Przejdź do treści

WHO: przepracowanie doprowadziło do ponad 745 tys. zgonów w ciągu roku

Kobieta w wannie
WHO: przepracowanie doprowadziło do ponad 745 tys. zgonów w ciągu roku/ Pexels, fot. Leah Kelley
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nowe badanie WHO wykazało, że praca powyżej 55 godzin tygodniowo może stanowić „poważne zagrożenie dla zdrowia”. Setki tysięcy ludzi umiera każdego roku z powodu długich godzin pracy, a pandemia może pogorszyć sytuację.

745 tys. zgonów rocznie z przepracowania

Jak podaje WHO, w sumie ponad 745 tys. osób zmarło w ciągu roku z przepracowania. Według statystyk u 398 tys. osób zgon nastąpił z powodu udaru spowodowanego przez nadgodziny i 347 tys. osób z powodu chorób serca.

Raport z badania został opublikowany w czasopiśmie Environment International. Czytamy w nim, że osoby pracujące co najmniej 55 godzin tygodniowo są narażone na około 35 proc. wyższe ryzyko udaru i 17 proc. wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Współpracując z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO), WHO odniosła się do chorób występujących wśród 488 milionów ankietowanych osób, które pracowały co najmniej 55 godzin tygodniowo. Standardowe godziny pracy różnią się w zależności od kraju, jednak na całym świecie zazwyczaj nie przekraczają 48 godzin tygodniowo.

„Żadna praca nie jest warta ryzyka udaru lub choroby serca” – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając rządy, przedsiębiorstwa i pracowników do znalezienia sposobów ochrony zdrowia pracowników.

Pandemia sprawia, że dłużej pracujemy?

Dane nie obejmują ubiegłego roku, w którym pandemia COVID-19 wpędziła krajowe gospodarki w kryzys i zmieniła sposób pracy milionów ludzi. Globalne badanie, które WHO nazywa pierwszym tego rodzaju, dotyczy 2016 roku. Już wtedy zauważono jednak, że liczba osób pracujących „po godzinach” wynosiła 9 proc. ogółu ludności świata i wciąż rosła. Pandemia i związana z nią praca zdalna prawdopodobnie znacznie przyspieszy ten trend.

„Praca zdalna stała się normą w wielu branżach, często zacierając granice między domem a pracą” – powiedział Ghebreyesus i dodał – „Ponadto wiele firm zostało zmuszonych do zmniejszenia skali lub zaprzestania działalności w celu zaoszczędzenia pieniędzy, a osoby, które nadal są na liście płac, w końcu pracują dłużej”

Badanie wykazało również, że największe obciążenia zdrowotne wynikające z przepracowania występują u mężczyzn i pracowników w wieku średnim lub starszych. W ujęciu regionalnym najbardziej narażeni na ryzyko byli mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej i regionu zachodniego Pacyfiku. Najmniej narażeni byli mieszkańcy Europy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.