Przejdź do treści

„Wielki Wojownik złożył zbroję i przyodział anielskie skrzydła”. Nie żyje 8-letni Pan Torpeda

Cała Polska trzymała kciuki za Pana Torpedę/ Facebook
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Internauci kibicowali mu w walce z chorobą, a on sam zadziwiał niezłomnością. Dlatego szybko zyskał pseudonim Pan Torpeda. Niespełna ośmioletni Natan Gajk z Sosnowca zmarł w niedzielę na neuroblastomę. Jego śmierć poruszyła wielu. „Żegnaj, Wojowniku!” – pisali w mediach społecznościowych. 

Pan Torpeda zjednoczył internautów

W ostatnią niedziele, trzy i pół roku od poznania diagnozy, zmarł Natan Gajk z Sosnowca. Chłopiec chorował na neuroblastomę IV stopnia. W internecie znany był jako Pan Torpeda. Pseudonim wziął się od słów lekarki, która była zadziwiona tym, z jaką determinacją chłopiec przechodzi zabiegi i kolejne serie chemii. Niestety choroba okazała się silniejsza.

Jego losy i zmagania z nowotworem śledziły tysiące internautów. Opisywała je Marta Witecka, ciocia chłopca. Chciała w ten sposób pomóc jego rodzicom, którzy nieustanie opiekowali się swoimi synem. Internauci zawsze mieli dla niego dobre słowo. Chętnie także wspierali finansowo leczenie Natana.

W niedzielę na YouTube pani Marta opublikowała film ku pamięci ukochanego siostrzeńca. „Wielki Wojownik złożył zbroję i przyodział anielskie skrzydła”- napisała pod nagraniem.
Z kolei w poście na Facebooku zwróciła się bezpośrednio do Natana.

„Byłeś dla nas przykładem jak należy walczyć. Nauczyłeś nas pokory i połączyłeś rzeszę ludzi ponad poddziałami” – wyznała

Co mogła mieć na myśli? Otóż chłopiec miał ogromną grupę wsparcia z zupełnie odmiennych środowisk. Różniły ich poglądy, ale łączyło jedno: wspólne kibicowanie mu w walce o zdrowie.

W marcu pani Marta, dotąd bardzo aktywna w mediach społecznościowych, zamilkła. Później wyjaśniła powody swojego milczenia. Okazało się, że stan chłopca pogarsza się z minuty na minutę, a jego ciało jest zdeformowane. Dlatego też przestała relacjonować to, co się dzieje u Natana. Zrezygnowała też z dzielenia się zdjęciami chłopca. Niedługo później Natan trafił do hospicjum. Najbliżsi zaczęli przygotowywać się na jego odchodzenie. Chłopczyk był świadomy tego, co się z nim dzieje. Ciocia Natana napisała, że nie wygra on ostatniej bitwy, bo „przeciwnik jest monstrualny.”

W niedzielę poinformowała społeczność internetową, że Natan zmarł.

Diagnoza i walka o życie

Natan do Górnośląskiego Centrum Zdrowia trafił w 2018 roku z bólem brzucha. Diagnoza była wstrząsająca: w brzuchu chłopca odkryto 7-centymetrowego guza. Na oddziale onkologii, na który natychmiast trafił, wykryto przerzuty m.in. do szpiku węzłów chłonnych i kości. Zaczęła się walka z czasem.
Szanse, by Natan przeżył kolejne pięć lat, wynosiły zaledwie 15 procent.  Zagraniczne kliniki odmówiły leczenia chłopca. Natan w Polsce przeszedł operację i wycięcie guza. Mimo wszelkich zabiegów ratujących życie, chłopczyk zmarł.

Natan był wielkim fanem Formuły 1. Jego rysunek rakiety znalazł się na bolidach Alfy Romeo.

Śmierć chłopca poruszyła całą wielotysięczną społeczność skupioną wokół jego historii w mediach społecznościowych. Stała się też przedmiotem dyskusji, co trzeba zrobić, żeby mali pacjenci mieli jak najlepsze warunki leczenia. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, chirurg i transplantolog.

wstążka świadomości o dziecięcych nowotworach

Neuroblastoma – co to jest?

Neuroblastoma to złośliwy nowotwór układu współczulnego u dzieci. Nazywany nerwiakiem zarodkowym lub płodowym, upośledza działanie układu nerwowego, który tworzą wspólnie układ współczulny i przywspółczulny. Pod względem częstotliwości występowania nerwiak płodowy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u dzieci. Neuroblastoma u dorosłych stanowi rzadkość. Większość chorych to maluchy, które nie ukończyły drugiego roku życia.

Przy neuroblastomie przyczyn należy upatrywać w nieprawidłowościach w kształtowaniu się układu nerwowego na etapie życia płodowego, a dokładnie w patologicznym rozwoju komórek cewy nerwowej. Może pojawić się wszędzie, gdzie występują zwoje układu współczulnego. Jego najczęstszą lokalizacją jest jama brzuszna i nadnercza, ale można go spotkać także w śródpiersiu, okolicy szyi, miednicy i w kręgosłupie.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kuba Sienkiewicz otwarcie o eutanazji: „Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę”

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

Dziewięciolatka dostała nowe serce. Kardiochirurg: „Rozmowy z rodzicami zmarłych dzieci są bardzo trudne, ale te małe serduszka również są potrzebne”

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

Nie ignoruj wirusa RSV. Sprawdź, kiedy pobyt z dzieckiem w szpitalu to konieczność

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Moszna – budowa, funkcje, choroby. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Dziecko ma gorączkę, a w przychodni słyszysz, że nie ma miejsc do lekarza? Wyjaśniamy, czy placówka może cię odesłać do domu / AdobeStock

Dziecko ma gorączkę, a w przychodni słyszysz, że nie ma miejsc do lekarza? Wyjaśniamy, czy placówka może cię odesłać do domu

Benedykt XVI / gettyimages

Zmarł Benedykt XVI. Na co chorował poprzednik papieża Franciszka?

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

Ratownik medyczny wiezie wiezie pacjenta na łóżku z karetki

Dramatyczne dane o nadmiarowych zgonach w Polsce. Wypadamy prawie najgorzej w UE

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów "I kto to mówi", miała 71 lat / gettyimages

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów „I kto to mówi”, miała 71 lat

Ewa Chodakowska / MWMEDIA WARSZAWA

Ewa Chodakowska przeszła operację usunięcia nowotworu. „To zmiana, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów”

Naukowcy z Poznania opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi

Wielki sukces lekarzy z Warszawy. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody uratowali 13-latka po ostrym udarze mózgu

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

Kobieta

W aptekach brakuje morfiny. Kilkadziesiąt tysięcy chorych pozostawionych z bólem

Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić

Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz