3 min.
Wirus polio wykryty w kolejnych próbkach ścieków. „Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób”

Wirus polio wykryty w próbkach ścieków. "Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób"/ Fot. iStock
Ślady wirusa polio wykryto w kolejnych próbkach ścieków w Nowym Jorku. Wirus w Stanach Zjednoczonych nie występował od lat. W związku z dynamicznym rozprzestrzenianiem się polio władze NY wprowadziły stan wyjątkowy.
Ślady wirusa polio wykryte w kolejnych próbkach ścieków
Władze sanitarne Nowego Jorku poinformowały o odnotowaniu wirusa polio w kolejnej próbce ścieków pobranej z hrabstwa Nassau. Wirus ten prowadzi do zakaźnej choroby wieku dziecięcego, która bywa groźna także dla młodzieży i dorosłych. Od czasu wynalezienia szczepionki w wielu krajach występowały jedynie bardzo rzadkie przypadki zachorowań, a choroba Heinego-Medina pozostawała endemiczną jedynie w Pakistanie i Afganistanie. W ostatnich latach wirus jednak coraz częściej pojawia się w ściekach w różnych miejscach na świecie. Jak informowaliśmy w czerwcu br., ślady wirusa polio wykryto w próbkach ścieków w Londynie, pomimo że w 2003 roku Wielką Brytanię uznano za wolną od wirusa.
W lipcu br. wirus polio został zidentyfikowany u niezaszczepionego pacjenta z Rockland County na północ od Nowego Jorku. Był to pierwszy rozpoznany przypadek tej choroby w Stanach Zjednoczonych od prawie dziesięciu lat. W 1979 roku potwierdzono, że polio zostało wyeliminowane z USA dzięki szczepieniom. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że do 9 września wirusa wykryto już w 57 próbkach ścieków z czterech różnych hrabstw oraz z Nowego Jorku. Dodano również, że próbka pochodząca z hrabstwa Nassau była genetycznie związana z przypadkiem polio z lipca.
W piątek, 9 września br. gubernatorka stanu Nowy Jork Kathy Hochul podjęła decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w całym stanie w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa polio.
„W przypadku polio nie możemy ryzykować. Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób” – powiedziała w oświadczeniu komisarz ds. zdrowia dr Mary Bassett.
I zaapelowała do mieszkańców, by jak najszybciej zaszczepili siebie oraz dzieci. Wskaźnik szczepień przeciwko polio jest alarmująco niski w niektórych hrabstwach Nowego Jorku. Według departamentu zdrowia wynosi on 60 proc. w Rockland, 58 proc. w Orange, 62 proc. w Sullivan i 79 proc. w Nassau.
Czym jest polio?
Polio (choroba Heinego-Medina) to choroba o etymologii wirusowej, która swoją nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi: Jakobowi Heinemu i Karlowi Oskarowi Medinowi. Nazywana jest także wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.
Wirus polio przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną, tj. poprzez spożycie zanieczyszczonej odchodami wody lub pożywienia skażonego przez bezobjawowych nosicieli. Na skutek działania wirusa i rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów, co prowadzi do rozwoju niepełnosprawności ruchowej, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.
Obecnie poliomyelitis jest chorobą endemiczną jedynie w Pakistanie i Afganistanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem szczepionki na polio, która powinna być podawana każdemu dziecku. Znajduje się ona w kalendarzu szczepień w naszym kraju, dzięki czemu zakażenia polio w Polsce nie występują już od ponad 40 lat. Jedyne zakażenia, jakie się zdarzają, to te nabyte w czasie zagranicznych podróży.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023