4 min.
Zapalenie miazgi zęba – objawy, przyczyny. Jak wygląda leczenie zapalenia u stomatologa?

Fot. pikselstock / Adobe
Miazga zęba jest silnie unerwioną i unaczynioną tkanką wypełniającą jamę zęba. Dostanie się do niej bakterii próchnicowych wywołuje infekcję. Głównym objawem zapalenia miazgi zęba jest ból – sprowokowany słodkim smakiem, zimnem lub ugryzieniem czegoś, po chwili przemija. W dalszym etapie przybiera silną i trwałą formę.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zapalenie miazgi zęba może przybierać postać odwracalną i nieodwracalną. Jest to jeden z najczęstszych problemów, z jakim pacjenci odwiedzają gabinety stomatologiczne. Bardzo często robią to zbyt późno, kiedy miazgi nie da się uratować lub gdy pojawią się groźne powikłania w postaci torbieli i ropni. Częste kontrole stomatologiczne pomogą uniknąć problemu i często kosztownego leczenia. Leczenie domowe zapalenia miazgi zęba jest niemożliwe – można jedynie samodzielnie złagodzić ból.
Zapalenie miazgi zęba – przyczyny
Zapalenie miazgi zęba jest powikłaniem próchnicy. Dochodzi do niego, kiedy nieleczona próchnica wnika coraz głębiej w strukturę zęba. Bakterie próchnicowe (np. Streptococcus mutans lub Lactobacillus acidophilus) dostają się do miazgi, gdzie wywołują stan zapalny. Dlatego właśnie tak ważne są regularne wizyty u stomatologa.
Zapalenie miazgi – objawy
Podstawowy sygnał, że z zębem dzieje się coś niedobrego, to ból. Nie inaczej jest również i w tym przypadku. W początkowym stadium zapalenia miazgi ból pojawia się tylko w określonych okolicznościach – w czasie jedzenia (np. słodyczy), picia zimnych napojów. Ból można złagodzić, spożywając coś ciepłego, np. pijąc herbatę. Kolejny etap rozwoju zapalenia miazgi zęba to ból pojawiający się samoistnie, o ciągłym charakterze. Może nasilać się w nocy, w pozycji leżącej, jako reakcja na ciepło lub przy gryzieniu. Następny etap choroby to całkowite ustąpienie bólu lub jego znaczne wzmożenie. Pierwszy objaw oznacza zazwyczaj, że nerwy w miazdze zostały już zniszczone. Choroba ma formę zapalenia, mogą więc pojawić się także objawy ze strony całego ciała – osłabienie, ból głowy czy gorączka.
Przy zapaleniu miazgi zęba ból uśmierzyć można chwilowo za pomocą ogólnodostępnych środków. Nie zawsze są one jednak skuteczne. Przewlekłe zapalenie miazgi zęba może przebiegać bezobjawowo.
Zobacz także
Zapalenie miazgi zęba – leczenie
Leczenie zapalenia miazgi zęba jest dobierane do postaci choroby – ostrej lub przewlekłej. Zaawansowanie zapalenia miazgi zęba lekarz ocenia za pomocą badania rentgenowskiego (RTG). To właśnie dzięki temu badaniu stomatolog jest w stanie ocenić, czy zapalenie ma przebieg odwracalny czy nieodwracalny. W przypadku kiedy zapalenie jest niewielkie i odwracalne, dentysta boruje zmiany próchnicowe i zakłada leczniczy opatrunek na około 3 miesiące. Kiedy ból ustąpi, lekarz usuwa lekarstwo i zakłada stałe wypełnienie. Jeśli jednak to nie pomoże, stomatolog stwierdza nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej. Zazwyczaj zmiany nieodwracalne są wywoływane przez długotrwałe, ostre zapalenie miazgi.
Istnieją dwie metody leczenia nieodwracalnej postaci choroby. Pierwsza to ekstrypacja – usunięcie zniszczonej miazgi zęba w znieczuleniu miejscowym. Jest to najszybszy sposób, ponieważ cała procedura odbywa się na jednej wizycie. W miejsce po usuniętej miazdze umieszczane jest wypełnienie. Kolejna metoda leczenia zapalenia miazgi to ekstrypacja mortalna, czyli uzyskanie tzw. martwego zęba. Metodę stosuje się coraz rzadziej ze względu na to, że jest niepraktyczna, dość kosztowna i nieestetyczna (ząb leczony kanałowo ciemnieje i wyróżnia się na tle pozostałych). Dentysta umieszcza w zębie tzw. wkładkę dewitalizującą, aby umartwić miazgę. Po około 1,5 tygodniu jest ona usuwana, a wraz z nią odchodzą resztki zniszczonej miazgi. Dalsze leczenie ma miejsce dopiero na kolejnych wizytach.
Powikłania zapalenia miazgi zęba
Zaniechanie leczenia choroby może doprowadzić do groźnych powikłań. Należą do nich: martwica, torbiele i ropnie. Stany te wymagają zazwyczaj kosztownego i inwazyjnego leczenia u chirurga stomatologa. Przy tych komplikacjach zapalenia miazgi zęba lekarz może zalecić antybiotyki. Najgroźniejszym powikłaniem jest ropień – to bardzo niebezpieczne źródło bakterii, które może doprowadzić do stanów zapalnych sąsiadujących tkanek, np. okostnej. W tym przypadku leczenie polega na odprowadzeniu treści ropnej i wygojeniu zmiany zapalnej. Kolejny etap to dalsze leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Ropień może dawać takie same objawy jak zapalenie miazgi zęba, a także uczucie „wysadzania” zęba z zębodołu. Może się wydawać, że ząb się rusza lub jest zbyt wysoki.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023