Przejdź do treści

Czym jest FAS – płodowy zespół alkoholowy? Jakie są jego skutki?

Mężczyzna z dzieckiem
Zespół alkoholowy FAS – diagnostyka i objawy u dzieci i dorosłych' Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, można zdefiniować jako zespół różnorodnych wad i nieprawidłowości powstających u dziecka. FAS spowodowany jest spożywaniem alkoholu w trakcie ciąży. Jakie są skutki FAS w życiu dziecka? Czy zespół jest widoczny już w życiu płodowym? Metody leczenia omawianych wad działają?

Zespół FAS – przyczyny

FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome) to poważny problem, obejmujący szereg różnych nieprawidłowości, wad, trudności, a także chorób. Płodowy zespół alkoholowy jest wynikiem narażenia dziecka na działanie alkoholu w trakcie jego życia płodowego. Innymi słowy, FAS pojawia się w sytuacji, gdy kobieta spożywała alkohol w czasie ciąży.

To właśnie w okresie płodowym u dziecka intensywnie rosną różne narządy wewnętrzne, a także następuje przyrost masy ciała i mięśni. Niestety alkohol wpływa druzgocąco na rozwój dziecka, a tym samym może powodować wiele trudności zarówno w okresie dzieciństwa, jak i adolescencji oraz dorosłości. Płód nie ma w pełni rozwiniętej wątroby, przez co nie ma możliwości metabolizowania alkoholu. Co więcej, poziom stężenia tej substancji jest niestety u dziecka tak samo wysoki jak u matki, gdy ta pije napoje alkoholowe.

Uszkodzenia różnią się w zależności od konkretnego przypadku, ilości spożywanego alkoholu, czasu i stężenia, a także momentu ciąży. Dotychczasowe analizy wykazały, że: 

 • alkohol w I trymestrze ciąży powoduje przede wszystkim deformacje twarzy, negatywnie wpływa na rozwój mózgu, a także ma działanie teratogenne, co może spowodować obumarcie płodu lub poronienie;
 • alkohol w II trymestrze ciąży zwiększa ryzyko poronienia, wpływa negatywnie na rozwój mięśni, skóry i kości;
 • alkohol w III trymestrze ciąży negatywnie wpływa na rozwój mózgu, przez co może pojawić się niepełnosprawność umysłowa, a do tego zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu.

Jak zatem widać, bez względu na to, w którym trymestrze matka spożywa alkohol, reakcja płodu na tę substancję jest negatywna. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma całkowite wyeliminowanie z diety napojów alkoholowych w ciąży.

FAS – objawy

FAS może dawać różne symptomy, a pełny obraz zwykle uzyskiwany jest dopiero po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach życia dziecka. Do najczęściej występujących objawów można zakwalifikować: 

 • objawy fizyczne spłycenie rynienki nosowej, niewielkie oczy, szeroka twarz, niskie czoło, opadające powieki, niski wzrost; 
 • objawy fizjologiczne uszkodzenia organów wewnętrznych, problemy z odpornością i napięciem mięśniowym; 
 • objawy neurologiczne – niższy iloraz inteligencji niż u rówieśników, niepełnosprawność umysłowa, trudności w nauce i koncentracji, brak zrozumienia związków przyczynowo-skutkowych oraz pojęć abstrakcyjnych; 
 • objawy emocjonalne problemy z rozumieniem emocji własnych i innych ludzi, zaburzenia zachowania, wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń osobowości oraz lękowych, a także niski poziom empatii oraz problemy w kontaktach międzyludzkich i wysoki poziom agresji. 

Niestety płodowy zespół alkoholowy powoduje wiele różnorodnych symptomów, a tym samym negatywnie wpływa na zdrowie somatyczne i psychiczne dziecka, co odbija się na nauce, nawiązywaniu przyjaźni i kontaktów z innymi ludźmi. Nie u każdej osoby wykształca się jednak FAS pełnoobjawowe, a to oznacza, że u niektórych dzieci występuje tylko niewielka część symptomów, a u innych większość z nich.

Szczególne znaczenie ma szybka diagnoza FAS, ponieważ lekarze czasami mylą zespół z ADHD lub spektrum autyzmu, a matka nie chce przyznać się do spożywania alkoholu w czasie ciąży. Jednak im szybsza diagnoza, tym więcej można zdziałać w danym przypadku. Niektóre wady rozwojowe są już zresztą widoczne w życiu płodowym, na USG 3d, ale jeżeli lekarz nie ustali przyczyny, skuteczna terapia minimalizująca symptomy może się okazać niemożliwa.

Szukasz konstruktywnych postanowień noworocznych? "Na start chciałabym zachęcić do śledzenia ilości i częstotliwości spożycia alkoholu" - pisze Anna Cykowska

Jakie są skutki FAS? 

Niestety FAS niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Wygląd dzieci z płodowym zespołem alkoholowym jest zwykle charakterystyczny i już to wiąże się z wieloma utrudnieniami. To jednak nie wszystko, ponieważ do tego dochodzą problemy w życiu społecznym, zaburzenia zachowania i trudności emocjonalne. Dodatkowo u niektórych osób pojawiają się poważne patologie zdrowotne.

Dorośli z FAS – jak wygląda ich funkcjonowanie? 

Osoby dorosłe z FAS są zwykle mniej inteligentne niż ich rówieśnicy, a do tego mają problemy z nauką i koncentracją. Właśnie dlatego wiele z nich nie kończy szkoły. Niestety FAS sprawia również, że chorzy nie są w stanie planować ani widzieć związków przyczynowo-skutkowych, a więc żyją głównie w teraźniejszości, bez myśli o przyszłości. Dorośli z FAS mogą mieć także problemy z życiem zawodowym i rodzinnym, ponieważ przejawiają wiele trudności natury emocjonalnej, nie rozumieją oczekiwań innych osób, nie przestrzegają reguł społecznych, cechuje je drażliwość i uleganie złości.

Leczenie FAS 

FAS to choroba nieuleczalna, jednak możliwe jest łagodzenie jej objawów, a także zmniejszenie trudności . Właśnie dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Płodowy zespół alkoholowy wymaga działania zespołu interdyscyplinarnego, złożonego z takich specjalistów jak:  

 • internista; 
 • logopeda; 
 • psycholog; 
 • endokrynolog; 
 • terapeuta zajęciowy. 

Zwykle podstawą jest leczenie farmakologiczno-psychoterapeutyczne. Szczególne znaczenie ma zwrócenie uwagi na to, aby dziecko radziło sobie z nauką i emocjami, a także potrafiło budować właściwe relacje społeczne. Czasami proponowane są również różne aktywności fizyczne oraz terapie zajęciowe, dopasowane do konkretnych potrzeb danego pacjenta. 

 

Bibliografia:

 1. Bąbała, O., Działo, J., Deptuła, W., Alkohol a zdrowie, Kosmos 2011, 60: 189-195.
 2. Klecka, M.,  Fetal alcohol syndrome (fas)-alkoholowy zespół płodowy; poalkoholowe dzieci ze złożoną niepełnosprawnością. Dziecko Krzywdzone, Teoria, badania, praktyka 2004, 3: 46-55. 
 3. Komorowska, A., Opieka nad kobietą i dzieckiem z zespołem FAS, Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu 2018, 3: 131-142. 
 4. Pierzyna, E.,  Zaburzenia neurorozwojowe w Alkoholowym Zespole Płodowym FAS, Problemy Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niepełnosprawnych 2017, 25: 141-152.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Obrzęk limfatyczny – przyczyny i leczenie zastojów limfy

Zapalenie mózgu – czy może być zabójcze?

Zioła przydatne na regenerację wątroby Hello Zdrowie

Ile trwa regeneracja wątroby? Zdolności regeneracyjne wątroby

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby, leczenie, objawy

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

kobieta z bolącymi plecami

Czym jest spondyloartropatia zapalna i jak ją leczyć?

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?