Przejdź do treści

Wirus polio wykryty w kolejnych próbkach ścieków. „Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób”

Szczepionka
Wirus polio wykryty w próbkach ścieków. "Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób"/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ślady wirusa polio wykryto w kolejnych próbkach ścieków w Nowym Jorku. Wirus w Stanach Zjednoczonych nie występował od lat. W związku z dynamicznym rozprzestrzenianiem się polio władze NY wprowadziły stan wyjątkowy. 

Ślady wirusa polio wykryte w kolejnych próbkach ścieków

Władze sanitarne Nowego Jorku poinformowały o odnotowaniu wirusa polio w kolejnej próbce ścieków pobranej z hrabstwa Nassau. Wirus ten prowadzi do zakaźnej choroby wieku dziecięcego, która bywa groźna także dla młodzieży i dorosłych. Od czasu wynalezienia szczepionki w wielu krajach występowały jedynie bardzo rzadkie przypadki zachorowań, a choroba Heinego-Medina pozostawała endemiczną jedynie w Pakistanie i Afganistanie. W ostatnich latach wirus jednak coraz częściej pojawia się w ściekach w różnych miejscach na świecie. Jak informowaliśmy w czerwcu br., ślady wirusa polio wykryto w próbkach ścieków w Londynie, pomimo że w 2003 roku Wielką Brytanię uznano za wolną od wirusa.

W lipcu br. wirus polio został zidentyfikowany u niezaszczepionego pacjenta z Rockland County na północ od Nowego Jorku. Był to pierwszy rozpoznany przypadek tej choroby w Stanach Zjednoczonych od prawie dziesięciu lat. W 1979 roku potwierdzono, że polio zostało wyeliminowane z USA dzięki szczepieniom. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że do 9 września wirusa wykryto już w 57 próbkach ścieków z czterech różnych hrabstw oraz z Nowego Jorku. Dodano również, że próbka pochodząca z hrabstwa Nassau była genetycznie związana z przypadkiem polio z lipca.

W piątek, 9 września br. gubernatorka stanu Nowy Jork Kathy Hochul podjęła decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w całym stanie w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa polio.

„W przypadku polio nie możemy ryzykować. Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób” – powiedziała w oświadczeniu komisarz ds. zdrowia dr Mary Bassett.

I zaapelowała do mieszkańców, by jak najszybciej zaszczepili siebie oraz dzieci. Wskaźnik szczepień przeciwko polio jest alarmująco niski w niektórych hrabstwach Nowego Jorku. Według departamentu zdrowia wynosi on 60 proc. w Rockland, 58 proc. w Orange, 62 proc. w Sullivan i 79 proc. w Nassau.

fot. Tomasz Przybyszewski

Czym jest polio?

Polio (choroba Heinego-Medina) to choroba o etymologii wirusowej, która swoją nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi: Jakobowi Heinemu i Karlowi Oskarowi Medinowi. Nazywana jest także wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.

Wirus polio przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną, tj. poprzez spożycie zanieczyszczonej odchodami wody lub pożywienia skażonego przez bezobjawowych nosicieli. Na skutek działania  wirusa i rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów, co prowadzi do rozwoju niepełnosprawności ruchowej, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.

Obecnie poliomyelitis jest chorobą endemiczną jedynie w Pakistanie i Afganistanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem szczepionki na polio, która powinna być podawana każdemu dziecku. Znajduje się ona w kalendarzu szczepień w naszym kraju, dzięki czemu zakażenia polio w Polsce nie występują już od ponad 40 lat. Jedyne zakażenia, jakie się zdarzają, to te nabyte w czasie zagranicznych podróży.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży choruje na ospę wietrzną - na zdjęciu pozuje w złotej, cekinowej sukience.

Agnieszka Hyży zaraziła się od dzieci chorobą zakaźną. „Zawodowo, prywatnie zmiany o 180 stopni. Do odwołania”

Nietoperz

Niepokojące doniesienia o śmiertelnym wirusie Nipah. „Nikt nie jest bezpieczny. Wybuch choroby szybko dotrze do dowolnego miejsca na świecie”

Strzykawka leży na dłoni

Pierwsza szczepionka na RSV zatwierdzona! To przełom po 60 latach badań

„Byłam spokojna, wiedziałam, że urodzę zdrowe dzieci” – mówi Magdalena Glewicz, mama z HIV

Naukowcy przebadali zawartość zużytych pieluch. Znaleźli w nich 10 tys. nieznanych wcześniej wirusów

W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie

Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

Lekarze w laboratorium

Naukowcy ożywili „wirusa zombie”, który spędził 48,5 tys. lat w wiecznej zmarzlinie

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Kolejny pacjent wyleczony z HIV. Naukowcy mówią o wielkim sukcesie

Dwie kobiety w laboratorium

Wykryto ognisko zakażeń śmiercionośnym wirusem. WHO zwołało pilne posiedzenie

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Testy COMBO nieskuteczne? Ich refundacja to koszt 230 mln zł rocznie

Testy COMBO „nieskuteczne”? Ich refundacja to koszt 230 mln zł rocznie

Nie ignoruj wirusa RSV. Sprawdź, kiedy pobyt z dzieckiem w szpitalu to konieczność

Przeziębiona kobieta siedzi pod kocem

Apogeum zachorowań na grypę. Jeden objaw jest charakterystyczny dla obecnych zakażeń

Lekarka w szpitalu

Czeka nas nowa epidemia. Naukowcy ostrzegają przed groźną bakterią

Sharon Stone nie dostawała ról, bo pomagała chorym. „W tamtym czasie nie można było mówić o AIDS”

Szkarlatyna w Wielkiej Brytanii. Rodzice się boją, władze uspokajają

Dr Bartosz Szetela /fot. archiwum prywatne

Dr Bartosz Szetela: Oficjalne statystyki – tysiąc zdiagnozowanych kił, tysiąc zdiagnozowanych rzeżączek – należałoby pomnożyć razy 10 bądź 20

Eksperymentalna szczepionka przeciw HIV wywołuje odpowiedź immunologiczną we wczesnych badaniach klinicznych. „To ważny krok naprzód”

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby, żeby nie bagatelizowały objawów

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

Naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie nawzajem wirusy grypy i RSV. Na ich oczach powstał całkiem nowy wirus. "To hybryda" / istock

Naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie nawzajem wirusy grypy i RSV. Na ich oczach powstał całkiem nowy wirus. „To hybryda”

Kobieta kaszle w łokieć

Rośnie liczba przypadków groźnej choroby zakaźnej. W Polsce odnotowano niemal 60-proc. wzrost