Przejdź do treści

W krwi menstruacyjnej zauważasz skrzepy? Czy jest się czego obawiać, wyjaśnia Okresowa Koalicja

Kobieta
W krwi menstruacyjnej zauważasz skrzepy? "To naturalna część okresu" - wyjaśnia Okresowa Koalicja/ Pexels, fot. Cottonbro
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Widziałaś_eś skrzepy w swojej krwi menstruacyjnej? Niepokoiły cię? To możesz odetchnąć z ulgą!” – piszą ekspertki i eksperci z organizacji zrzeszonych w ramach Okresowej Koalicji. I wyjaśniają, dlaczego krew w trakcie okresu często nie jest „czysta”. 

Skrzepy w krwi menstruacyjnej

„Widziałaś_eś skrzepy w swojej krwi menstruacyjnej? Niepokoiły cię? To możesz odetchnąć z ulgą!”

Tymi słowami rozpoczynają wpis na swoim profilu na Instagramie specjaliści z Okresowej Kolacji. Inicjatywa zrzesza organizacje oraz aktywistki/aktywistów i ekspertki/ekspertów działających na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w Polsce. Edukuje również na temat okresu w mediach społecznościowych. Tym razem Koalicja postanowiła wyjaśnić, dlaczego w trakcie krwawienia powstają skrzepy, co często nurtuje osoby menstruujące. Jak wyjaśniono, krew podczas okresu zalega w drogach rodnych i zaczyna krzepnąć.

„Krew menstruacyjna nie wypływa z nas cały czas. Tylko wtedy, kiedy nastąpi skurcz macicy. Na moment skurczu część krwi 'czeka’ w drogach rodnych i zamienia się w skrzepy” – tłumaczą specjaliści.

I dodają, by nie martwić się tym, że w czasie miesiączki wypływająca krew nie jest „czysta”.

„Skrzep w okresie = krew, wyściółka błony macicy i białko. Skrzepy to naturalna część okresu!” – wyjaśniają.

Kiedy udać się do lekarza?

Warto pamiętać, że skrzepy w krwi menstruacyjnej pojawiają się często. Jeśli jednak wzbudzają nasz niepokój, a do tego miesiączki są bardziej bolesne niż zazwyczaj, dobrze jest wspomnieć o tym swojemu ginekologowi.

„Oczywiście, jak zwykle, przypominamy, że jeśli cokolwiek w okresie (np. skrzepy) martwi cię i utrudnia ci funkcjonowanie, to nadal idź śmiało do ginekologa_żki! Zdarza się tak, że i skrzep może świadczyć o anomalii okresowej, choć zazwyczaj skrzep w okresie jest ok!” – podsumowuje Okresowa Koalicja.

Okresowa Koalicja

Okresowa Koalicja została oficjalnie powołana w Dzień Kobiet 8 marca 2021 r. Członkinie Okresowej Koalicji odczytały i podpisały „Manifest na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego”.

Pod manifestem powołującym Koalicję podpisały i podpisali się:

  1. Akcja Menstruacja
  2. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu / Fundacja Ja, Nauczyciel
  3. dr n. hum., terapeutka, edukatorka seksualna Alicja Długołęcka
  4. Fundacja One Day
  5. Fundacja Pokonać Endometriozę
  6. Grupa Ponton
  7. Kulczyk Foundation
  8. Natalia Miłuńska, miesiaczka.com
  9. Moonka
  10. Pani Miesiączka
  11. Polski Czerwony Krzyż
  12. Różowa Skrzyneczka
  13. Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”
  14. Szajn

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Okresowa Koalicja (@okresowakoalicja)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.