3 min.
Zęby dwoiste – jak wyglądają? Czy trzeba je leczyć?

Zęby dwoiste - jak wyglądają? Jak je leczyć?/ Pexels, fot. Tatiana Syrikova
Nieprawidłowości w uzębieniu występują bardzo często. Niektóre jednak – jak np. zęby dwoiste – są wyjątkowe. Czy trzeba takie wady leczyć, wyjaśnia na swoim profilu na Instagrmie dentystka Karolina Janowska-Kroner.
Spis treści
Zęby dwoiste, czyli jakie?
Zęby dwoiste to nieprawidłowości zębowe, które dotyczą kształtu lub wielkości zębów. Najczęściej występują w uzębieniu mlecznym i dotyczą zębów przednich. Za przyczynę tego zaburzenia uznaje się stłoczenie sąsiadujących zębów lub przebyte urazy. Odpowiedzialne mogą być także np. choroby układowe i zakaźne, niezgodność czynnika Rh rodziców, awitaminoza, hiperwitaminoza A czy zaburzenia endokrynologiczne. Zęby dwoiste są także zaburzeniem dziedzicznym.
Zaburzenia przy zębach dwoistych
Zęby dwoiste są często błędnie nazywane zębami bliźniaczymi. Ale to jeden z rodzajów zaburzeń. Janowska-Kroner wymienia, że istnieją 3 wady, na które dzielą się zęby dwoiste.
W tej grupie zaburzeń kształtu lub wielkości zęba wyróżniamy trzy wady:
- zęby bliźniacze,
- zęby zlane,
- zęby zrośnięte.
Jak wyglądają zęby dwoiste?
Ekspertka w swoim wpisie przedstawiła zdjęcie oraz rysunki zaburzeń zębów dwoistych. Na pierwszym zdjęciu widzimy ząb bliźniaczy.
Korona jest wyraźnie szersza od jednoimiennej sąsiadki, przez środek zęba przebiega bruzda. Wygląd zęba wynika z tego, że zawiązek podzielił się w stadium formowania korony – korona jest podwójna a korzeń jeden!- wyjaśnia dentystka.
Na kolejnych slajdach postu można zobaczyć rysunki, jak wyglądają kolejne zaburzenia. Ząb bliźniaczy przedstawia slajd 2, ząb zlany – slajd 3 oraz ząb zrośnięty – slajd 4.
Jak leczyć zęby dwoiste?
Ząb dwoisty może być znacznym problem estetycznym dla jego posiadacza. Jednak, jak zaznacza Matka dentystka, w przypadku zębów mlecznych najczęściej nie robi się z nimi nic i traktuje jako coś wyjątkowego.
W przypadku zęba stałego także można tak zrobić, ale jeżeli ktoś jednak wolałby mieć ząb tradycyjnej szerokości, można jego kształt zmodyfikować, a pozostałe miejsce zamknąć poprzez leczenie ortodontyczne – dodaje.
Matka dentystka – kim jest?
Za profilem Matka dentystka stoi dentystka Karolina Janowska-Kroner, która chętnie dzieli się wiedzą. Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga o tej samej nazwie. Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 19 tys. internautów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023