3 min.
Użądlenie osy – pierwsza pomoc i objawy

Użądlenie osy - pierwsza pomoc i objawy Adobe Stock
Użądlenie osy to jeden z bardziej niekomfortowych momentów. Niestety, dla wielu osób oprócz dyskomfortu, użądlenie może być poważnym zagrożeniem. Jak na nie zareagować?
Spis treści
Użądlenie osy – czym jest?
Użądlenie osy to użądlenie owada (występuje, gdy osa jest rozdrażniona). Osy są nieco mniejsze od pszczół. Mają czarno – żółtą paskowaną barwę. Osy mogą użądlić kilkukrotnie, gdyż ich żądło jest gładkie i nie pozostaje w ciele człowieka. Wraz z ukłuciem do naszego organizmu przedostaje się jad. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób uczulonych. W takich wypadkach mogą wystąpić groźne dla zdrowia i życia skutki. Jeśli osa użądli osobę, która nie jest uczulona, samo użądlenie nie jest powodem do niepokoju. Użądlenie osy nie jest bezpośrednim atakiem (osy nie atakują pierwsze, nie żywią się też ludzką krwią) – jest reakcja obronną. Osy – tak jak pszczoły – są wabione przez słodki zapach. Użądlenie osy jest bolesne.
Użądlenie osy – objawy
Użądlenie osy może mieć wiele objawów, które będą zależały od danej sytuacji i osoby, która doświadczyła użądlenia. Najczęstszym objawem jest ból i pieczenie. Często, występuje również odczyn zapalny oraz opuchlizna. Czasami, może wystąpić spore zaczerwienienie i rumień. Odczyny skórne mogą być różne w zależności od tolerancji jadu czy grubości skóry. Jeśli użądlenie dotyczy osoby uczulonej na jad osy, może ono spowodować wysypkę, znaczny obrzęk, ból brzucha, biegunkę, bladość, słabość, skurcze mięśni, a nawet zaburzenia oddychania. Gdy użądleń jest kilka, osoba użądlona może wymiotować oraz stracić przytomność — nawet jeśli nie jest uczulona. W skrajnych wypadkach użądlenie osy może spowodować zapaść, wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć.
Użądlenie osy – co robić?
Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, widząc osę w naszym otoczeniu, jest zachowanie spokoju. Należy, w takiej sytuacji zapobiegać i przeciwdziałać. Nie powinniśmy atakować osy, a jedynie delikatnie ją odgonić lub oddalić się od niej. Jeśli zostaniemy użądleni, nie powinniśmy zabijać osy. Niektóre źródła podają, iż zabita osa pozostawia specyficzny zapach i wabi tym samym kolejne osy w naszą stronę. Nie powinniśmy reagować gwałtownie, gdyż osa może użądlić kilkukrotnie. Jeśli nie jesteśmy uczuleni, miejsce użądlenia powinniśmy obmyć wodą z mydłem. Dobrym pomysłem jest przyłożenie kompresu z lodem lub sokiem z cytryny oraz zastosowanie kremu antyseptycznego, podanie leków przeciwzapalnych.
Jeśli użądlenie osy dotyczy osoby uczulonej, należy wezwać pogotowie, gdyż osoby uczulone mogą doświadczać wstrząsu anafilaktycznego. Użądlenie osy w niektórych przypadkach powinno wywołać niepokój nawet jeśli osoba nie jest uczulona na osi jad, Mowa o użądleniu dziecka, które ma niższą odporność, użądleniu w język, jamie ustnej oraz w gardło. Jeśli w tych przypadkach zaobserwujemy niepokojące reakcje, należy zgłosić się do lekarza.
Użądlenie osy – jak unikać użądlenia?
Istnieje kilka sposobów na to, aby uniknąć użądlenia osy oraz tym samym zminimalizować zagrożenie.
- Nie używajmy kosmetyków o intensywnym zapachu;
- Nie przebywajmy w miejscach z dużą ilością kwiatów;
- Nie ubierajmy odzież o wyrazistych i krzykliwych kolorach.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023