3 min.
Wirus HCV – gdzie możemy się nim zarazić?

Tattoo. Pretty girl getting a tattoo. Toned image
Najnowsze
16.04.2021
Wielka Brytania: Niemal 80 przypadków zarażenia groźną odmianą koronawirusa z Indii
16.04.2021
Wskaźnik R dla Polski spadł poniżej jednego – poinformował minister zdrowia. To ważny sygnał dotyczący przebiegu epidemii
16.04.2021
Punkty Szczepień Powszechnych – czym są? Gdzie się zaszczepić?
16.04.2021
Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto
16.04.2021
Czy lekarz sam może wybrać, jaką szczepionkę przeciwko koronawirusowi poda pacjentowi? Minister zdrowia wyjaśnia
Zakażenie wirusem HCV to wstęp do rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wystarczy zabieg u dentysty lub robienie manicure, aby ten wirus podstępnie wkradł się do naszego organizmu. O tym, że jesteśmy nosicielem wirusa HCV możemy się dowiedzieć po kilku latach od zakażenia, dlatego warto zwrócić uwagę na miejsca, do których wybieramy się na zabiegi. Możemy też profilaktycznie wykonywać test na jego obecność.
Wirus HCV – gdzie można się zarazić
Wirusem HCV można się zarazić w miejscach, w których zabieg przyczynia się do przerwania ciągłości skóry, czyli w salonie tatuażu, piercingu, w gabinecie dentystycznym, podczas manicure’u. Należy zwracać uwagę czy higiena pracy jest prawidłowa, jak wygląda dezynfekcja, czy sprzęt jest sterylny, ponieważ HCV w wyschniętej krwi zachowuje zakaźność nawet do kilku dni. Do zarażenia może również dojść poprzez zażywanie dożylnie narkotyków. Zakażenie poprzez kontakty seksualne jest znikome, o ile żaden z partnerów nie posiada uszkodzeń skóry w miejscach intymnych. Dużo ryzyko występuje jedynie przy seksie analnym, gdzie łatwo o silne, krwawiące otarcie błony naskórka.
Wirus HCV – objawy
Zakażenie wirusem HCV przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Może się rozwijać we krwi nawet kilka lat, powolnie rozwijając wirusowe zapalenie wątroby typu C, o czym możemy nie wiedzieć. Objawy pojawiają się jedynie przy ostrej postaci choroby, wówczas mogą wystąpić bóle brzucha, zgaga, wymioty, brak apetytu. Jednak najczęściej o chorobie dowiadujemy się dopiero u lekarza. U niektórych osób organizm samodzielnie potrafi pozbyć się wirusa, jednak u większości osób rozwija się przewlekła choroba, w której objawy nie występują lub są mało nasilone. Pomimo braku symptomów, wirusowe zapalenie wątroby typu C może spowodować uszkodzenie miąższu wątroby, a tym samym doprowadzić do jej marskości.
Wirus HCV – badanie
Badanie w kierunku wirusa HCV polega na pobraniu krwi, w celu wykrycia przeciwciał anty-HCV. Jeśli wynik będzie dodatni, to znak, że mieliśmy kontakt z wirusem, ale nie jest to jednoznaczne z byciem zakażonym wirusem HCV. Dopiero dodatkowe badania mogą potwierdzić, czy naszemu organizmowi coś grozi. Test pozwala na wykrycie wirusa już po mniej więcej dwóch tygodniach od momentu zakażenia. Obecnie badanie można wykonać nieodpłatnie do końca roku w 170 placówkach pobrań ALAB Laboratoria w Polsce (tutaj lista).
Zobacz także
Udostępnij znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021