Przejdź do treści

Zgorzel zęba, czyli zapalenie miazgi zębowej. Najczęstsze przyczyny schorzenia i sposoby leczenia

Kobieta się uśmiecha i palcami wskazuje na zęby
Fot. nenetus/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zgorzel zęba to zapalenie miazgi zębowej. Niestety przyczyny zgorzeli miazgi są często bagatelizowane i utożsamiane z nieświeżym oddechem. Choroba ta wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia, ponieważ może być przyczyną niebezpiecznych powikłań.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Zgorzel to niebezpieczny stan, do którego dochodzi w wyniku rozpadu gnilnego tkanek. Rozpad ten zwykle jest uwarunkowany obecnością bakterii. Co ważne, zgorzel może rozwinąć się w każdym miejscu w ciele. Zgorzel zęba to przypadłość, która wiąże się z silnym bólem i nieświeżym oddechem. Na zgorzel zęba nie pomogą domowe sposoby, dlatego należy jak najszybciej udać się do dentysty.

Co to jest zgorzel zęba? Objawy i przyczyny

Zgorzel zęba to choroba miazgi, która pojawia się, jeśli ząb został zaatakowany przez bakterie. Objawy zgorzeli zęba nie są specyficzne, ponieważ zwykle wiążą się z silnym bólem oraz nieświeżym oddechem. Niestety mogą być mylone z próchnicą lub nadwrażliwością zębów. Zwykle objawy w przypadku zgorzeli miazgi zęba są łatwe do rozpoznania, jeżeli komora zęba jest zamknięta. Zgorzel zęba wiąże się z opuchlizną, niekiedy zmienia kolor zęba. Można wyróżnić dwa rodzaje zgorzeli zęba, tj. zgorzel częściową, która obejmuje tylko część miazgi, oraz zgorzel całkowitą, która obejmuje zarówno część koronową, jak i korzeniową miazgi.  Wśród głównych przyczyn zgorzeli zęba można wyróżnić:

  • brak higieny jamy ustnej, który prowadzi do próchnicy,
  • próchnica może dostać się do komory zęba,
  • bakterie próchnicze powodują zapalenie miazgi zęba i próchnicę,
  • choroby bakteryjne.

Co ważne, jeśli występuje tylko próchnica, dentysta może wyczyścić zęby, a także założyć plombę. Jednak u osób, które nie uczęszczają do dentysty i nie leczą próchnicy, mogą pojawić się poważne powikłania, w tym także zgorzel na zębie. Warto dodać, że w wyniku urazu lub zakażenia może pojawić się zgorzel gazowa zęba, która potocznie nazywana jest gangreną. Osoba, która odczuwa ból w jamie ustnej, powinna koniecznie skontaktować się z dentystą.

Uśmiechnięta kobieta

Jak leczyć zgorzel zęba?

Leczenie zgorzeli zęba jest procesem długotrwałym. Przede wszystkim nie należy niczego robić samodzielnie, tylko udać się od razu do dentysty. Jeśli na wizytę trzeba poczekać kilka dni, to w tym czasie można przyjmować leki przeciwbólowe, które działają co prawda tylko doraźnie, ale mogą pomóc lepiej funkcjonować. Dentysta powinien przede wszystkim zrobić badania i dokładnie sprawdzić objawy, w tym obejrzeć zgorzel zęba na zdjęciu rentgenowskim (RTG). Kolejnym etapem leczenia jest antyseptyczne leczenie kanałowe, jednak jeśli pacjent zgłosi się za późno, to konieczne może być wyrwanie zęba. W odpowiednim stadium dentyści są zwykle w stanie uratować ząb, ponieważ nowoczesna endodoncja pozwala na utrzymanie naturalnego zęba aż do okresu późnej starości. Warto pamiętać, że w przypadku zgorzeli zęba należy udać się do dentysty prywatnie, ponieważ w kolejce na leczenie bezpłatne czeka się zwykle kilka miesięcy, a Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje tylko leczenie kanałowe dwunastu zębów z przodu, natomiast resztę w państwowych placówkach wyrywa się. Właśnie dlatego należy działać szybko i zapisać się do prywatnego gabinetu. Zwykle w przypadku zgorzeli zęba antybiotyk nie jest konieczny. Mimo to wielu pacjentów próbuje samodzielnie poradzić sobie ze zgorzelą poprzez leczenie antybiotykiem. Warto w tym miejscu dodać, że leczenie takie nie jest skuteczne, ponieważ antybiotyk podaje się tylko w przypadku problemów ropnych. Czasem zdarza się, że zgorzel zęba występuje po leczeniu kanałowym. Może być to związane z brakiem profilaktyki zdrowotnej i higieny jamy ustnej. U dzieci zdarza się zgorzel zęba mlecznego. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie kanałowe lub wyrwanie zęba.

Zobacz także

Zgorzel zęba: powikłania

Zgorzel zęba jest zaburzeniem poważnym, które może stanowić zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia. Leczenie zgorzeli zęba jest konieczne, ponieważ zaburzenie może doprowadzić do chorób, takich jak infekcyjne zapalenie wsierdzia, reumatoidalne zapalenie stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek. Infekcja może być przekazywana z krwią, następuje także niszczenie kości. Wśród powikłań można wyróżnić sepsę oraz inne choroby ogólnoustrojowe. Szczególnie niebezpieczna jest zgorzel zęba w ciąży, która może być przyczyną powikłań u matki i dziecka. W takiej sytuacji ważne jest porządne opracowanie zęba i dokładne wypłukanie stanu zapalnego, aby zmniejszyć ostry stan. Dopiero w następnej kolejności lekarz może zdecydować się na zabieg chirurgiczny.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.