3 min.
Walka z podrabianiem leków. „Dyrektywa Fałszywkowa” weszła w życie

zdjęcie: unsplash.com
Od 9 lutego weszły w życie nowe unijne przepisy dotyczące zabezpieczeń leków na receptę sprzedawanych w Unii Europejskiej. Producenci będą musieli zamieszczać na opakowaniach leków kod kreskowy wraz z elementem uniemożliwiającym naruszenie opakowania, natomiast w obowiązku farmaceutów będzie sprawdzanie autentyczności leków przed wydaniem go pacjentowi. To walka z podrabianiem leków i czarnym rynkiem, szczególnie w Intenecie, gdzie obrót lekami cieszy się dużą popularnością.
„Dyrektywa Fałszywkowa”, która właśnie weszła w życie, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, poprzez obowiązek umieszczania na większości leków na receptę dwóch zabezpieczeń. Pierwszym rodzajem jest przypisanie unikalnego identyfikatora (UI) w postaci kodu 2D, a drugim – plomby, które wskazywałyby na otwarcie opakowania (ATD). Ta nowa regulacja ma przeciwdziałać obrotem sfałszowanych leków, szczególnie rozpowszechnionym na popularnych forach lub grupach internetowych.
Jednym z celów Dyrektywy Fałszywkowej jest stworzenie europejskiego systemu baz danych, dzięki któremu będzie możliwa weryfikacja autentyczności produktów przed ich wydaniem. Obowiązek każdego sprawdzenia przysługuje wszystkim osobom objętym w art. 23 Rozporządzenia Delegowanego 2016/161. Są to między innymi: hurtownicy, aptekarze w aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych, osoby pracujące w sektorach farmacji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dyrektywa w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych została przyjęta prawie siedem lat temu. Teraz zostanie w pełni wdrożona dzięki wprowadzeniu kompleksowego systemu weryfikacji i zabezpieczeń leków na receptę. Oznacza to, że wszystkie apteki i szpitale w Unii Europejskiej będą musiały dysponować systemem, który ułatwi skuteczne wykrywanie podrobionych leków. Po wprowadzeniu nowego systemu trzeba będzie zrealizować jeszcze kilka czynności gwarantujących jego prawidłowe funkcjonowanie w całej UE.
Na opakowaniach leków na receptę producenci drukują identyfikator: kod 2D, który zawiera kod produktu umożliwiający rozpoznanie co najmniej nazwy, nazwy zwyczajowej, postaci farmaceutycznej, mocy, wielkości i rodzaju opakowania – w Polsce tym kodem będzie kod GTIN.
Dodatkowo na opakowaniu będzie znajdować się ciąg znaków numerycznych, który zostanie wygenerowany przez tzw. numer seryjny, a także numer serii i termin ważności.
Dyrektywa ta obowiązuje we wszystkich 28 państwach Unii Europejskiej oraz 4 członków EFTA: Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein.
„Dyrektywa fałszywkowa”wywołała duże zamieszanie w aptekach i szpitalach. Wynika ono z tego, że co czwarta apteka nie ma jeszcze dostępu do systemu weryfikacji leków, związku z późnym rozesłaniem loginów i haseł.
W aptekach wciąż jest wiele opakowań bez odpowiedniego, zgodnie z nowymi przepisami, zabezpieczenia. Nowy system rozpoznaje tylko unikalne kody 2D wygenerowane po 9 lutego tego roku. Jeśli zostanie wprowadzony kod, który wcześniej został umieszczony na opakowaniu leków, system rozpozna go jako fałszywy i wygeneruje alert wyświetlany na czerwono. Wówczas aptekarz może odmówić wydania leków. Dodatkowo, to spowoduje duże kolejki, na co skarzą się pracownicy aptek.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023