Przejdź do treści

„Jeśli mam ochotę na seks, to nie mogę mieć depresji”. Najwyższy czas obalić często powtarzane mity

Aż 1,5 mln Polaków walczy z depresją. Ta choroba rzutuje na wiele dziedzin życia\ źródło: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Depresja i seks mogą nie być łatwym połączeniem. Dodatkowo narosło wokół niego wiele mitów. Z kilkoma z nich w najnowszym wpisie rozprawia się Fundacja SexedPL .”Prawdą jest, że z depresją można skutecznie walczyć. I że są wśród nas ludzie – psychiatrzy i psychiatrki, psychoterapeuci i psychoterapeutki – którzy mają wszystkie dostępne narzędzia, aby Wam w tym pomóc” – piszą autorzy instagramowego profilu organizacji.

Fakty i mity

Depresja to choroba, która może mieć charakter przewlekły lub nawracający. Często pojawia się niepostrzeżenie i sprawia, że człowiek powoli traci poczucie sensu. Szacuje się, że tylko w Polsce choruje na nią 1,5 miliona osób. Choroba ta rzutuje na wiele aspektów życia. Również na życie seksualne. Wokół tej kwestii, czyli uprawiania seksu będąc w depresji, narosło wiele mitów. Fundacja SexedPL wzięła pod lupę te najczęściej powtarzane. W najnowszym wpisie na Instagramie jej przedstawiciele rozprawiają się z nieprawdziwymi teoriami. Oto niektóre z nich:

  • MIT: Jeśli mam ochotę na seks, to nie mogę mieć depresji.

Jaka jest prawda? Otóż dysfunkcje seksualne dotyczą ok. 70 proc. osób z rozpoznaniem depresji. Nie wszystkich!

  • MIT: Antydepresanty sprawią, że nie będę sobą.

„A czy antybiotyki sprawiają, że nie jesteś sobą? Depresja jest chorobą, która wiąże się z zaburzoną gospodarką chemiczną mózgu. Ma szereg przyczyn i konsekwencji (również zdrowotnych). Nieleczona może prowadzić do samobójstw, zawałów, udarów. Należy ją leczyć tak, jak każdą inną chorobę” – przypominają autorzy postu.

  • MIT: O życiu seksualnym nie rozmawia się z psychiatrą.

„Czy jeśli leki sprawiają, że codziennie masz migrenę, postanawiasz 'jakoś to przeżyć’? Czy jeśli farmakoterapia sprawi, że Twoje włosy będą wypadać garściami, machniesz na to ręką? Nie? To dlaczego o zaburzeniach libido, braku możliwości osiągnięcia orgazmu i innych problemach w życiu seksualnym nie powiesz swojemu psychiatrze? Pamiętaj: Dobrze dobrane leki, to klucz do wyzdrowienia” – piszą autorzy #SEXEDpl.

Z wpisu możemy zapoznać się także z FAKTAMI dotyczącymi powiązania depresji i życia seksualnego.

  • FAKT: Depresja może (ale nie musi) mieć negatywny wpływ na życie seksualne. Może wiązać się ze spadkiem libido, osłabioną zdolnością do osiągnięcia lub utrzymania podniecenia/erekcji, brakiem orgazmu. Ale…

„Skutki leczenia farmakologicznego mogą generować identyczne problemy! Porozmawiaj o tym z lekarzem. To błędne koło można przerwać” – zachęcają autorzy posta.

„Jeśli leczysz się na depresję i stosujesz antykoncepcję hormonalną, koniecznie poinformuj o tym zarówno psychiatrę, jak i ginekologa. Nie powinno być problemu z dobraniem leków/hormonów w taki sposób, aby ze sobą nie kolidowały” – czytamy.

dr Anna Antosik-Wójcińska /fot. archiwum prywatne

Fundacja SexedPL – czym się zajmuje?

Fundacja SexedPL jest platformą, która edukuje społeczeństwo, przełamuje tabu i obala mity. Specjaliści przekazują wiedzę merytoryczną i praktyczną o różnych aspektach edukacji seksualnej – od samoakceptacji, budowy genitaliów, po antykoncepcję, STI, świadomą zgodę i bezpieczeństwo w sieci.

Angażując się w działania edukacyjne, specjaliści wraz z wolontariuszami promują ideę tolerancji, swobodnego poznawania własnej tożsamości, rozwijania osobowości i otwartej rozmowy na temat seksu.

Na Instagramie funkcjonuje pod nazwą @sexedpl

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXED.PL (@sexedpl)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: