Przejdź do treści

Ciąża nie chroni przed rakiem piersi! Dr Strus apeluje o USG piersi w ciąży. „Nawet wieloródki tego nie robią”

kobieta w ciąży
USG piersi w ciąży jest potrzebne - przekonuje dr Michał Struss / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Przetrwaj upały - mamy nowe patenty
Jak przetrwać upał? Osiem nieoczywistych sposobów na ochłodę
Kobieta
Mózg a upał. Dlaczego przez odwodnienie słabiej myślimy? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
Jak wyciągnąć kleszcza? Czym to zrobić i jakie są kolejne kroki?
Jak wyciągnąć kleszcza? Czym to zrobić i jakie są kolejne kroki? Wyjaśnia lekarka Anna Ratajczak
Kobiety w laboratorium
Koronawirus SARS-CoV-2 wyciekł z laboratorium? „Dowody są przytłaczające”
Kobieta
Masz problem z obrzękami? Sprawdź poziom kortyzolu

Ciąża ani karmienie piersią nie chronią przed rakiem piersi, a czujność onkologiczna w tym okresie powinna być wzmożona. Przekonuje o tym na Instagramie dr Michał Strus. Robi to w bardzo sugestywny sposób, przedstawiając historię jednej ze swoich pacjentek: matki trójki dzieci, będącej w ósmym tygodniu kolejnej ciąży. Ten wpis daje do myślenia!

USG piersi w ciąży jest bardzo potrzebne

Mitem jest dość częste wciąż przekonanie, że USG piersi w ciąży nie ma sensu. Jest przeciwnie – badanie to może przyczynić się do wczesnego wykrycia raka piersi. Z roku na rok wzrasta liczba kobiet w ciąży chorujących na raka, w tym szczególnie raka piersi, co jest związane z coraz późniejszym macierzyństwem. O tym problemie pisze w swoim najnowszym instagramowym wpisie dr Michał Strus. Robi to w bardzo sugestywny sposób, przedstawiając historię jednej ze swoich pacjentek: matki trójki dzieci, będącej w ósmym tygodniu czwartej ciąży.

Dr Strus z przekąsem zauważa, że kobieta należy do tego rodzaju pacjentek, które „wiedzą lepiej od lekarza”. Wspomina, jak przebiegła pierwsza wizyta, podczas której ginekolog położnik przeprowadza szczegółowy wywiad. W tym przypadku rozmowa przybrała nieoczekiwany obrót:

– Kiedy miała Pani ostatnie USG piersi?

– USG piersi? Nigdy

– Do tej pory 3 razy była Pani w ciąży, 3 razy rodziła, karmiła piersią i nigdy nie miała Pani USG piersi?

– Nie, nie było takiej potrzeby. U mnie w rodzinie nie występowały nowotwory piersi”.

Mimo początkowych oporów ze strony pacjentki lekarz postanowił przekonać ją o potrzebie zrobienia badania:

Nowotwór piersi jest najczęstszym nowotworem w ciąży, wydaje mi się, że jest taka potrzeba. Jeżeli pani pozwoli, zaplanujemy USG piersi na kolejną wizytę.

– USG piersi chyba nie jest badaniem wymaganym zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej?

– Rzeczywiście badaniem zalecanym w rozporządzeniu jest badanie palpacyjne piersi. Musimy jednak pamiętać, że rak piersi stanowi ok. 12-15 proc. zgonów z powodu chorób nowotworowych! A badanie USG jest najprostszym, najbezpieczniejszym i najbardziej dostępnym badaniem przesiewowym piersi.

– Dobrze, żeby doktor był zadowolony zrobimy na kolejnej wizycie.

Jak się okazuje, obawy specjalisty nie były wyssane z palca:

– Zacznę badać od tej piersi, która jest dalej ode mnie, czyli od pani piersi lewej. Umawiamy się w ten sposób, że jeżeli coś znajdę, to od razu będziemy o tym rozmawiać.

– Nic doktor nie znajdzie.

– Również mam taką nadzieję, ale zaraz to sprawdzimy. Proszę spojrzeć tutaj, w piersi prawej na godz. 11 mamy taką nieregularną, unaczyniona zmianę. Nie mamy niestety poprzednich badań USG do porównania, a ta na pewno wymaga weryfikacji.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór w ciąży

Nie każda zmiana w piersi jest złośliwym guzem – większość to niegroźne torbiele. Każdy guzek powinien być jednak dokładnie zdiagnozowany. Wczesne rozpoznanie raka piersi jest jednym z najistotniejszych czynników rokowniczych.

W celu wykrycia zmian nowotworowych zalecane jest wykonywanie samobadania piersi. Badanie to powinna wykonywać co miesiąc każda kobieta. Ponadto każda kobieta w wieku 50-69 lat powinna wykonywać badanie mammograficzne, zaś kobiety młodsze powinny regularnie robić USG piersi. Takie badania obrazowe piersi stanowią najskuteczniejsze badania przesiewowe.

Rak piersi nadal zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów wykrywanych w ciąży. Niestety jest zwykle wykrywany w późnym stadium. Wynika to z tego, że rosnący guz w piersi traktowany jest często jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą.

Z tego powodu profilaktyczne USG piersi jest zalecane u wszystkich ciężarnych powyżej 35. roku życia w I i II trymestrze ciąży. Z kolei u kobiet młodszych przed ukończeniem 35 lat można je rozważyć, nawet w sytuacji kiedy brak jest objawów, w badaniu palpacyjnym piersi nie wyczuwa się guza oraz nie ma rodzinnych lub genetycznych skłonności do tego nowotworu.

Dr Strus przypomina:

  • USG piersi jest badaniem bezpiecznym w ciąży!
  • Jeżeli planujesz ciążę, zaplanuj USG piersi wcześniej!
  • W ciąży można wykonać biopsje zmiany widocznej w badaniu USG!
  • W przypadku zmiany w piersi stosujemy biopsję gruboigłową!
  • Leczenie nowotworu piersi w ciąży jest możliwe!
  • Na badanie zawsze zabierz poprzedni wynik USG
Renata Popik

Dr Michał Strus

Dr Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już niemal 12 tys. osób.

View this post on Instagram

Ciąża czwarta, 8 tyg… trójka zdrowych dzieci w domu. Lubię takie pacjentki o ciąży wiedzą dużo więcej niż ja i czasem jako lekarz prowadzący wydaje im się miłym, ale zbędnym dodatkiem do becikowego lub ewentualnie wypisania opieki dla męża. Nie przeszkadza mi ta rola jeżeli pacjentka stosuje się do zaleceń, wykonuje wszystkie badania i pojawia się na zaplanowanych wizytach. Pierwsza to zawsze szczegółowy wywiad, niezbędna rutyna. Krok po kroku, pytanie za pytaniem: Kiedy miała Pani ostatnie USG piersi? USG Piersi? Nigdy Do tej pory 3 razy była Pani w ciąży 3 razy rodziła, karmiła piersią i nigdy nie miała Pani USG piersi? Nie, nie było takiej potrzeby. U mnie w rodzinie nie występowały nowotwory piersi. Nowotwór piersi jest najczęstszym nowotworem w ciąży, wydaje mi się, że jest taka potrzeba. Jeżeli Pani pozwoli zaplanujemy USG piersi na kolejną wizytę. USG Piersi chyba nie jest badaniem wymaganym zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej? Rzeczywiście badaniem zalecanym w rozporządzeniu jest badanie palpacyjne piersi. Musimy jednak pamiętać, że rak piersi stanowi ok. 12-15% zgonów z powodu chorób nowotworowych! A badanie USG jest najprostszym, najbezpieczniejszym i najbardziej dostępnym badaniem przesiewowym piersi.   Dobrze, żeby doktor był zadowolony zrobimy na kolejnej wizycie. Kompromis moje ulubione słowo. Zacznę badać od tej piersi, która jest dalej ode mnie czyli od Pani piersi lewej. Umawiamy się w ten sposób, że jeżeli coś znajdę to od razu będziemy o tym rozmawiać. Nic doktor nie znajdzie. Również mam taką nadzieję, ale zaraz to sprawdzimy Proszę spojrzeć tutaj, w piersi prawej na godz. 11 mamy taka nieregularna, unaczyniona zmianę. Nie mamy niestety poprzednich badań USG do porównania, a ta napewno wymaga weryfikacji. PAMIĘTAJCIE! # Nowotwór piersi jest najczęstszym nowotworem w ciąży! # USG Piersi jest badaniem bezpiecznym w ciąży! # Jeżeli planujesz ciąże zaplanuj USG piersi wcześniej! # W ciąży można wykonać biopsje zmiany widocznej w badaniu USG! # W przypadku zmiany w piersi stosujemy biopsję gruboigłową! # Leczenie nowotworu piersi w ciąży jest możliwe! # Na badanie zawsze zabierz poprzedni wynik USG!

A post shared by Michał Strus (@dr_strus) on

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi – jak powstawała?

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja została opracowana wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Brodawczak piersi – objawy, diagnostyka, leczenie

lekarz wykonuje usg piersi pacjentki

USG piersi – kiedy i jak często robić? Jak wygląda USG piersi?

Rak piersi – które zmiany w piersi powinny zaniepokoić?

Kobieta w ciąży / senivpetro/Freepik

Czy w ciąży można wykonywać cytologię i USG piersi? Położna Kasia wyjaśnia

Jak się przygotować do USG piersi

Jak przygotować się do USG piersi?

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!

Dr Małgorzata Andrzejewska

„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych

Powiedz „piersi” – ratuj życie. Kto się wstydzi tego słowa?

Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll

USG piersi – jak powinien wyglądać prawidłowy opis badania?

Mammografia a USG piersi. Chirurg Paweł wyjaśnia, które badanie wybrać

Joanna Górska o lekarzach: Potrafią powiedzieć „jest pani za młoda na raka”. ABSURD!

Choroby zakaźne – rodzaje, przyczyny, drogi rozprzestrzeniania

Pierwsza miesiączka – co jeśli przychodzi za wcześnie?

„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami zaczynają miesiączkować”. Ginekolog o tym, co się dzieje, kiedy miesiączka przychodzi za wcześnie

Niemiecka szczepionka „Curevac” na COVID-19 nie spełniła oczekiwań. Dostawy setek milionów dawek pod znakiem zapytania

Lek, który nie tylko leczy migrenę, ale i może jej zapobiegać, zatwierdzony przez FDA

Blisko 80 przypadków wariantu Delta koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia planuje dodatkowe obostrzenia

palce w krwii

Dlaczego jednorazowe podpaski i tampony są dla nas szkodliwe? Kosmetolożka wymienia 6 powodów

Darmowy drink dla zaszczepionych w jednej z polskich restauracji. Pomysł wywołał skrajne reakcje wśród internautów

Darmowy drink dla zaszczepionych w jednej z polskich restauracji. Pomysł wywołał skrajne reakcje wśród internautów

Gdzie w Polsce szczepi się najwięcej osób, a gdzie najmniej? Jedna gmina ma imponujący wynik

Gdzie w Polsce zaszczepiło się najwięcej osób, a gdzie najmniej? Jedna gmina ma imponujący wynik

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Nowe badania wskazują, kto jej potrzebuje

Leki

Przytyłaś od leków? Dietetyk Michał Kot wyjaśnia, czy to możliwe

Tokio

„Dystrybucja prezerwatyw nie jest przeznaczona do użytku w wiosce sportowców”. Nowe zasady na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Najpopularniejsze

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?