Przejdź do treści

„Jeśli mam ochotę na seks, to nie mogę mieć depresji”. Najwyższy czas obalić często powtarzane mity

Aż 1,5 mln Polaków walczy z depresją. Ta choroba rzutuje na wiele dziedzin życia\ źródło: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Depresja i seks mogą nie być łatwym połączeniem. Dodatkowo narosło wokół niego wiele mitów. Z kilkoma z nich w najnowszym wpisie rozprawia się Fundacja SexedPL .”Prawdą jest, że z depresją można skutecznie walczyć. I że są wśród nas ludzie – psychiatrzy i psychiatrki, psychoterapeuci i psychoterapeutki – którzy mają wszystkie dostępne narzędzia, aby Wam w tym pomóc” – piszą autorzy instagramowego profilu organizacji.

Fakty i mity

Depresja to choroba, która może mieć charakter przewlekły lub nawracający. Często pojawia się niepostrzeżenie i sprawia, że człowiek powoli traci poczucie sensu. Szacuje się, że tylko w Polsce choruje na nią 1,5 miliona osób. Choroba ta rzutuje na wiele aspektów życia. Również na życie seksualne. Wokół tej kwestii, czyli uprawiania seksu będąc w depresji, narosło wiele mitów. Fundacja SexedPL wzięła pod lupę te najczęściej powtarzane. W najnowszym wpisie na Instagramie jej przedstawiciele rozprawiają się z nieprawdziwymi teoriami. Oto niektóre z nich:

  • MIT: Jeśli mam ochotę na seks, to nie mogę mieć depresji.

Jaka jest prawda? Otóż dysfunkcje seksualne dotyczą ok. 70 proc. osób z rozpoznaniem depresji. Nie wszystkich!

  • MIT: Antydepresanty sprawią, że nie będę sobą.

„A czy antybiotyki sprawiają, że nie jesteś sobą? Depresja jest chorobą, która wiąże się z zaburzoną gospodarką chemiczną mózgu. Ma szereg przyczyn i konsekwencji (również zdrowotnych). Nieleczona może prowadzić do samobójstw, zawałów, udarów. Należy ją leczyć tak, jak każdą inną chorobę” – przypominają autorzy postu.

  • MIT: O życiu seksualnym nie rozmawia się z psychiatrą.

„Czy jeśli leki sprawiają, że codziennie masz migrenę, postanawiasz 'jakoś to przeżyć’? Czy jeśli farmakoterapia sprawi, że Twoje włosy będą wypadać garściami, machniesz na to ręką? Nie? To dlaczego o zaburzeniach libido, braku możliwości osiągnięcia orgazmu i innych problemach w życiu seksualnym nie powiesz swojemu psychiatrze? Pamiętaj: Dobrze dobrane leki, to klucz do wyzdrowienia” – piszą autorzy #SEXEDpl.

Z wpisu możemy zapoznać się także z FAKTAMI dotyczącymi powiązania depresji i życia seksualnego.

  • FAKT: Depresja może (ale nie musi) mieć negatywny wpływ na życie seksualne. Może wiązać się ze spadkiem libido, osłabioną zdolnością do osiągnięcia lub utrzymania podniecenia/erekcji, brakiem orgazmu. Ale…

„Skutki leczenia farmakologicznego mogą generować identyczne problemy! Porozmawiaj o tym z lekarzem. To błędne koło można przerwać” – zachęcają autorzy posta.

  • FAKT: Antydepresanty mogą obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

„Jeśli leczysz się na depresję i stosujesz antykoncepcję hormonalną, koniecznie poinformuj o tym zarówno psychiatrę, jak i ginekologa. Nie powinno być problemu z dobraniem leków/hormonów w taki sposób, aby ze sobą nie kolidowały” – czytamy.

dr Anna Antosik-Wójcińska /fot. archiwum prywatne

Fundacja SexedPL – czym się zajmuje?

Fundacja SexedPL jest platformą, która edukuje społeczeństwo, przełamuje tabu i obala mity. Specjaliści przekazują wiedzę merytoryczną i praktyczną o różnych aspektach edukacji seksualnej – od samoakceptacji, budowy genitaliów, po antykoncepcję, STI, świadomą zgodę i bezpieczeństwo w sieci.

Angażując się w działania edukacyjne, specjaliści wraz z wolontariuszami promują ideę tolerancji, swobodnego poznawania własnej tożsamości, rozwijania osobowości i otwartej rozmowy na temat seksu.

Na Instagramie funkcjonuje pod nazwą @sexedpl

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez FUNDACJA SEXED.PL (@sexedpl)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak selen i cynk działają na potencję i libido?

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

„W naszej kulturze bardzo dużo presji nakłada się na pierwszy seks – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie” – mówi seksuolożka Paulina Jęczmień

Czym jest sapioseksualizm, jakie ma znaczenie i co warto o nim wiedzieć?

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Seks zimą – jak go uprawiać, by było nam miło

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

Jak poprawić libido? Oto 7 produktów na zwiększenie potencji

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD

„Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

kobieta

Jak mieć lepszy seks? 7 sposobów, żeby czerpać jeszcze więcej przyjemności w łóżku

Popęd seksualny - jak zmienia się na przestrzeni lat? Wywiad z seksuologiem - dr Hanną Elżanowską

Popęd seksualny – jak zmienia się na przestrzeni lat? Wyjaśnia seksuolożka

Anna Golan, seksuolog / Archiwum prywatne

„Brak stosunków może być frustrujący, ale od niego się nie umiera” – o dziewictwie w wieku 30+ rozmawiamy z seksuolożką Anną Golan

„Szeroko pojmowanemu społeczeństwu pewnie łatwiej byłoby, gdyby seksualność osób z niepełnosprawnościami też była niepełnosprawna. A nie jest” – mówi specjalistka seksuologii Barbara Płaczek