3 min.
Mogą „udawać” nasze hormony i zaburzać ich działanie. Uważaj na związki endokrynnie czynne – są tam, gdzie się nie spodziewasz

Ksenoestrogeny w żywności / pexels
10.08.2022
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
10.08.2022
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
10.08.2022
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
10.08.2022
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje
„Jesteśmy ciągle narażeni na ekspozycje różnych czynników znajdujących się w otoczeniu, które mogą naśladować działanie naszych własnych hormonów” – tak o ksenoestrogenach pisze Michał Kot, student dietetyki i autor profilu @michal.kot.pl na Instagramie. Co warto wiedzieć o tych substancjach?
Związki endokrynnie czynne
„Ksenoestrogeny to związki, które mogą zaburzać metabolizm hormonów, same wiązać się z receptorami i 'udawać’ nasze hormony. Mogą działać jako agoniści lub antagoniści w zależności od rodzaju czy dawki” – wyjaśnia Michał Kot na swoim profilu na Instagramie.
I dodaje, że ksenoestrogeny znajdują się między innymi w środkach ochrony roślin (pestycydy), w produktach przemysłowych (bisfenol A), w farbach, lakierach, zabawkach, plastiku, kosmetykach, chemii domowej, sztucznych opakowaniach.
„Do ksenoestrogenów zalicza się także metaloestrogeny: kadm, nikiel, ołów, rtęć, miedź, glin. Kadm np. znajduje się w dymie papierosowym, ale również w tworzywach sztucznych, zanieczyszczonej żywności. Glin np. znajduje się w antyperspirantach – zapobiega wydostawaniu się potu przez skórę” – pisze przyszły dietetyk.
Michał Kot wyjaśnia też, że jednym z ksenoestrogenów jest też bisfenol A. I chociaż wykazuje on słabe działanie ksenoestrogenowe, jest obecny w wielu produktach, np. plastikowych butelkach.
„Jego uwalnianiu do wody sprzyja ekspozycja na wysoką temperaturę, dlatego warto nie wystawiać plastikowych butelek na słońce i w gorące miejsca. Przewlekła ekspozycja może zaburzać układ endokrynny” – dodaje.
Ksenoestrogeny a zdrowie kobiet
Od BPA przez parabeny i chlor aż po syntetyczne hormony… Ksenoestrogeny znajdują się np. w tamponach (chlorowanych), perfumach czy też gazach wydostających się z kserokopiarek. I chociaż całkowita eliminacja substancji toksycznych jest niemożliwa, to każda ich minimalizacja ma znaczenie.
Kot wyjaśnia, że stosowanie syntetycznych kosmetyków czy lakierów do paznokci, picie wody z plastikowych butelek czy spożywanie zanieczyszczonej żywności, mięsa i ryb ze zwiększoną ilością metali ciężkich ma znaczny wpływ prowadzący do wielu różnych zaburzeń. Trzeba wiedzieć, że ksenoestrogeny m.in. nasilają objawy PMS.
„Warto o tym pamiętać” – kończy swój wpis ekspert.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Michał Kot – kim jest?
Michał Kot jest studentem dietetyki i absolwentem kierunku elektroradiologia na Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie. Od lat – jak wyjaśnia – pasjonuje go endokrynologia oraz korelacje między żywieniem, stylem życia i hormonami. Jego profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 40 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Udostępnij!
Zobacz także

„Ciągle odczuwasz głód i nie możesz schudnąć? Sprawdź, czy to nie leptynooporność” – apelują autorki Ogarnij Hashimoto

„Istnieje takie przeświadczenie, że jak chorujemy na Hashimoto, to możemy zapomnieć o efektach odchudzania” – pisze Roksana Środa, dietetyczka

„Jeśli zliczyć, ile wydałam na szukanie diagnozy, wizyty, badania i leki, wyjdzie ponad 30 tysięcy złotych”. Marta Płóciennik o hiperprolaktynemii
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022