4 min.
Kogo gryzą komary? Czy grupa krwi ma znaczenie?

Kogo gryzą komary? Zdjęcie: Clarisse Meyer/Unsplash
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Dlaczego komary gryzą? Najpierw kilka deszczowych dni, teraz upał. Efekt? Komary mają świetne środowisko do rozmnażania się. Jest ich bardzo dużo. I tną jak szalone. Nie pomagają popularne środki odstraszające owady, które możemy kupić w sklepach. Kogo gryzą komary i co z tym zrobić?
Spis treści
Kogo gryzą komary? Grupa krwi i inne czynniki
Wokół komarów krąży wiele mitów. Słyszałam np., że komary częściej gryzą osoby z określoną grupą krwi. W końcu każdy z nas zna kogoś, kogo komary nigdy nie atakują. Czy tak jest naprawdę?
Uważam, że każdy jednakowo jest kłuty przez komary, tylko część osób jest bardziej uwrażliwiona na ukłucia, a część nie. Niektóre dane wskazują jednak, że osoby z grupą „0” są bardziej uwrażliwione na ukłucia. Właśnie dlatego częściej czują, że zostały pogryzione – tłumaczy prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Mit dotyczący gryzienia przez komary osób z określoną grupą krwi został obalony. A co z cukrzycą? Czy „słodka krew” jest bardziej atrakcyjna dla gryzących owadów? Okazuje się, że tak. Dotyczy to także wszystkich tych chorób, które wpływają na przyspieszenie przemiany materii. Masz chorą tarczycę? Komary mogą atakować cię bardziej niż koleżankę, która jest zdrowa.
Czemu komary gryzą?
Komarów w Polsce jest sporo – szczególnie teraz, gdy przez wiele miejsc w naszym kraju przeszły gwałtowne burze i ulewne deszcze, a temperatury są wyjątkowo wysokie. Stojąca po ulewach woda stała się więc miejscem do szybkiego namnażania się owadów. Komary mogą przenosić choroby. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uspokaja jednak, że nie mamy czego się bać.
„Obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień” – czytamy w oficjalnym stanowisku GIS.
prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog
Jeśli dana osoba ma przyspieszoną przemianę materii, wówczas jest bardziej uwrażliwiona na ukłucia komarów. W grupie zwiększonego ryzyka kąsania przez komary są więc osoby z cukrzycą.
Też słyszałaś, że komary są ślepe? Nic bardziej mylnego!
Komary nie są ślepe. Mają dobre oczy, złożone z wielu przyoczek, z których każde zbudowane jest podobnie jak nasze oko. Dzięki temu widzą znacznie lepiej niż my – dodaje ekspert.
Jak się chronić przed komarami?
Według prof. Ignatowicza, warto stosować produkty zawierające środek odstraszający DEET.
Neutralizuje, a – mówiąc kolokwialnie – zatyka on „dziurki nosowe” komara. W rezultacie owad nie potrafi wtedy wyczuć naszego potu, ani dwutlenku węgla, bo tym nas lokalizuje. Komar zostaje w tym sensie oślepiony.
Dobre są też olejki eteryczne zawierające lawendę. Można je kupić w naszych aptekach. Zapach olejku lawendowego jest tak mocny, że maskuje zapach człowieka. Komary mają wtedy trudność z lokalizacją osoby do kłucia – dodaje entomolog.
Co jeszcze pomoże? Unikaj przebywania na zewnątrz rano i wieczorem – to właśnie wtedy komary są najbardziej aktywne. W okolicach lasów czy łąk zakładaj ubrania z długimi rękawami i nogawkami. By przetrwać te uciążliwe dni, niezbędne może okazać się także zamontowanie siatek na owady bądź moskitier na drzwi i okna.
Spodobał ci się tekst? Poleć go znajomym!
Zobacz także

Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają

Dr Jarosław Pacoń: „Jak komar leci do człowieka, to nie wie, jaką on ma grupę krwi. Komar zwraca uwagę na to, jak człowiek pachnie”

Kleszcze, komary, opryszczka i zmęczone stopy – na wszystko pomogą olejki eteryczne? Wyjaśnia Katarzyna Kochańska
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022