Przejdź do treści

Zaskakujące korzyści zimowego krajobrazu. Spacerowanie po śniegu zwiększa zadowolenie z własnego ciała

Kobieta stoi pod świerkiem
Zaskakujące korzyści zimowego krajobrazu. Spacerowanie po śniegu zwiększa zadowolenie z własnego ciała/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spacerowanie po zaśnieżonym lesie poprawia samopoczucie i wpływa na łagodniejsze postrzeganie własnego ciała. Tak uważają naukowczynie ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ekspertki przeprowadziły pierwsze na świecie badanie, w którym przeanalizowano korzyści płynące ze spędzania czasu w zaśnieżonym krajobrazie. Wnioski są zaskakujące!

Spacer po zaśnieżonym lesie poprawia samopoczucie

Jak wykazały naukowczynie ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, spędzanie czasu w zaśnieżonym krajobrazie nie tylko poprawia samopoczucie. Chodzenie po zasypanym śniegiem lesie zwiększa zadowolenie z własnego ciała. Badanie zespołu dr Kamili Czepczor-Bernat zostało opublikowane na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health”.

Eksperyment przeprowadzono w 2021 roku w trakcie śnieżnych dni. 87 kobiet w wieku ok. 24 lat spacerowało po zaśnieżonym Cygańskim Lesie na Śląsku. Uczestniczki przed spacerem oraz po nim były pytane o to, jak postrzegają swoje ciało. Dodatkowo kilka tygodni wcześniej wykonano u nich pomiary ich więzi z przyrodą i poziomu samowspółczucia.

„Chcieliśmy ocenić, w jakim stopniu dwie cechy dyspozycyjne – więź z naturą i współczucie dla siebie – wpływają na badane zagadnienie. Na podstawie wcześniejszych publikacji postawiliśmy hipotezę, że zarówno silniejsza więź z naturą, jak i wyższy poziom samowspółczucia powinny mieć duże znaczenie” – opowiada dr Czepczor-Bernat.

W badaniu wykazano, że już niewielka ilość czasu (ok. 40 minut) spędzona wśród natury niesie znaczącą poprawę, a uczestniczki eksperymentu lepiej oceniały swoje ciało. Wskazano również, że duże znaczenie ma samowspółczucie.

„Jest prawdopodobne, że osoby, które mają wysoki stopień samowspółczucia, posiadają także cechy dyspozycyjne pozwalające im maksymalnie skorzystać z kontaktu z przyrodą” – dodaje badaczka.

zima

„Zdrowszy wizerunek ciała”

Dr Czepczor-Bernat podkreśla, że osoby, które mają dla siebie więcej zrozumienia, szybciej się uspokajają i relaksują. W konsekwencji patrzą na siebie łagodniej i są bardziej wdzięczne za to, co pozwala im osiągnąć ciało.

„Jest to jednak nie tylko pierwsze badanie poświęcone korzyściom płynącym ze spędzania czasu w zaśnieżonym krajobrazie, ale także pierwsze, które pokazuje, że korzyści te można osiągnąć, przebywając na łonie natury nie tylko indywidualnie, ale również w małych grupach” – dodaje dr Kamila Czepczor-Bernat.

I wskazuje, że częsta ekspozycja na przyrodę, np. wychodzenie na spacer do parku czy lasu sprawia, że jesteśmy bardziej odporni fizycznie i psychicznie.

„Jednak w przeciwieństwie do poprzednich badań, które koncentrowały się na wpływie niebieskiego i zielonego środowiska naturalnego na obraz ciała, my jako pierwsi pokazaliśmy pozytywny wpływ spędzania czasu w pokrytym śniegiem otoczeniu. Okazało się, że jest ono tak samo skuteczne w poprawianiu postrzegania swojego ciała” – tłumaczy.

Prof. Viren Swami, psycholożka z Anglia Ruskin University, będąca współautorką publikacji, podkreśla, że przebywanie wśród natury pomaga ograniczyć negatywne myśli związane z wyglądem. W ten sposób można przekierować uwagę „z ciała postrzeganego wyłącznie poprzez względy estetyczne na większe docenianie jego funkcjonalności”. I dodaje, że taki pozytywny przekaz ma niezwykle ważne znaczenie dla zdrowia psychicznego.

„Nasze odkrycia pokazują, jak ważne jest zapewnienie każdemu człowiekowi dostępu do regenerującego środowiska naturalnego” – podsumowują badaczki i dodają: „Może być to opłacalny i skuteczny sposób promowania zdrowszego wizerunku ciała. Przebywajmy więc na świeżym powietrzu niezależnie od pogody”.

Źródło: sum.edu.p

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.