4 min.
Wypadek drogowy – postępowanie i pierwsza pomoc

Wypadek drogowy - postępowanie i pierwsza pomoc Afiq Fatah/Unsplash
Wypadek drogowy to częsta przyczyna urazów, kalectwa, a nawet śmierci. Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym powinna uwzględnić przede wszystkim zachowanie zasad ostrożności na drodze i zapewnienie bezpieczeństwa osobom udzielającym pomocy. Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy dotyczy każdej osoby, która jest świadkiem wypadku komunikacyjnego, prowadzącego do zagrożenia zdrowia lub życia osoby poszkodowanej.
Spis treści
Wypadek komunikacyjny – postępowanie w miejscu zdarzenia
Udzielanie pierwszej pomocy ofiarom zdarzenia drogowego zawsze musi być poprzedzone odpowiednim zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku? Jeśli osoba udzielająca pomocy prowadzi samochód, powinna go zaparkować w bezpiecznym miejscu i umożliwić dojazd służb ratunkowych jak najbliżej poszkodowanego. Przed opuszczeniem pojazdu należy założyć kamizelkę odblaskową. Miejsce wypadku należy oznakować z obu stron trójkątami ostrzegawczymi lub w inny widoczny sposób. Na drogach ekspresowego ruchu lub autostradach trójkąt powinien znajdować się w odległości 100 m, a na pozostałych drogach – w odległości od 30 do 50 metrów.
Po odpowiednim oznaczeniu miejsca wypadku należy założyć rękawiczki ochronne i przygotować apteczkę, po czym podejść do osoby poszkodowanej. Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy dotyczy każdej osoby, która jest świadkiem wypadku stanowiącego zagrożenie zdrowia lub życia poszkodowanego – dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych.
Należy podejść do osoby poszkodowanej i ocenić jej stan zdrowia. Jeśli jest przytomna – można zapytać ją o samopoczucie i odczuwane dolegliwości. Kolejnym krokiem jest wezwanie służb ratunkowych.
Pierwsza pomoc przy wypadku – jak ocenić stan poszkodowanego?
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach zawsze wymaga oszacowania stanu zdrowia osoby poszkodowanej. Gdy osoba utknęła w samochodzie, należy otworzyć drzwi, przekręcić kluczyk w stacyjce i wyłączyć silnik, po czym starać się nawiązać kontakt z ofiarą wypadku. Gdy samochodu nie można otworzyć, konieczne jest wybicie szyby np. gaśnicą. Gdy poszkodowany jest przytomny – można pozostawić go w pojeździe, o ile nie pojawia się dym w samochodzie czy cieknące paliwo. Jeśli osoba jest nieprzytomna – należy podjąć próbę wyjęcia go z samochodu, a następnie należy udrożnić drogi oddechowe. Należy cały czas dbać o zachowanie jak najmniejszej ruchliwości kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Gdy po wysunięciu żuchwy brak jest oddechu – należy rozpocząć resuscytację oddechowo – krążeniową. Osoba poszkodowana powinna leżeć na wznak, należy usunąć ciała obce z jamy ustnej, odchylić głowę do tyłu, a żuchwę do przodu – po czym wykonać dwa wdechy, a następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej. Natomiast gdy oddech jest obecny – należy monitorować stan osoby nieprzytomnej, układając ją w pozycji bocznej ustalonej. Należy zgiąć dalszą kończynę dolną w stawie biodrowym i kolanowym, bliższą kończynę górną zgiąć w stawie łokciowym, a dalszą kończynę górną przyłożyć do policzka. Chwytając za zgiętą kończynę dolną dalszą i ramię, należy obrócić poszkodowanego do siebie.
Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych – tamowanie krwawienia
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach może wymagać zatamowania krwawienia. Należy unieść do góry krwawiącą kończynę i założyć opatrunek uciskowy z bandaża elastycznego i gazy. W przypadku amputacji urazowej należy uciskać miejsce krwawienia gazą, kawałkiem materiału, ubraniem. W przypadku krwawiących ran głowy nie należy uciskać rany. Gdy występuje krwawienie z nosa lub gardła – poszkodowany powinien przyjąć pozycję z głową pochyloną do przodu.
Poza krwotokami, warto zwrócić uwagę na takie objawy po wypadku jak zaburzenia mowy i widzenia, problemy z utrzymaniem równowagi, amnezja wsteczna, zaburzenia czucia. Mogą one wskazywać na obecność krwiaka mózgu czy wstrząśnienia mózgu. Wówczas należy zadbać o unieruchomienie głowy i szyi osoby poszkodowanej. Uraz kręgosłupa należy podejrzewać u każdej osoby po wypadku komunikacyjnym – dlatego nie należy ciągnąć osoby poszkodowanej za głowę i biodra lub barki i biodra.
Bibliografia:
- Goniewicz M., Pierwsza pomoc. Podręcznik dla studentów. PZWL, 2016
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023