Przejdź do treści

Wypadek drogowy – postępowanie i pierwsza pomoc

Wypadek drogowy - postępowanie i pierwsza pomoc Afiq Fatah/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wypadek drogowy to częsta przyczyna urazów, kalectwa, a nawet śmierci. Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym powinna uwzględnić przede wszystkim zachowanie zasad ostrożności na drodze i zapewnienie bezpieczeństwa osobom udzielającym pomocy. Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy dotyczy każdej osoby, która jest świadkiem wypadku komunikacyjnego, prowadzącego do zagrożenia zdrowia lub życia osoby poszkodowanej.

Wypadek komunikacyjny – postępowanie w miejscu zdarzenia

Udzielanie pierwszej pomocy ofiarom zdarzenia drogowego zawsze musi być poprzedzone odpowiednim zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku? Jeśli osoba udzielająca pomocy prowadzi samochód, powinna go zaparkować w bezpiecznym miejscu i umożliwić dojazd służb ratunkowych jak najbliżej poszkodowanego. Przed opuszczeniem pojazdu należy założyć kamizelkę odblaskową. Miejsce wypadku należy oznakować z obu stron trójkątami ostrzegawczymi lub w inny widoczny sposób. Na drogach ekspresowego ruchu lub autostradach trójkąt powinien znajdować się w odległości 100 m, a na pozostałych drogach – w odległości od 30 do 50 metrów.

Po odpowiednim oznaczeniu miejsca wypadku należy założyć rękawiczki ochronne i przygotować apteczkę, po czym podejść do osoby poszkodowanej. Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy dotyczy każdej osoby, która jest świadkiem wypadku stanowiącego zagrożenie zdrowia lub życia poszkodowanego – dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych.

Należy podejść do osoby poszkodowanej i ocenić jej stan zdrowia. Jeśli jest przytomna – można zapytać ją o samopoczucie i odczuwane dolegliwości. Kolejnym krokiem jest wezwanie służb ratunkowych.

Jesteś świadkiem wypadku samochodowego? Zobacz, jak pomóc

Pierwsza pomoc przy wypadku – jak ocenić stan poszkodowanego?

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach zawsze wymaga oszacowania stanu zdrowia osoby poszkodowanej. Gdy osoba utknęła w samochodzie, należy otworzyć drzwi, przekręcić kluczyk w stacyjce i wyłączyć silnik, po czym starać się nawiązać kontakt z ofiarą wypadku. Gdy samochodu nie można otworzyć, konieczne jest wybicie szyby np. gaśnicą. Gdy poszkodowany jest przytomny – można pozostawić go w pojeździe, o ile nie pojawia się dym w samochodzie czy cieknące paliwo. Jeśli osoba jest nieprzytomna – należy podjąć próbę wyjęcia go z samochodu, a następnie należy udrożnić drogi oddechowe. Należy cały czas dbać o zachowanie jak najmniejszej ruchliwości kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Gdy po wysunięciu żuchwy brak jest oddechu – należy rozpocząć resuscytację oddechowo – krążeniową. Osoba poszkodowana powinna leżeć na wznak, należy usunąć ciała obce z jamy ustnej, odchylić głowę do tyłu, a żuchwę do przodu – po czym wykonać dwa wdechy, a następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej. Natomiast gdy oddech jest obecny – należy monitorować stan osoby nieprzytomnej, układając ją w pozycji bocznej ustalonej. Należy zgiąć dalszą kończynę dolną w stawie biodrowym i kolanowym, bliższą kończynę górną zgiąć w stawie łokciowym, a dalszą kończynę górną przyłożyć do policzka. Chwytając za zgiętą kończynę dolną dalszą i ramię, należy obrócić poszkodowanego do siebie.

Śpiączka. Jak naprawdę wygląda przebudzenie?

Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych – tamowanie krwawienia

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach może wymagać zatamowania krwawienia. Należy unieść do góry krwawiącą kończynę i założyć opatrunek uciskowy z bandaża elastycznego i gazy. W przypadku amputacji urazowej należy uciskać miejsce krwawienia gazą, kawałkiem materiału, ubraniem. W przypadku krwawiących ran głowy nie należy uciskać rany. Gdy występuje krwawienie z nosa lub gardła – poszkodowany powinien przyjąć pozycję z głową pochyloną do przodu.

Poza krwotokami, warto zwrócić uwagę na takie objawy po wypadku jak zaburzenia mowy i widzenia, problemy z utrzymaniem równowagi, amnezja wsteczna, zaburzenia czucia. Mogą one wskazywać na obecność krwiaka mózgu czy wstrząśnienia mózgu. Wówczas należy zadbać o unieruchomienie głowy i szyi osoby poszkodowanej. Uraz kręgosłupa należy podejrzewać u każdej osoby po wypadku komunikacyjnym – dlatego nie należy ciągnąć osoby poszkodowanej za głowę i biodra lub barki i biodra.


Bibliografia:

  1. Goniewicz M., Pierwsza pomoc. Podręcznik dla studentów. PZWL, 2016

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.