4 min.
Wyczerpanie cieplne czy udar słoneczny? Wyjaśnia lek. Michał Sutkowski

Pexels.com
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
05.07.2022
Dwulatek na OIOM-ie. Groźna choroba z ubiegłego stulecia powróciła
04.07.2022
W lipcu może zabraknąć nawet 215 leków – podaje Ministerstwo Zdrowia. Na liście Clexane, Humulin czy Berodual
04.07.2022
Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować
04.07.2022
Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów. 35-latka spodziewa się dwóch par bliźniąt
Gdy termometr wskazuje ponad 30 kresek, nasz organizm dotkliwie to odczuwa. Jest nam duszno, jesteśmy bez energii, a wiele z nas dodatkowo zmaga się z bólami głowy. W tych dniach nietrudno o wyczerpanie cieplne czy udar słoneczny.
Mamy upał. W szkołach przypomina się o piciu wody, w biurach klimatyzacja działa na pełnych obrotach, a w mieście w wielu miejscach porozstawiane są kurtyny wodne. I chociaż wysokie temperatury najbardziej odczuwają osoby starsze i dzieci, latem każda z nas powinna jeszcze bardziej o siebie zadbać.
W tych dniach musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach – o regularnym nawadnianiu się, jak najczęstszym przebywaniu w cieniu i stosowaniu kremów z filtrem. Co jednak, jeśli jesteśmy zmuszone spędzić kilka godzin w pełnym słońcu? Uważajmy. Grozi nam udar cieplny albo wyczerpanie cieplne.
Wyczerpanie cieplne
Dolegliwością związaną z przebywaniem w upale jest wyczerpanie cieplne. Dochodzi do niego, gdy organizm się odwadnia. Efektem jest spadek ciśnienia tętniczego krwi. Osoba niemal natychmiast czuje się bardzo senna i bez energii. Objawem wyczerpania cieplnego jest także nadmierna potliwość, wilgotna i blada skóra, nudności oraz omdlenia.
W tym wypadku lekarza należy wezwać tylko, gdy do wyżej wymienionych symptomów dochodzą silne wymioty. Pierwsza pomoc w tym wypadku wygląda tak jak w przypadku udaru cieplnego – podajemy napoje i chłodzimy organizm.
W czasie upałów mogą wystąpić kurcze cieplne i wyczerpanie cieplne. Nazywamy je często przegrzaniem. Kurcze cieplne występują wskutek niedoborów elektrolitów – potasu, magnezu, sodu. To kurcze łydek, brzucha, górnej partii ciała. By im przeciwdziałać, należy pić duże ilości wody mineralizowanej – wyjaśnia lek. Michał Sutkowski.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Udar słoneczny
Do udaru słonecznego (inaczej: porażenia słonecznego) dochodzi w wyniku silnego nagrzania głowy i karku. Efektem nie jest jednak tylko zaczerwienie czy poparzenie skóry. Kontakt z promieniami silnego słońca skutkuje przekrwieniem mózgu. Osoba z udarem słonecznym zmaga się z silnymi bólami i zawrotami głowy.
Dolegliwość ta pojawia się najczęściej, gdy w powietrzu odczuwamy dużą wilgotność bądź w bezwietrzne dni. Organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak wysoką temperaturą. Kiedy jesteśmy najbardziej narażeni? Podczas zbyt długiego opalania lub na skutek wysiłku fizycznego w upalny dzień.
Gdy temperatura ciała przekracza 41 stopni, w komórkach i tkankach zachodzi wiele zmian. Osoba zaczyna odczuwać silne bóle i zawroty głowy, ma gorączkę, dreszcze, odczuwa niepokój. Często dochodzi także do wymiotów.
Co robić, gdy podejrzewasz u kogoś udar cieplny? Jak najszybciej przenieś osobę do chłodnego miejsca. Gdy ma na sobie wiele warstw ubrań – rozbierz ją. Warto także zastosować chłodne okłady – na głowę i klatkę piersiową. Ważne jest również podawanie zimnych płynów do picia – najlepiej wody z odrobiną soli. Nawet, jeśli osoba poczuje się lepiej, zawsze należy zadzwonić po karetkę.
lek. Michał Sutkowski
Udar cieplny (inaczej słoneczny) polega na tym, że wzrasta temperatura wewnętrzna ciała. To może wystąpić w sytuacji, gdy jest duża dawka promieniowania słonecznego, np. gdy ciężko pracujemy na słońcu. Dochodzi też do niego, gdy jest wysoka temperatura, a my mamy bardzo nieprzewiewne ubranie. Z tego powodu nawet górnicy mogą mieć udar cieplny – mimo, że pracują w kopalni i nie widzą słońca. Dochodzi wtedy do przegrzania. Objawami są np. zaburzenia kardiologiczne. Hipertermia (czyli stan podwyższonej temperatury ciała) może bezpośrednio zagrażać życiu
Zobacz także
Spodobał Ci się ten tekst? Poleć go przyjaciółce.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022