia
Kobiety często skarżą się na odczuwany ból podczas stosunku. Powodów takiego stanu rzeczy jest mnóstwo. Mogą to być m.in. osłabione mięśnie dna miednicy, endometrioza, suchość pochwy czy infekcja. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.
„Kto usłyszał od ginekologa, żeby przed seksem napić się lampki wina, żeby mniej bolało?!” – pisze ekspertka i apeluje – „To nie jest ból, na który możesz się godzić”.
Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener wyjaśnia, że czasem przyczyną bólu mogą być napięte mięśnie. W tej sytuacji jednak dyskomfort mija wraz z rozluźnieniem mięśni. Specjalistka dodaje, że za ból występujący na początku penetracji może być również odpowiedzialna vestibulodynia.
„To zespół bólowy, który charakteryzuje się bólem u wejścia do pochwy. Pojawia się podczas stosunków, ale też podczas wprowadzania palca, tamponu, kubeczka menstruacyjnego czy wibratora” – tłumaczy.
Zaznacza także, że vestibulodynia nie zawsze objawia się w postaci bólu. Kobieta może odczuwać np. dyskomfort, pieczenie, kłucie lub suchość pochwy.
Jak leczyć vestibulodynię?
By odpowiednio rozpoznać dolegliwość, warto udać się do specjalisty, np. ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jak wygląda diagnostyka?
„Podczas wizyty oceniam, gdzie pacjentka odczuwa ból. Sprawdzam wejście do pochwy i sprawdzam też czy ból występuje bardziej zewnętrznie i wewnętrznie. Przy vestibulodynii ból potrafi wynosić np. 8 w 10 stopniowej skali i dotyczyć tylko jednego miejsca! Np. boli tylko lewa strona wejścia do pochwy. Oczywiście odpowiednia terapia przynosi (zazwyczaj) dobre efekty i ból zmniejsza się z wizyty na wizytę, aż w końcu znika – wyjaśnia Pani Fizjotrener.
Jak dodaje ekspertka, często u kobiet występuje również problem z nadreaktywnym dnem miednicy. Wtedy mięśnie są mocno zaciśnięte, a na ból reagują jeszcze większym skurczem.
„Kobiety, które cierpią na vestibulodynię to często kobiety idealne, perfekcyjne, ambitne. Mają dużo stresu, dużo pracy, dużo na głowie, a do tego zazwyczaj ćwiczą sporo” – dodaje Włodarczyk.
Fizjoterapeutka zaznacza, że przy leczeniu warto zwrócić uwagę na dostosowaną do pacjentki terapię mięśni dna miednicy. Ta może zdziałać cuda.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
RozwińZobacz także
Dlaczego udajemy orgazm? 5 powodów, dla których warto przestać to robić
Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
Polecamy
Co na ból głowy zastosować? Poznaj skuteczne leki i metody naturalne
Popularne plastry rozgrzewające znikają z rynku. GIF poinformował o powodach wycofania
WHO alarmuje: Nastolatki uprawiają seks bez zabezpieczenia. „Zbieramy gorzkie owoce zaniedbania edukacji seksualnej”
Renata Orłowska: „My, osoby z niepełnosprawnościami, jesteśmy wykluczane nawet przez grupy, które same walczą z wykluczeniem”
się ten artykuł?