Przejdź do treści

Zgryz otwarty – czym jest i czy można wyleczyć tak złożoną wadę ortodontyczną?

Kobieta z bolącymi zębami z powodu zgryzu otwartego
Fot. Andrey Popov / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kombucza – stwórz sobie własny probiotyk
Ćwiczenia na piękne plecy. Sprawdź, co zrobić, jeśli codziennie spędzasz kilka godzin przy biurku
Jak rozpoznać przetrenowanie?
Kotleciki ze świeżej kolby kukurydzy
dwie dziewczyny rozmawiają
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Zgryz otwarty zalicza się do złożonych wad ortodontycznych. Kiedy występuje, zęby górne u pacjenta nie mają kontaktu z zębami dolnymi. Wiąże się to z pojawieniem się dodatkowej przestrzeni między zębami. W zależności od tego, jak bardzo pogłębiona jest wada, przestrzeń może okazać się większa lub mniejsza.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Otwarty zgryz może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyjmuje kilka różnych postaci, a także powstaje z odmiennych przyczyn. Zgryz otwarty leczy się najczęściej za pomocą odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego, a w niektórych przypadkach przy wykorzystaniu procedur chirurgicznych.

Co to jest zgryz otwarty i skąd się bierze?

Ortodonci zaliczają zgryz otwarty do wad pionowych. Wyróżniają go na podstawie stwierdzenia braku kontaktu między zębami dolnymi i górnymi. Przestrzeń, która powstaje między dwoma łukami zębowymi, nazywana jest szparą niedogryzową. Zwykle otwarty zgryz można rozpoznać już we wczesnym dzieciństwie. W jego konsekwencji dochodzi do złej pracy języka, którą należy poprawiać, wykonując odpowiednie ćwiczenia.

Przyczyn zgryzu otwartego może być wiele. Zgryz otwarty u dziecka pojawia się na przykład wtedy, gdy maluch za długo ssie smoczek bądź palec lub rodzice zbyt długo karmią go za pomocą butelki. Otwarty zgryz wiąże się także z przerostem trzeciego migdała. Niekiedy powodem wystąpienia tej wady okazuje się nawykowe wypychanie języka przez dzieci. U dorosłych wada może być natomiast spowodowana regularnym obgryzaniem paznokci, a także przebytymi schorzeniami endokrynologicznymi.

aparat

Jakie są objawy otwartego zgryzu?

W przypadku zgryzu otwartego występują spore problemy z gryzieniem, a twarz pozostaje wyraźnie wydłużona. Prócz tego zgryz otwarty objawia się wyraźną szparą powstającą między zębami przednimi szczęki oraz żuchwy. Wargi nierzadko stają się wiotkie, a górna zostaje skrócona. Na występowanie tego rodzaju wady ortodontycznej może również wskazywać przedwczesna utrata zębów mlecznych.

Powikłania występujące zgryzie otwartym

Zgryz otwarty należy poddać leczeniu, ponieważ zaniedbanie tej wady może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zgryzu, ale i samego zdrowia (zgryz otwarty zwykle leczy się ortodontycznie). Szczęka i żuchwa będą pozostawały w nieprawidłowym ułożeniu, co uniemożliwi im normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach powoduje dolegliwości bólowe. Pacjent może też mieć kłopoty z prawidłową wymową, żuciem oraz gryzieniem. Twarz przyjmuje u niego nieestetyczny wygląd, a wargi charakteryzują się obniżonym napięciem mięśniowym.

Aby dentysta mógł wybrać konkretną metodę leczenia zgryzu otwartego, musi przeprowadzić szczegółową diagnostykę i określić rodzaj wady. Robi się przede wszystkim zdjęcia RTG, które mogą potwierdzić bądź wykluczyć występowanie konkretnych problemów ze zgryzem. W przypadku zgryzu otwartego leczenie można przeprowadzić właściwie tylko wówczas, gdy wie się, czy ma się do czynienia ze zgryzem otwartym całkowitym, częściowym przednim bądź częściowym boczny – jednostronnym lub obustronnym.

Zobacz także

Leczenie zgryzu otwartego u dzieci i dorosłych

Im szybciej podejmie się leczenia zgryzu otwartego, tym lepiej. Na pewno nie należy ono do procesów łatwych. Zgryz otwarty leczy się u dzieci około piątego, szóstego roku życia, ponieważ dopiero wtedy się ujawnia. W przypadku dzieci istnieje większe prawdopodobieństwo pełnego usunięcia wady zgryzu. Do zgryzu otwartego stosuje się aparat, który ma na celu przywrócić prawidłowe ustawienie łuków zębowych. Jeśli dziecko nie przekroczyło jeszcze dziesięciu lat, stomatolog zaleci noszenie aparatu ruchomego. U starszych dzieci możliwe jest wyłącznie noszenie aparatu stałego. Rodzice powinni też zadbać o to, by wykluczyć z życia najmłodszych szkodliwe nawyki, takie jak ssanie palca. Konieczna może być wizyta u logopedy, jeśli u dziecka występuje też wada wymowy.

U dorosłych proces leczenia zgryzu otwartego przebiega nieco inaczej. Jeśli wada jest częściowa, zwykle wystarcza noszenie stałego aparatu ortodontycznego. Po jego zdjęciu lekarz zaleca także noszenie specjalnego aparatu retencyjnego, który ma utrwalić ustawienie szczęki, do jakiego doprowadziło noszenie tego pierwszego. Całkowity zgryz otwarty wymaga operacji. Zwykle łączy się więc procedurę chirurgiczną oraz leczenie ortodontyczne. Działania chirurga mają doprowadzić do odpowiedniego ukształtowania łuków zębowych i ułożenia ich we właściwym zwarciu.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Irena Karłowska: Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów.. Wyd. 3. Warszawa: PZWL, 2008.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Dr Katarzyna Pogoda

„Wielką radość sprawia mi obserwowanie, jak kobiety po leczeniu świetnie się realizują, zmieniają podejście do życia, nabierają sił i energii do działania” – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny

„Nie polecam grup wsparcia, forów internetowych. Mam bardzo przykre doświadczenia z pacjentami, którzy zostali tam dotkliwie skrytykowani” – mówi Kamila Urbaniak, dietetyk i autorka bloga kreatorniazmian.pl

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi health coach Agnieszka Pająk

Zainteresują cię również:

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

dziewczyna z lodami

Niepozorne nawyki, które niszczą zęby. Oto 6 rzeczy, których dla dobra zębów lepiej nie robić

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

zęby

„Bardzo wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na gojenie” – mówi dr Małgorzata Andrzejewska. Co jednak, jeśli koniecznie musimy wyrwać zęba, a na dworze upał?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Nie możesz sobie poradzić z nieświeżym oddechem? Poznaj możliwe przyczyny tej dolegliwości

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?