Ewa Wojciechowska Rusza wyjątkowe wydarzenie – konferencja „O chorowaniu po ludzku” – pod matronatem medialnym Hello Zdrowie! W sobotę, 11 lutego - w Światowy Dzień Chorego - rusza bezpłatna konferencja online "O chorowaniu po ludzku". Jej celem jest poruszenie istotnych tematów dla wszystkich osób, które żyją z chorobą przewlekłą. Hello Zdrowie… 06.01.2023 3 min.
Aleksandra Tchórzewska „Raz go już nauczyłam chodzić, mówić, jeść. To i kolejny raz mogę”. Bliscy osób pogrążonych w śpiączce o nadziei, tęsknocie i czekaniu na cud Jakby wyglądały ich domy, gdyby byli w nich obecni? O ile byłoby głośniej, gwarniej i weselej? Paweł na pewno robiłby coś przy komputerze, Julka opowiadałaby o wyjeździe do Ameryki, a Wiktoria spędzała czas na zabawie z synkiem.… 26.12.2022 17 min.
Ewelina Kaczmarczyk Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia „Często słyszę od pacjentów, że lekarze ich nie lubią. Wiele osób skarży się, że ich zbywają, nie chcą wysłuchać do końca, traktują z wyższością, pozwalają sobie na niefajne komentarze czy żarty” – pisze na swoim… 12.12.2022 5 min.
Ewa Wojciechowska Pacjent na SOR zabrał wszystkie leki, które zażywa. Ich liczba szokuje "Ktoś jeszcze kwestionuje zasadność przeglądu lekowego?" - pyta na swoim profilu na Twitterze Piotr Merks. Farmaceuta opublikował zdjęcie leków, które zażywał pacjent przed przybyciem na SOR. Medykamenty ledwo mieszczą się na… 09.12.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Najstarszy pacjent wyleczony z HIV: „Nie myślałem, że dożyję tego dnia” Pacjent, który od ponad trzydziestu lat przyjmował leki na HIV, może je wreszcie odstawić. Wirus został całkowicie wyeliminowany z jego organizmu. To czwarty taki przypadek na świecie. "Kiedy zdiagnozowano u mnie HIV w 1988 roku,… 28.07.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Kilka schorzeń i 36 tabletek dziennie. „Problem polega na tym, że powyżej pięciu leków tracimy kontrolę nad ich działaniem ubocznym” – mówi dr Michał Chudzik Kardiolog i internista dr n. med. Michał Chudzik pokazał w internecie kartkę z listą leków swojej 86-letniej pacjentki. Liczba preparatów: 36. To źle pojęta polipragmazja, czyli wielolekowość, która może stanowić zagrożenie… 19.07.2022 9 min.
Aleksandra Tchórzewska Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów Pacjentka z Wielkiej Brytanii skarżyła się na wiele dolegliwości, m.in. problemy z jelitami, infekcje ucha, drażliwy nastrój, a także na nocne poty i mgłę mózgową. Dyskomfort 41- letniej kobiety się pogłębiał, samopoczucie… 28.06.2022 4 min.
Natalia Suchocka Jakie są prawa pacjenta w Polsce i czego możemy oczekiwać od służby zdrowia. Lista jest długa 09.04.2022 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym przypadku nie pobudza do zmiany”. Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy - Wychodzimy z błędnego założenia, że ludzie, którzy się zmieniają, nie lubią samych siebie w obecnej wersji. I że niechęć lub nienawiść do własnego ciała oraz paniczny lęk o zdrowie to motor napędowy zmiany. Tymczasem… 11.10.2021 8 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Adrianna Sobol: „Gdy opiekunowi osoby chorej na parkinsona mówi się o odpoczynku, ten zwykle odpowiada: ‘Ale ja nie mogę, nie wypada’” Choroba Parkinsona burzy wypracowany w rodzinie porządek. Pojawia się niepewność o przyszłość. Na otoczenie spada ogrom obowiązków i trosk, które zwykle bierze na siebie jedna osoba. Zaczyna się życie pełne trudności i… 23.09.2021 9 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Czasem słyszę, że w gabinecie jestem poważniejszy niż w mediach społecznościowych. A ja nie mogę żartować, że ktoś ma raka” – mówi dr n. med. Paweł Kabata – W medycynie nie ma głupich pytań. Jeśli pacjent pyta mnie, czy może pójść na ryby, to znaczy, że te ryby są dla niego ważne – tłumaczy dr n. med. Paweł Kabata, specjalista chirurgii onkologicznej, znany w mediach… 20.07.2021 9 min.
Inga Kazana Zdarza ci się skłamać w gabinecie lekarskim? Naprawdę nie warto tego robić W gabinecie lekarskim czujemy się czasem jak na egzaminie. Z różnych przyczyn nie zawsze mówimy prawdę, mimo że chodzi przecież o nasze zdrowie. Dlaczego tak jest i jak temu zaradzić? 07.02.2021 6 min.
Anna Jastrzębska „Pani z reklamy pomógł, a mi nie pomaga”. Dr hab.n.med. Andrzej Wojnar o doktorze Google Choć znalezienie dobrego lekarza wydaje się czasem wielkim wysiłkiem, warto go podjąć. Bo dr Google nas nie wysłucha. Pani z reklamy też. W przeciwieństwie do lekarza, który nie tylko wysłucha, ale i wyleczy - zauważa ceniony… 16.09.2020 3 min.
Anna Jastrzębska Wstydzisz się rozebrać u lekarza? „Nikt z personelu nie czyha z radością, aby obejrzeć nagiego pacjenta” „Jako lekarz traktuję to całkowicie 'technicznie' i nawet nie przyszedłby mi do głowy jakikolwiek podtekst seksualny. (…) Zalecenia odsłaniania konkretnych części ciała nie biorą się z kosmosu”. Twórczyni instagramowego… 10.08.2020 7 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Co może się stać, jeśli nie przestrzegasz zaleceń lekarzy? Średnio co drugi chory nie przestrzega prawidłowo zaleceń terapeutycznych – szacuje Światowa Organizacja Zdrowia. Tymczasem dobra współpraca pomiędzy lekarzem a pacjentem to bardzo ważny element leczenia i ma szczególnie… 14.07.2020 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Leczenie a wiara. Dr Hospice: „Naprawdę nie ma to znaczenia, w co wierzy lekarz. Znaczenie ma to, w co wierzy pacjent” "Przed wejściem do domu pacjenta, szpitala, ZOL czy poradni odwieszam na kołek cały swój ideologiczny filtr, zostawiając wiedzę, doświadczenie i umiejętności" - podkreśla lekarz Michał Błoch, znany w sieci jako Dr Hospice. 17.06.2020 4 min.
Zuzanna Pujanek Triage – na czym polega? Jakie są zasady segregacji medycznej chorych? Triage, czy też triaż, to procedura stosowana w medycynie ratunkowej, która pozwala służbom medycznym na segregację chorych wymagających pomocy w zależności od ciężkości schorzeń/obrażeń. Pacjenci oznaczani są kolorami, na… 15.06.2020 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Koronawirus w Polsce. Sanatoria i uzdrowiska nie działają – czy powinnyśmy dokonać zwrotu skierowania na leczenie uzdrowiskowe? Odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta Epidemia koronawirusa w Polsce wiąże się z wieloma zmianami i ograniczeniami. Dotyczą one również sanatoriów i uzdrowisk, które obecnie nie działają. Co zrobić, jeśli już miałyśmy zaplanowany wyjazd do jednego z tych miejsc?… 30.04.2020 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czym jest partnerski model relacji lekarz-pacjent i dlaczego jest skuteczny? Wyjaśnia dr Michał Błoch Relacja lekarz-pacjent, tak jak każda relacja, wymaga pielęgnowania i pracy. Dr Michał Błoch, znany w mediach społecznościowych jako Dr Hospice, tłumaczy, na czym polega partnerski model relacji lekarz-pacjent i dlaczego warto go… 21.04.2020 4 min.
Ewa Kaleta „Znalezienie endokrynologa, który nie mówił mi na dzień dobry «ma pani problem z hormonami, bo jest pani otyła», zamiast «jest pani otyła przez problemy z hormonami», zajęło mi dobrych parę lat” – mówi Paulina Paulina leczy się w poradni leczenia otyłości. Od półtora roku regularnie korzysta z pomocy dietetyka i psychoterapeuty. Mieszka w Katowicach, prowadzi kursy językowe. Choruje na Hashimoto, jednak diagnostyka zajęła kilka lat w… 25.10.2019 9 min.
Małgorzata Germak Idziesz na badania albo do lekarza po receptę. Jakie masz prawa jako pacjentka? Czy lekarz może odmówić zbadania cię? Co, jeśli nie zgadzasz się z diagnozą lekarza? W jakich sytuacjach lekarz może odmówić wypisania recepty i czy w ogóle może? Poznaj swoje prawa jako pacjentka. 14.10.2019 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Skierowanie – jak długo zachowuje ważność? Do jakich specjalistów nie potrzebujesz skierowania? Skierowanie jest ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki do podjęcia konkretnych działań diagnostycznych bądź terapeutycznych. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Jakie? 02.10.2019 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Gdy informacje w ulotce nie zgadzają się z zaleceniami lekarza. Wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat informacji zawartych w ulotce 28.09.2019 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Recepty papierowe i e-recepty. Wszystko co powinnaś o nich wiedzieć Jak długo ważna jest recepta na antybiotyki? Co zrobić, jeśli przegapimy termin realizacji recepty? Czy musimy od razu wykupić wszystkie przepisane przez lekarza opakowania? Jaką przewagę nad receptą papierową ma e-recepta? Odpowiadamy 27.09.2019 6 min.
Anna Chorowiec Dlaczego nie słuchamy lekarzy? Jest kilka powodów, warto je poznać i wyeliminować Koszt leków, samodzielna diagnoza, a najczęściej zwykłe zapominalstwo – to powody, dla których ignorujemy zalecenia lekarza. Skutki mogą jednak być opłakane. Przeczytaj, dlaczego powinniśmy jednak przestrzegać zaleceń lekarzy. 14.05.2019 3 min.
Urszula Gruszka „Takie sytuacje to codzienność, wyzywanie od debilek, dziwek. Zdziwilibyście się co się dzieje”. Wyznania lekarza, które powinien przeczytać każdy pacjent 04.02.2019 7 min.