Przejdź do treści

Wysokie ciśnienie może zmieniać nasze zachowanie. W jaki sposób? Tłumaczą to naukowcy

Nadciśnienie to przewlekłe schorzenie układu krwionośnego\ źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od dawna wiadomo, jakie zagrożenie dla naszego zdrowia niesie za sobą wysokie ciśnienie. Najnowsze badania dopisują do tej listy jeszcze jedno powikłanie: okazuje się, że nadciśnienie jest także ogromnym wyzwaniem dla naszej psychiki. Do tego stopnia, że może nawet zmienić naszą osobowość. 

Wysokie ciśnienie podnosi poziom neurotyzmu

Najnowsze wnioski na ten temat opublikowali chińscy naukowcy z Shanghai Jiao Tong University. Według badaczy, wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Neurotyzm to specyficzna i charakterystyczna osobowość. Objawia się przez pewne zachowania i tendencje.

Żeby udowodnić tę zależność, naukowcy sięgnęli po zaawansowaną analizą genetyczną i statystyczną. Uczestnikami badania byli głównie mieszkańcy Europy. Naukowcy, analizując dane 700 tys. osób, dokładnie przyjrzeli się czterem psychologicznym stanom: lękom, objawom depresyjnym, neurotyzmowi i subiektywnemu samopoczuciu. Wniosek? Wysokie ciśnienie podnosi poziom neurotyzmu. W 90 proc. ma odpowiadać za to ciśnienie rozkurczowe.

Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób układu krążenia, której głównym objawem są podwyższone wartości ciśnienia skurczowego. Zyskało ono miano choroby cywilizacyjnej. Oznacza to, że występuje globalnie niezależnie od wieku, płci czy rasy ludzi, a jej pośrednią przyczyną jest rozwój cywilizacji. Nieleczone może prowadzić do udarów czy zawałów serca. Zbyt wysokie parametry ciśnienia mają niekorzystny wpływ na większość narządów, jednakże niektóre z nich są bardziej podatne na uszkodzenia.

Ciśnienie krwi oddziałuje nie tylko na serce, ale także na mózg

Ciśnienie krwi oddziałuje nie tylko na serce, ale także na mózg. Jak wygląda ta zależność?

„Neurotyczne osoby mogą być wrażliwe na krytykę ze strony innych, często same siebie krytykują i łatwo doświadczają niepokoju, złości, wrogości, objawów depresyjnych i nadmiernie obserwują swoje zachowanie. Odpowiednie badania i kontrola ciśnienia krwi mogą przynieść korzyści jeśli chodzi o zmniejszenie neurotyzmu, związanych z nim zaburzeń nastroju, a także w ograniczaniu chorób sercowo-naczyniowych” – wyjaśniają naukowcy.

Lek. Barbara Soróbka

Neurotyzm: co to jest?

Neurotyzm to w psychologii postawa charakteryzująca się nadmierną wrażliwością i emocjonalnością. Neurotyzm nie jest chorobą, a jednym z podstawowych typów osobowości. Neurotyzm jest związany z tendencją do nadmiernego przeżywania negatywnych emocji, takich jak strach, lęk, poczucie winy. Przeciwieństwem neurotyzmu jest równowaga i harmonia wewnętrzna. Neurotyzm – choć nie jest chorobą, można korygować przy pomocy terapii psychologicznej. Jest on spowodowany wieloma czynnikami biologicznymi, psychologicznymi i społecznymi. Wpływ na neurotyzm ma zarówno genetyka, wzorce, wychowanie czy zewnętrzne bodźce. Według wielu opinii największy wpływ na neurotyzm ma lęk neurotyczny (są to negatywne emocje z wczesnego dzieciństwa związane z poniżaniem, odtrąceniem, brakiem miłości czy brakiem akceptacji).

 Źródło: L.Cai, Y.Liu, L.He, Investigating genetic causal relationships between blood pressure and anxiety, depressive symptoms, neuroticism and subjective well-being, bmj.com [dostęp 28.11.2022], Radio Zet

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.