4 min.
Zaburzenia integracji sensorycznej – jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć?

Fot. Photocreo Bednarek / Adobe Stock
Zaburzenia integracji sensorycznej znane są światu od lat 60. ubiegłego wieku, a dopiero od lat 90. w Polsce. Dysfunkcji ulegają wówczas wrażenia zmysłowe – słuchowe, wzrokowe, dotykowe, węchowe i smakowe, które organizowane są przez ośrodkowy układ nerwowy.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zaburzenia integracji sensorycznej (ang. sensory integration, SI) pojawiają się najczęściej we wczesnym dzieciństwie. W warunkach fizjologicznych układ nerwowy odpowiada za prawidłowe odbieranie, interpretowanie i przetwarzanie bodźców, które dochodzą do organizmu ze środowiska zewnętrznego, dzięki czemu człowiek jest w stanie odpowiednio reagować na bodźce.
Przyczyny zaburzenia integracji sensorycznej
Już w okresie płodowym dochodzi do wykształcania się integracji sensorycznej. Jego najbardziej intensywny szczyt przypada na pierwsze 3 lata życia, co ma związek z tworzeniem się w mózgu nowych połączeń neuronalnych. Trwa to aż do 7 roku życia. W wyniku pewnych nieprawidłowości, np. wad słuchu lub wzroku, może dojść do zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci. Wówczas rodzice mogą zaobserwować problemy w codziennym funkcjonowaniu pociechy. Ryzyko urodzenia dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej zwiększa się wraz z pojawieniem się pewnych czynników. Należą do nich np.: picie alkoholu i palenie papierosów w ciąży, długotrwałe leżenie kobiety ciężarnej czy też przyjmowanie przez nią niektórych leków. Prawdopodobieństwo to rośnie podczas przedwczesnego porodu, rodzenia poprzez cesarskie cięcie czy w wyniku niektórych komplikacji powstałych w czasie porodu, chociażby niedotlenienia. Okazuje się, że u dzieci, których rodzice ograniczają kontakt ze światem zmysłów, to ryzyko również się zwiększa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Objawy zaburzenia integracji sensorycznej
Pierwsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej pojawiają się już w wieku niemowlęcym. Dziecko wykazuje albo zbyt małą, albo nadmierną reakcję na bodźce zmysłowe. Może reagować lękiem i płaczem na hałasy, nie toleruje codziennych czynności, takich jak mycie włosów czy ciała, uderza siebie lub innych zabawkami czy unika konkretnego jedzenia. Małe dzieci z zaburzeniem integracji sensorycznej mają także problemy z koordynacją ruchową. Mogą mieć trudności z chodzeniem, wstawaniem czy łapaniem i rzucaniem piłki. Z drugiej strony mogą być nadpobudliwe. Zaburzenia integracji sensorycznej w wieku przedszkolnym najczęściej objawiają się szybką utratą koncentracji i tendencją do łatwego rozpraszania się. W wieku szkolnym dziecko takie nie jest w stanie dłużej skupić się na nauce. Najczęściej dochodzi do późnego rozwoju mowy. Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym wywołują często trudności w zachowaniu się. Dzieci nie potrafią dostosować się do sytuacji oraz zdarzają im się agresywne reakcje, nieadekwatne do wydarzeń. Reakcją może być też szybkie wycofanie się z sytuacji niekomfortowej.
Diagnostyka zaburzeń integracji sensorycznej
Zaburzenia integracji sensorycznej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, mają niebagatelny wpływ zarówno na zachowanie, jak i na status społeczny. Upośledzeniu ulega ogólny rozwój dzieci, a w życiu dorosłym mogą pojawić się znaczące trudności w nawiązywaniu kontaktów, co przełożyć się może nawet na sytuację ekonomiczną. Należy pamiętać, że problem nie rozwiąże się sam i wymaga podjęcia odpowiednich środków. Jeśli osoba z zaburzeniami nie podejmie odpowiedniego leczenia, objawy mogą się nasilić wraz z wiekiem. Najlepiej jest, gdy zaburzenie integracji sensorycznej zostanie wykryte w bardzo wczesnym wieku, najlepiej wczesnodziecięcym. Jeśli rodzic zauważy u dziecka niepokojące objawy, powinien udać się z nim do terapeuty doświadczonego w leczeniu zaburzeń integracji sensorycznej. Diagnoza nie jest jednak prosta i nie kończy się na jednym spotkaniu. Specjalista musi wykonać szereg testów i na tej podstawie zaproponować odpowiednią terapię.
Zobacz także
Leczenie zaburzeń integracji sensorycznej
Terapia zaburzeń integracji sensorycznej jest sprawą bardzo indywidualną. Przede wszystkim nastawiona jest na leczenie dzieci, zarówno w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym. Zdarza się jednak, że terapeuci podejmują się prowadzenia terapii z niemowlakami. Opiera się to wówczas bardziej na szkoleniu rodziców, jak reagować w określonych sytuacjach, niż na szkoleniu samego dziecka. Terapia zaburzeń integracji sensorycznej polega na zabawie. W ten sposób dziecko otrzymuje odpowiednią ilość bodźców, które stymulują różne zmysły, np. malowanie palcami na papierze, huśtanie się w hamaku, pisanie po piasku itp. Chodzi o to, aby maksymalnie pobudzać wszystkie zmysły. Cały cykl terapii należy powtarzać około 2 razy w tygodniu przez nawet rok. Efekty uzależnione są od konkretnego przypadku.
Najnowsze w naszym serwisie

27.03.2023
Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?

27.03.2023
Na czym polega ajurweda – zasady i efekty? Jak działają ajurwedyjskie okulary?

27.03.2023
Witamina B12 – pogromca anemii i zmian neurologicznych. Kiedy potrzebujesz jej więcej?

27.03.2023
Odczulanie – na czym polega i kiedy warto je zastosować? Czy odczulać się wiosną?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023