Przejdź do treści

W aptekach może zabraknąć leków uspokajających i przeciwlękowych. Jest nowy wykaz preparatów zagrożonych brakiem dostępności

Jest nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. W aptekach może zabraknąć preparatów uspokajających i przeciwlękowych / pexels
Jest nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. W aptekach może zabraknąć preparatów uspokajających i przeciwlękowych / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Na liście pojawiły się m.in. leki stosowane w łagodzeniu objawów depresji, padaczki, stanów lękowych, bezsenności oraz zespołu odstawienia alkoholu. 

Lista „antywywozowa”

Listę „antywywozową” tworzy się na podstawie informacji przekazywanych przez Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych do Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczących produktów brakujących w przynajmniej 5 proc. aptek na terenie danego województwa. Informacje te przekazywane są do Ministerstwa Zdrowia, które opracowuje listę preparatów zagrożonych brakiem dostępności. Taka lista pojawia się średnio raz na dwa miesiące.

Tym razem na liście „antywywozowej” znalazło się 200 pozycji, o 22 więcej niż na poprzedniej, w tym m.in. leki uspokajające i przeciwlękowe, które do niedawna nie były zagrożone brakiem dostępności, a także leki stosowane w łagodzeniu objawów padaczki i zespołu odstawienia alkoholu. 

Jakich leków może zabraknąć?

  • Clonazepam – to lek przeciwlękowy i uspokajający, stosowany między innymi w przypadku padaczki, wzmożonego napięcia nerwowego powodującego tiki i bolesne skurcze mięśni oraz przy bezsenności. Pomocniczo stosuje się go w terapii psychoz i depresji.
  • Elenium – lek o silnym działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Wykazuje również właściwości nasenne oraz działanie przeciwdrgawkowe i rozluźniające mięśnie. Stosowany w doraźnym leczeniu objawów zespołów lękowych, ostrego zespołu odstawienia alkoholu, zwiększonego napięcia mięśniowego.
  • Lorafen – lek o właściwościach przeciwlękowych i nasennych. Stosowany głównie w terapii przeciwlękowej lub jako preparat nasenny, posiada także słaby wpływ w zakresie rozluźnienia mięśni szkieletowych oraz niewielkie działanie przeciwdrgawkowe.
  • Relium (relanium) – wykazuje działanie nasenne, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, uspokajające, zmniejsza napięcie mięśni. Stosowany w leczeniu stanów lękowych z bezsennością, objawów nagłego odstawienia alkoholu, jako lek uspokajający, pomocniczo jako lek przeciwdrgawkowy w leczeniu niektórych typów padaczki.

 

źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/keywords/55

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.