Przejdź do treści

Witamina B6 pomoże w walce z depresją? Zaskakujące odkrycie naukowców

Suplementacja witaminą B6 może pomóc w redukcji objawów depresji i zaburzeń lękowych\ źródło IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od dawna wiadomo jest, że witamina B6 ma mnóstwo zalet: łagodzi napięcie nerwowe, zwiększa odporność na stres oraz zapewnia zdrowy, głęboki sen. Okazało się, że może przyczynić się także do walki z depresją oraz zaburzeniami lękowymi. Takiego odkrycia dokonali brytyjscy naukowcy z University of Reading. Na tapet wzięli także witaminę B12.

„To może być powiew świeżego powietrza dla osób z zaburzeniami lękowymi”

Witamina B6 (pirydoksyna) odgrywa ważną rolę w metabolizmie związków tłuszczowych, m.in. kwasów nienasyconych, cholesterolu i hormonów sterydowych, a także w produkcji aminokwasów, zwłaszcza tryptofanu, hemoglobiny, krwinek. Pełni wiele ważnych funkcji, m.in. chroni przed rozwojem miażdżycy spowodowanej wysokim poziomem homocysteiny w organizmie,  jest niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego, jej obecność konieczna jest do syntezy neurohormonów, takich jak serotonina, adrenalina.

Dzięki badaniom naukowców z brytyjskiego University of Reading okazało się, że może być pomocna w zwalczaniu depresji oraz zaburzeń lękowych. W eksperymencie wzięło udział ponad 300 osób zgłaszających lęk lub depresję. Zaczęli oni przyjmować witaminę B6 lub B12 w dawce ok. 50 razy wyższej niż rekomendowana lub otrzymywali placebo. Witamina B12 miała na nie niewielki wpływ, jednak witamina B6 pomagała organizmowi wytwarzać specyficzny przekaźnik chemiczny, który hamuje impulsy w mózgu, a więc daje uspokajający efekt.  Przyjmowaniu tej witaminy towarzyszyło wyższe stężenie związku GABA – głównego neuroprzekaźnika, który hamuje aktywność neuronów.

 „Działanie komórek mózgu zależy od delikatnej równowagi między neuronami pobudzającymi, które przekazują informację, oraz neuronami inhibitorowymi, które zapobiegają zbyt silnej aktywności mózgu. Ostatnio opracowane teorie połączyły zaburzenia nastroju i inne neuropsychiatryczne problemy z nieprawidłowościami w tej właśnie równowadze. Zwykle dochodzi w nich do zbyt nasilonej aktywności w mózgu” – wyjaśnia dr David Field, główny autor pracy opublikowanej w magazynie „Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental”, cytowany przez portal tribuneindia.com

Witaminę B6 znajdziemy w wielu produktach spożywczych, m.in. w mięsie, rybach, produktach mlecznych, wątróbce, pełnoziarnistych zbożach, orzechach, bananach. Odkrycie naukowców może ułatwić zwalczanie zaburzeń lękowych. Jednak dr David Field podkreślił, że badania są na wczesnym etapie.

„Jednak badanie z wykorzystanymi wysokimi dawkami sugeruje, że dla pozytywnej zmiany nastroju potrzebne są suplementy. Ważne jest, aby pamiętać, iż mówimy o wczesnym badaniu i wpływ witaminy B6 na nastrój był dużo niższy, niż leków. Jednak oparte na żywieniu interwencje powodują mniej skutków niepożądanych niż farmaceutyki i w przyszłości część ludzi może wybierać takie podejście” – mówi dr Field.

Naukowiec zapowiada, że jedną z „potencjalnych możliwości jest łączenie witaminy B6 z psychoterapią, na przykład poznawczo-behawioralną, tak aby zwiększyć jej skuteczność”.  Z koeli psychiatra dr Tom MacLaren zauważa, że „to może być powiew świeżego powietrza dla osób z zaburzeniami lękowymi, które od dłuższego czasu nie miały możliwości zastosowania nowych metod leczenia”.

„Witamina B6 jest dostępna i wiele osób przyjmuje ją regularnie, więc może to być tylko wzmocnienie kuracji, którą już i tak stosują” – powiedział dla portalu tribuneindia.com.

Witaminy nie mają tyle skutków ubocznych, co leki na zaburzenia lękowe. Jednak pamiętajmy, że w przyjmowaniu witamin także należy zachować umiar i ostrożność.

Przedawkowanie witaminy B6 wiąże się przede wszystkim z wystąpieniem objawów neurologicznych – uczucia mrowienia, zaburzeń chodu, pogorszenia koordynacji ruchowej czy osłabienia mięśni. Przyjmowanie dawek powyżej 200 mg dziennie może prowadzić do wystąpienia uzależnienia, także u płodu (zespół uzależnienia od pirydoksyny). Na szczęście przedawkowanie witaminy B6 czy przedawkowanie witaminy B12 oraz innych witamin z grupy B należy do rzadkości, bo nadmiar tych witamin usuwany jest wraz z moczem.

Witamina B6 – dawkowanie. Zalecane dzienne spożycie (RDA)

  • dzieci:
    • od 1. do 3. roku życia – 0,5 mg
    • od 4. do 6. roku życia – 0,6 mg
    • od 7. do 9. roku życia – 1 mg
  • chłopcy:
    • od 10. do 12. roku życia – 1,2 mg
    • od 13. do 18. roku życia – 1,3 mg
  • dziewczęta:
    • od 10. do 18. roku życia – 1,2 mg
  • mężczyźni:
    • od 19. do 50. roku życia – 1,3 mg
    • >50 lat – 1,7 mg
  • kobiety:
    • od 19. do 50. roku życia – 1,3 mg;
    • >50 lat – 1,5 mg
  • kobiety w ciąży: 1,9 mg
  • kobiety karmiące: 2 mg

źródło: www.tribuneindia.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.