Przejdź do treści

Zęby dwoiste – jak wyglądają? Czy trzeba je leczyć?

Dziecko w namiocie
Zęby dwoiste - jak wyglądają? Jak je leczyć?/ Pexels, fot. Tatiana Syrikova
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nieprawidłowości w uzębieniu występują bardzo często. Niektóre jednak – jak np. zęby dwoiste – są wyjątkowe. Czy trzeba takie wady leczyć, wyjaśnia na swoim profilu na Instagrmie dentystka Karolina Janowska-Kroner.

Zęby dwoiste, czyli jakie?

Zęby dwoiste to nieprawidłowości zębowe, które dotyczą kształtu lub wielkości zębów. Najczęściej występują w uzębieniu mlecznym i dotyczą zębów przednich. Za przyczynę tego zaburzenia uznaje się stłoczenie sąsiadujących zębów lub przebyte urazy. Odpowiedzialne mogą być także np. choroby układowe i zakaźne, niezgodność czynnika Rh rodziców, awitaminoza, hiperwitaminoza A czy zaburzenia endokrynologiczne. Zęby dwoiste są także zaburzeniem dziedzicznym.

Zaburzenia przy zębach dwoistych

Zęby dwoiste są często błędnie nazywane zębami bliźniaczymi. Ale to jeden z rodzajów zaburzeń. Janowska-Kroner wymienia, że istnieją 3 wady, na które dzielą się zęby dwoiste.

W tej grupie zaburzeń kształtu lub wielkości zęba wyróżniamy trzy wady:

  • zęby bliźniacze,
  • zęby zlane,
  • zęby zrośnięte.
Mały chłopiec stoi na krzesełku przy umywalce, patrzy w lustro i myje zęby

Jak wyglądają zęby dwoiste?

Ekspertka w swoim wpisie przedstawiła zdjęcie oraz rysunki zaburzeń zębów dwoistych. Na pierwszym zdjęciu widzimy ząb bliźniaczy.

Korona jest wyraźnie szersza od jednoimiennej sąsiadki, przez środek zęba przebiega bruzda. Wygląd zęba wynika z tego, że zawiązek podzielił się w stadium formowania korony – korona jest podwójna a korzeń jeden!- wyjaśnia dentystka.

Na kolejnych slajdach postu można zobaczyć rysunki, jak wyglądają kolejne zaburzenia. Ząb bliźniaczy przedstawia slajd 2, ząb zlany – slajd 3 oraz ząb zrośnięty – slajd 4.

Jak leczyć zęby dwoiste?

Ząb dwoisty może być znacznym problem estetycznym dla jego posiadacza. Jednak, jak zaznacza Matka dentystka, w przypadku zębów mlecznych najczęściej nie robi się z nimi nic i traktuje jako coś wyjątkowego.

W przypadku zęba stałego także można tak zrobić, ale jeżeli ktoś jednak wolałby mieć ząb tradycyjnej szerokości, można jego kształt zmodyfikować, a pozostałe miejsce zamknąć poprzez leczenie ortodontyczne – dodaje. 

Matka dentystka – kim jest?

Za profilem Matka dentystka stoi dentystka Karolina Janowska-Kroner, która chętnie dzieli się wiedzą. Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga o tej samej nazwie. Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 19 tys. internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Karolina Janowska-Kroner (@matkadentystka)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.