Przejdź do treści

Ciąża nie chroni przed rakiem piersi! Dr Strus apeluje o USG piersi w ciąży. „Nawet wieloródki tego nie robią”

kobieta w ciąży
USG piersi w ciąży jest potrzebne - przekonuje dr Michał Struss / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ciąża ani karmienie piersią nie chronią przed rakiem piersi, a czujność onkologiczna w tym okresie powinna być wzmożona. Przekonuje o tym na Instagramie dr Michał Strus. Robi to w bardzo sugestywny sposób, przedstawiając historię jednej ze swoich pacjentek: matki trójki dzieci, będącej w ósmym tygodniu kolejnej ciąży. Ten wpis daje do myślenia!

USG piersi w ciąży jest bardzo potrzebne

Mitem jest dość częste wciąż przekonanie, że USG piersi w ciąży nie ma sensu. Jest przeciwnie – badanie to może przyczynić się do wczesnego wykrycia raka piersi. Z roku na rok wzrasta liczba kobiet w ciąży chorujących na raka, w tym szczególnie raka piersi, co jest związane z coraz późniejszym macierzyństwem. O tym problemie pisze w swoim najnowszym instagramowym wpisie dr Michał Strus. Robi to w bardzo sugestywny sposób, przedstawiając historię jednej ze swoich pacjentek: matki trójki dzieci, będącej w ósmym tygodniu czwartej ciąży.

Dr Strus z przekąsem zauważa, że kobieta należy do tego rodzaju pacjentek, które „wiedzą lepiej od lekarza”. Wspomina, jak przebiegła pierwsza wizyta, podczas której ginekolog położnik przeprowadza szczegółowy wywiad. W tym przypadku rozmowa przybrała nieoczekiwany obrót:

– Kiedy miała Pani ostatnie USG piersi?

– USG piersi? Nigdy

– Do tej pory 3 razy była Pani w ciąży, 3 razy rodziła, karmiła piersią i nigdy nie miała Pani USG piersi?

– Nie, nie było takiej potrzeby. U mnie w rodzinie nie występowały nowotwory piersi”.

Mimo początkowych oporów ze strony pacjentki lekarz postanowił przekonać ją o potrzebie zrobienia badania:

Nowotwór piersi jest najczęstszym nowotworem w ciąży, wydaje mi się, że jest taka potrzeba. Jeżeli pani pozwoli, zaplanujemy USG piersi na kolejną wizytę.

– USG piersi chyba nie jest badaniem wymaganym zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej?

– Rzeczywiście badaniem zalecanym w rozporządzeniu jest badanie palpacyjne piersi. Musimy jednak pamiętać, że rak piersi stanowi ok. 12-15 proc. zgonów z powodu chorób nowotworowych! A badanie USG jest najprostszym, najbezpieczniejszym i najbardziej dostępnym badaniem przesiewowym piersi.

– Dobrze, żeby doktor był zadowolony zrobimy na kolejnej wizycie.

Jak się okazuje, obawy specjalisty nie były wyssane z palca:

– Zacznę badać od tej piersi, która jest dalej ode mnie, czyli od pani piersi lewej. Umawiamy się w ten sposób, że jeżeli coś znajdę, to od razu będziemy o tym rozmawiać.

– Nic doktor nie znajdzie.

– Również mam taką nadzieję, ale zaraz to sprawdzimy. Proszę spojrzeć tutaj, w piersi prawej na godz. 11 mamy taką nieregularną, unaczyniona zmianę. Nie mamy niestety poprzednich badań USG do porównania, a ta na pewno wymaga weryfikacji.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór w ciąży

Nie każda zmiana w piersi jest złośliwym guzem – większość to niegroźne torbiele. Każdy guzek powinien być jednak dokładnie zdiagnozowany. Wczesne rozpoznanie raka piersi jest jednym z najistotniejszych czynników rokowniczych.

W celu wykrycia zmian nowotworowych zalecane jest wykonywanie samobadania piersi. Badanie to powinna wykonywać co miesiąc każda kobieta. Ponadto każda kobieta w wieku 50-69 lat powinna wykonywać badanie mammograficzne, zaś kobiety młodsze powinny regularnie robić USG piersi. Takie badania obrazowe piersi stanowią najskuteczniejsze badania przesiewowe.

Rak piersi nadal zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów wykrywanych w ciąży. Niestety jest zwykle wykrywany w późnym stadium. Wynika to z tego, że rosnący guz w piersi traktowany jest często jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą.

Z tego powodu profilaktyczne USG piersi jest zalecane u wszystkich ciężarnych powyżej 35. roku życia w I i II trymestrze ciąży. Z kolei u kobiet młodszych przed ukończeniem 35 lat można je rozważyć, nawet w sytuacji kiedy brak jest objawów, w badaniu palpacyjnym piersi nie wyczuwa się guza oraz nie ma rodzinnych lub genetycznych skłonności do tego nowotworu.

Dr Strus przypomina:

  • USG piersi jest badaniem bezpiecznym w ciąży!
  • Jeżeli planujesz ciążę, zaplanuj USG piersi wcześniej!
  • W ciąży można wykonać biopsje zmiany widocznej w badaniu USG!
  • W przypadku zmiany w piersi stosujemy biopsję gruboigłową!
  • Leczenie nowotworu piersi w ciąży jest możliwe!
  • Na badanie zawsze zabierz poprzedni wynik USG
Renata Popik

Dr Michał Strus

Dr Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już niemal 12 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi – jak powstawała?

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja została opracowana wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.