4 min.
Czy opalanie w ciąży może zaszkodzić dziecku? O czym warto pamiętać?

Fot. Andriy Bezuglov/AdobeStock
Najnowsze
27.02.2021
5 błędów, które popełniasz przed 10 rano
27.02.2021
Seks? W każdym wieku!
27.02.2021
Twój chłopak chrapie? To może być zwiastun problemów z sercem
27.02.2021
„Odpuść sobie”. Ale jak to zrobić? Kasia Bem zapewnia, że joga może w tym pomóc
27.02.2021
Lekarz wyprosił kobietę, ponieważ była w przyłbicy. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta
Opalanie w ciąży to nie najlepsza forma spędzania wolnego czasu. Co prawda istnieje alternatywa – opalanie natryskowe w ciąży, jednak nie jest ono zalecane ze względu na zawartość nieprzebadanych na kobietach ciężarnych substancji.
Spis treści
Opalanie w ciąży to dość kontrowersyjny temat. Kobiety wybierające się na wakacje szukają w Internecie odpowiedzi na pytanie, czy mogą lecieć samolotem, ale również czy opalanie w ciąży szkodzi dziecku. O różnych formach spędzania czasu przez kobiety ciężarne krąży wiele mitów. Jest wśród nich sporo zaskakujących stwierdzeń, na przykład to, że wody płodowe po ekspozycji brzucha na słońce mogą się zagotować, a promienie mogą przejść przez powłoki brzuszne i uszkodzić dziecko. Choć brzmią mało wiarygodnie, kobiety będąc w ciąży boją się opalać. Faktycznie intensywne opalanie w ciąży może okazać się tragiczne w skutkach. Kobiety powinny również zrezygnować ze sztucznego zamiennika w formie opalania natryskowego w ciąży, a już na pewno nie powinny korzystać z solarium.
Opalanie w ciąży – czy koniecznie trzeba zasłaniać brzuch?
Jednym z popularnych mitów jest ten o konieczności zasłaniania brzucha na plaży. Brzuch w ciąży zasłania się często, jednak ze względu na to, iż wiele kobiet czuje skrępowanie eksponowaniem go. Nie ma natomiast żadnych podstaw i dowodów naukowych by twierdzić, że przy opalaniu w ciąży konieczne jest zasłanianie tej części ciała bardziej niż pozostałych. Jest jednak jeden wyjątek – przed nadmierną ekspozycją słońca należy chronić przede wszystkim głowę. Wiele procesów w ciąży gwarantujących homeostazę organizmu jest zaburzona. Organizm dużo gorzej radzi sobie w niesprzyjających warunkach, stąd też pocenie się czy ogólnie zjawisko termoregulacji są w ciąży znacznie upośledzone. Dlaczego głowa ma być zakryta przy opalaniu w ciąży? Przysadka mózgowa jest w ciąży dość mocno ukrwiona, łatwiej o krwawienie, dużo łatwiej o przegrzanie organizmu, a ponadto tolerancja wysokich temperatur przez kobiety ciężarne jest mniejsza. Częściej dochodzi do udarów cieplnych, zasłabnięć, bólu i zawrotów głowy w wyniku przegrzania czy innych powikłań.
Opalanie a ciąża – same szkody czy również korzyści?
Mimo że wiele mówi się o szkodliwości promieniowania słonecznego, opalanie się w ciąży przynosi wiele korzyści. Promieniowanie słoneczne jest konieczne dla właściwej syntezy witaminy D w skórze, wpływa korzystnie na zdrowie, a przede wszystkim na nastrój i ogólne samopoczucie. W ciąży jednak należy zachować jeszcze większą ostrożność przy opalaniu. Bez względu na to, czy mówimy o opalaniu w 1. trymestrze ciąży czy w 2. trymestrze ciąży, niebezpieczeństwo jest takie samo. Filtr przeciwsłoneczny na skórę to obowiązkowy kosmetyk dla kobiety w ciąży. Warto również mieć na uwadze fakt, że w ciąży łatwiej dochodzi do tworzenia się różnych przebarwień na skórze.
Zobacz także
Opalanie natryskowe w ciąży
Kobiety w obawie przed ekspozycją na promienie słoneczne decydują się na inne formy opalania. Jedną z nich jest opalanie natryskowe. Jest to zabieg polegający na opalaniu skóry ciała bez promieniowania ultrafioletowego. W tym celu aplikuje się na skórę specjalny płyn brązujący, czasem określany potocznie mianem samoopalacza. W efekcie dochodzi do stopniowego przyciemnienia skóry. Czy jednak taka forma jest bezpieczna dla kobiet w ciąży? Preparat ten zawiera dihydroksyaceton (DHA), który odpowiada za pobudzenie produkcji melaniny w skórze. Efekt uzyskuje się natychmiast po zabiegu. Z medycznego punktu widzenia metoda ta nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Lepiej unikać chemicznych samoopalaczy, których wpływ na płód nie został przebadany.
Opalanie w ciąży – tak czy nie?
Kobieta w ciąży nie powinna zupełnie rezygnować z promieniowania słonecznego, jednak ekspozycja na słońce powinna być krótka, z zastosowaniem odpowiednich filtrów i ochroną głowy przed przegrzaniem. Nie powinna decydować się na alternatywne formy opalania. Należy pamiętać, że nawet jeśli opalanie natryskowe było dobrze tolerowane przed ciążą, w odmiennym stanie mogą pojawić się odczyny alergiczne.
Najnowsze w naszym serwisie

27.02.2021
Fitspiracje, które nie inspirują. Czy na pewno warto przeglądać zdjęcia szczupłych sylwetek na Instagramie?

26.02.2021
Rotor rehabilitacyjny – czym jest i jaki wybrać?

25.02.2021
Łąkotka przyśrodkowa – funkcje, uszkodzenie, rehabilitacja

25.02.2021
Diatermia krótkofalowa (teraplus) – działanie i wskazania
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

24.02.2021
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

23.02.2021