Przejdź do treści

Wodniak jądra – czy powinien spędzać sen z powiek?

Wodniak jądra – czy powinien spędzać sen z powiek? Leczenie bywa konieczne Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wodniak jądra to choroba, która może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku i jest stosunkowo powszechnym schorzeniem. W większości przypadków wodniak jądra u noworodka, dziecka lub dorosłego nie powoduje poważnych konsekwencji. Sprawdź, jakie są objawy, przyczyny i metody leczenia tego schorzenia.

Objawy i przyczyny wodniaka jądra 

Wodniak jądra to problem polegający na gromadzeniu się płynu pomiędzy błoną otrzewną a ścianką jądra. W większości przypadków to schorzenie dotyczy jednego jądra i może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wodniak jądra u niemowlaka jest zawsze wrodzony i zwykle następuje samoistne wchłonięcie substancji. W niektórych sytuacjach konieczny jest jednak zabieg chirurgiczny. 

Wodniak jądra u dorosłych ma z kolei charakter nabyty i może być bardziej niebezpieczny, zwłaszcza jeśli gromadzący się płyn ma krwawe zabarwienie. W tych przypadkach najczęstszymi przyczynami pojawienia się wodniaka jądra są zwykle: 

  • zapalenie lub uraz jądra, 
  • powikłania po różnych operacjach (takich jak żylaki powrózka nasiennego, przepuklina pachwinowa), 
  • nowotwór jądra.

Najważniejszym objawem wodniaka jądra jest powiększenie tego narządu, zwykle nie wiąże się to z dolegliwościami bólowymi. Czasami jednak pojawia się znaczny dyskomfort i ból w trakcie chodzenia, co jest szczególnie charakterystyczne po urazie jądra lub też w przypadku nowotworu.

Para leżąca pod kołdrą

Wodniak jądra u dzieci

Wodniak jądra u noworodka jest wrodzony, a przyczyny takiego schorzenia związane są zwykle z organogenezą. Najczęściej w pierwszym roku życia dziecka następuje samoistne wchłonięcie się wodniaka. Schorzenie to jest całkowicie niegroźne dla maluszka i nie wiąże się z żadnymi problemami w życiu dorosłym.

Wodniak jądra u dorosłego 

W przypadku dorosłych mężczyzn wodniak jądra może być symptomem urazów lub zapalenia jąder, powikłań po zabiegach oraz nowotworu. Zwykle jednak wodniak jest problemem niegroźnym i bezbolesnym, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia.

Wodniak jądra – leczenie u dorosłych jest ważne 

W przypadku osób dorosłych szczególne znaczenie ma szybkie zgłoszenie się do urologa, ponieważ specjalista ten jest w stanie odpowiednio dopasować leczenie i sprawdzić przyczyny pojawienia się wodniaka. W niektórych przypadkach możliwe jest samoistne wchłonięcie się wodniaka jądra i wtedy nie ma konieczności wykonywania dalszych zabiegów lub wdrażania innych metod leczenia.  

Niestety u dorosłych najczęściej konieczna jest operacja lub punkcja, a więc nakłucie wodniaka i usunięcie płynu. Ta ostatnia metoda jest stosowana bardzo rzadko ze względu na wysokie ryzyko infekcji. Operacja z kolei nie jest bardzo poważna, jednak wymaga oszczędnego trybu życia pacjenta przez kolejnych kilka tygodni.  

Dobrze pamiętać o tym, że jeżeli wodniak nie jest związany z nowotworem jądra, to nie stanowi poważnego zagrożenia i nie powoduje dalszych konsekwencji. Nie ma też żadnej korelacji między pojawieniem się wodniaka jądra a brakiem płodności lub też późniejszymi problemami zdrowotnymi.  

 

Bibliografia: 

  1. Kowalik K., Narożnicki P., Modrzejewski A., Żylaki powrózka nasiennego – obecne trendy leczenia, Chirurgia Polska 2023.  
  2. Osial N., Nowak E., Nurzyńska-Flak J., Rhabdomyosarcoma w lokalizacji okołojądrowej u chłopca z pourazowym zespołem ostrej moszny – opis przypadku. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2022, 28: 247-249. 
  3. Rębiałkowska-Stankiewicz M., Gajewska M., Mianowski J., Działania profilaktyczne ukierunkowane na nowotwór jądra mężczyzn w wieku 15-40 lat. Promocja kampanii „Odważni wygrywają“ – doświadczenia toruńskie, Pomeranian Journal of Life Sciences 2019, 65.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.