Przejdź do treści

Stan przedcukrzycowy to problem ok. 5 mln osób. Większość będzie miała kiedyś cukrzycę!

Kobieta leży na łóżku
"W Polsce jest ok. 5 mln osób ze stanem przedcukrzycowym. Po 10 latach u prawie wszystkich będzie zdiagnozowana cukrzyca" - alarmuje diabetolożka Barbara Soróbka/ Pexels, fot. Molly Champion
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Stan przedcukrzycowy zwykle nie daje żadnych objawów klinicznych. Często rozpoznawany jest po kilku latach trwania” wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka. Jakie są stany przedcukrzycowe i kto może zachorować?

Czujesz się senna w ciągu dnia i wciąż zmęczona? Dodatkowo masz problemy ze wzrokiem, ciągłe uczucie pragnienia oraz zwiększony apetyt? Być może masz stan przedcukrzycowy. A dane są alarmujące! „W Polsce jest ok. 5 mln osób ze stanem przedcukrzycowym (prediabetes)” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie diabetolożka Barbara Soróbka. 

W badaniach wykazano, że co roku ok. 10 proc. tych osób rozwinie cukrzycę, a po 10 latach prawie wszystkim będzie zdiagnozowana cukrzyca – dodaje.

 

Stany przedcukrzycowe

Stan przedcukrzycowy to stan pośredni między prawidłową tolerancją glukozy a rozwijającą się cukrzycą w organizmie. Ekspertka tłumaczy, że można go zdiagnozować w dwóch przypadkach:

  • nieprawidłowa glikemia na czczo (cukier na czczo 100-125 mg/dl),
  • upośledzona tolerancja glukozy (w drugiej godzinie doustnego testu obciążenia glukozą-cukier 140-199 mg/dl) – wymienia.

Soróbka wyjaśnia, że stwierdzenie jednego lub obu zaburzeń znacznie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Ostrzega także, że rośnie również zagrożenie uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co często prowadzi do zawału serca lub udaru.

Przyczyny stanu przedcukrzycowego

„Stan przedcukrzycowy zwykle nie daje żadnych objawów klinicznych. Często rozpoznawany jest po kilku latach trwania” – tłumaczy w swoim wpisie diabetolożka. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na czynniki, które mają wpływ na rozwój stanu przedcukrzycowego.

Czynniki ryzyka rozwoju prediabetes:

  • cukrzyca w rodzinie,
  • nadwaga i otyłość,
  • mała aktywność fizyczna,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zespół policystycznych jajników,
  • przebyta cukrzyca ciążowa,
  • urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg

– wymienia ekspertka.

Masz stan przedcukrzycowy? Nie daj się!

Stan przedcukrzycowy jest sygnałem ostrzegawczym, który wysyła nam organizm. W ten sposób informuje nas, że nie radzi sobie z prawidłowym metabolizmem węglowodanów. Dzięki tym sygnałom można jednak odpowiednio wcześnie zareagować. Ważne więc, by jak najszybciej zmienić styl życia i wesprzeć organizm. Co należy zrobić?

  • zgodnie z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym raz w roku wykonujemy krzywą cukrową celem czynnego poszukiwania cukrzycy (osoby leczone metforminą powinny odstawić lek na tydzień przed badaniem),
  • zdiagnozowanie prediabetes jest wskazaniem do zmiany stylu życia:
  • zwiększenia aktywności fizycznej,
  • modyfikacji diety,
  • zwykle redukcji masy ciała,
  • u części pacjentów konieczna jest farmakoterapia.

Warto więc pamiętać, że obserwacja własnego ciała i samopoczucia jest pierwszym krokiem do podjęcia konkretnego działania. Jak podsumowuje diabetolożka, w badaniu DPP wykazano że aktywność fizyczna i redukcja masy ciała powyżej 5 proc. zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy o prawie 60 proc., podczas gdy metformina obniża to ryzyko o 38 proc.

Piwo a cukrzyca / rawpixel

Barbara Soróbka – kim jest?

Barbara Soróbka to diabetolożka i certyfikowana lekarka Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Zajmuję się nowoczesnym leczeniem wszystkich typów cukrzycy, otyłości, stanów przedcukrzycowych i insulinooporności. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą. Ukończyła Szkołę Pompową Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Specjalistka jest też aktywna  w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie @lekarz.diabetolog, na którym w przystępny sposób dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 2 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.