Przejdź do treści

Czym jest FAS – płodowy zespół alkoholowy? Jakie są jego skutki?

Mężczyzna z dzieckiem
Zespół alkoholowy FAS – diagnostyka i objawy u dzieci i dorosłych' Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, można zdefiniować jako zespół różnorodnych wad i nieprawidłowości powstających u dziecka. FAS spowodowany jest spożywaniem alkoholu w trakcie ciąży. Jakie są skutki FAS w życiu dziecka? Czy zespół jest widoczny już w życiu płodowym? Metody leczenia omawianych wad działają?

Zespół FAS – przyczyny

FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome) to poważny problem, obejmujący szereg różnych nieprawidłowości, wad, trudności, a także chorób. Płodowy zespół alkoholowy jest wynikiem narażenia dziecka na działanie alkoholu w trakcie jego życia płodowego. Innymi słowy, FAS pojawia się w sytuacji, gdy kobieta spożywała alkohol w czasie ciąży.

To właśnie w okresie płodowym u dziecka intensywnie rosną różne narządy wewnętrzne, a także następuje przyrost masy ciała i mięśni. Niestety alkohol wpływa druzgocąco na rozwój dziecka, a tym samym może powodować wiele trudności zarówno w okresie dzieciństwa, jak i adolescencji oraz dorosłości. Płód nie ma w pełni rozwiniętej wątroby, przez co nie ma możliwości metabolizowania alkoholu. Co więcej, poziom stężenia tej substancji jest niestety u dziecka tak samo wysoki jak u matki, gdy ta pije napoje alkoholowe.

Uszkodzenia różnią się w zależności od konkretnego przypadku, ilości spożywanego alkoholu, czasu i stężenia, a także momentu ciąży. Dotychczasowe analizy wykazały, że: 

  • alkohol w I trymestrze ciąży powoduje przede wszystkim deformacje twarzy, negatywnie wpływa na rozwój mózgu, a także ma działanie teratogenne, co może spowodować obumarcie płodu lub poronienie;
  • alkohol w II trymestrze ciąży zwiększa ryzyko poronienia, wpływa negatywnie na rozwój mięśni, skóry i kości;
  • alkohol w III trymestrze ciąży negatywnie wpływa na rozwój mózgu, przez co może pojawić się niepełnosprawność umysłowa, a do tego zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu.

Jak zatem widać, bez względu na to, w którym trymestrze matka spożywa alkohol, reakcja płodu na tę substancję jest negatywna. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma całkowite wyeliminowanie z diety napojów alkoholowych w ciąży.

FAS – objawy

FAS może dawać różne symptomy, a pełny obraz zwykle uzyskiwany jest dopiero po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach życia dziecka. Do najczęściej występujących objawów można zakwalifikować: 

  • objawy fizyczne spłycenie rynienki nosowej, niewielkie oczy, szeroka twarz, niskie czoło, opadające powieki, niski wzrost; 
  • objawy fizjologiczne uszkodzenia organów wewnętrznych, problemy z odpornością i napięciem mięśniowym; 
  • objawy neurologiczne – niższy iloraz inteligencji niż u rówieśników, niepełnosprawność umysłowa, trudności w nauce i koncentracji, brak zrozumienia związków przyczynowo-skutkowych oraz pojęć abstrakcyjnych; 
  • objawy emocjonalne problemy z rozumieniem emocji własnych i innych ludzi, zaburzenia zachowania, wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń osobowości oraz lękowych, a także niski poziom empatii oraz problemy w kontaktach międzyludzkich i wysoki poziom agresji. 

Niestety płodowy zespół alkoholowy powoduje wiele różnorodnych symptomów, a tym samym negatywnie wpływa na zdrowie somatyczne i psychiczne dziecka, co odbija się na nauce, nawiązywaniu przyjaźni i kontaktów z innymi ludźmi. Nie u każdej osoby wykształca się jednak FAS pełnoobjawowe, a to oznacza, że u niektórych dzieci występuje tylko niewielka część symptomów, a u innych większość z nich.

Szczególne znaczenie ma szybka diagnoza FAS, ponieważ lekarze czasami mylą zespół z ADHD lub spektrum autyzmu, a matka nie chce przyznać się do spożywania alkoholu w czasie ciąży. Jednak im szybsza diagnoza, tym więcej można zdziałać w danym przypadku. Niektóre wady rozwojowe są już zresztą widoczne w życiu płodowym, na USG 3d, ale jeżeli lekarz nie ustali przyczyny, skuteczna terapia minimalizująca symptomy może się okazać niemożliwa.

Szukasz konstruktywnych postanowień noworocznych? "Na start chciałabym zachęcić do śledzenia ilości i częstotliwości spożycia alkoholu" - pisze Anna Cykowska

Jakie są skutki FAS? 

Niestety FAS niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Wygląd dzieci z płodowym zespołem alkoholowym jest zwykle charakterystyczny i już to wiąże się z wieloma utrudnieniami. To jednak nie wszystko, ponieważ do tego dochodzą problemy w życiu społecznym, zaburzenia zachowania i trudności emocjonalne. Dodatkowo u niektórych osób pojawiają się poważne patologie zdrowotne.

Dorośli z FAS – jak wygląda ich funkcjonowanie? 

Osoby dorosłe z FAS są zwykle mniej inteligentne niż ich rówieśnicy, a do tego mają problemy z nauką i koncentracją. Właśnie dlatego wiele z nich nie kończy szkoły. Niestety FAS sprawia również, że chorzy nie są w stanie planować ani widzieć związków przyczynowo-skutkowych, a więc żyją głównie w teraźniejszości, bez myśli o przyszłości. Dorośli z FAS mogą mieć także problemy z życiem zawodowym i rodzinnym, ponieważ przejawiają wiele trudności natury emocjonalnej, nie rozumieją oczekiwań innych osób, nie przestrzegają reguł społecznych, cechuje je drażliwość i uleganie złości.

Leczenie FAS 

FAS to choroba nieuleczalna, jednak możliwe jest łagodzenie jej objawów, a także zmniejszenie trudności . Właśnie dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Płodowy zespół alkoholowy wymaga działania zespołu interdyscyplinarnego, złożonego z takich specjalistów jak:  

  • internista; 
  • logopeda; 
  • psycholog; 
  • endokrynolog; 
  • terapeuta zajęciowy. 

Zwykle podstawą jest leczenie farmakologiczno-psychoterapeutyczne. Szczególne znaczenie ma zwrócenie uwagi na to, aby dziecko radziło sobie z nauką i emocjami, a także potrafiło budować właściwe relacje społeczne. Czasami proponowane są również różne aktywności fizyczne oraz terapie zajęciowe, dopasowane do konkretnych potrzeb danego pacjenta. 

 

Bibliografia:

  1. Bąbała, O., Działo, J., Deptuła, W., Alkohol a zdrowie, Kosmos 2011, 60: 189-195.
  2. Klecka, M.,  Fetal alcohol syndrome (fas)-alkoholowy zespół płodowy; poalkoholowe dzieci ze złożoną niepełnosprawnością. Dziecko Krzywdzone, Teoria, badania, praktyka 2004, 3: 46-55. 
  3. Komorowska, A., Opieka nad kobietą i dzieckiem z zespołem FAS, Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu 2018, 3: 131-142. 
  4. Pierzyna, E.,  Zaburzenia neurorozwojowe w Alkoholowym Zespole Płodowym FAS, Problemy Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niepełnosprawnych 2017, 25: 141-152.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.