Umieszczasz na podpasce i sprawdzasz stan zdrowia. MenstruAI umożliwia wczesne wykrywanie raka z krwi menstruacyjnej

„Do tej pory krew menstruacyjna była uważana za odpad. Pokazujemy, że może być cennym źródłem informacji” – mówi Lucas Dosnon, który wraz z innymi naukowcami z Politechniki Federalnej w Zurychu opracował MenstruAI. To innowacyjna technologia, która pozwala wykryć potencjalne choroby z krwi menstruacyjnej.
MenstruAI bada krew menstruacyjną pod kątem raka
Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH) opracowali nowatorskie urządzenie o nazwie MenstruAI, które bezpośrednio z podpaski pozwala wykryć ważne biomarkery we krwi menstruacyjnej. To prosta, bezinwazyjna i niedroga metoda diagnostyczna dla kobiet. MenstruAI zostało zaprojektowane tak, aby umożliwiać regularne i łatwe monitorowanie swojego stanu zdrowia. Wymaga bowiem od pacjentki jedynie umieszczenia zintegrowanego, nieelektronicznego czujnika na podpasce i noszenia jej tak jak zwykle podczas okresu.
Urządzenie wykorzystuje papierowy pasek testowy, znany m.in. z testów na COVID-19, ale w tym przypadku materiałem analitycznym jest krew zamiast śliny. I to krew menstruacyjna, która do tej pory była uważana za niemającą wartości diagnostycznej. „To odzwierciedla systemowy brak zainteresowania zdrowiem kobiet” – kwituje Lucas Dosnon, główny autor badania i doktorant w grupie kierowanej przez Inge Herrmann, profesor Uniwersytetu w Zurychu, Szpitala Uniwersyteckiego Balgrist, Empa, akredytowanej przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Procesowej Politechniki Federalnej w Zurychu.
„Krew menstruacyjna była wcześniej uważana za odpad. Wykazaliśmy, że jest cennym źródłem informacji” – mówi Dosnon. „Potrzebne są odważne projekty, takie jak ten, które przełamią istniejące wzorce i zapewnią zdrowiu kobiet należne miejsce” – dodaje.
Jak wyjaśnia, krew menstruacyjna zawiera setki białek, których stężenie jest często porównywalne ze stężeniem w krwi żylnej i z których wiele może wskazywać na liczne choroby, takie jak endometrioza czy rak jajnika. Projektując to urządzenie, badacze skupili się na trzech konkretnych biomarkerach zdrowia kobiet, które można określić na podstawie płynu menstruacyjnego:
- CPR – marker stanu zapalnego,
- CEA – marker, który może być podwyższony w przypadku niektórych nowotworów, jak np. rak jelita grubego, płuc, piersi czy trzustki,
- CA-125 – marker, którego poziom może być podwyższony przy endometriozie i raku jajnika.
Rewolucja w monitorowaniu zdrowia intymnego
Jak działa MenstruAI? Obszar testowy znajduje się w małej silikonowej komorze, którą można połączyć z jakąkolwiek podpaską zakupioną w sklepie. Kiedy biomarker z krwi wejdzie w kontakt z przeciwciałem, pasek zabarwi się na odpowiedni kolor. Jego intensywność będzie się zmieniać w zależności od stężenia danego białka: im wyższe stężenie, tym ciemniejszy będzie kolor. Warto wspomnieć, że czujnik został zaprojektowany tak, by docierała do niego tylko kontrolowana ilość krwi, to pozwala uniknąć ryzyka zafałszowania wyniku.
Wynik testu kobiety mogą odczytać same lub za pomocą specjalnie opracowanej aplikacji, wcześniej trzeba zrobić zdjęcie obszaru testowego zużytej podpaski. „Aplikacja ocenia intensywność koloru, jak również rozpoznaje subtelne różnice, takie jak ilość obecnych białek, i umożliwia obiektywny pomiar wyniku” – wyjaśnia Dosnon.

Naukowcy z Zurychu opracowali urządzenie, które pozwala wykrywać potencjalne choroby z krwi menstruacyjnej / Zdjęcie: Grafika wygenerowana przez AI / ETH Zurich
Badacze prognozują, że MenstruAI „może zrewolucjonizować zdrowie kobiet, oferując nieinwazyjną, niedrogą i dostępną metodę monitorowania stanu zdrowia, demokratyzując opiekę zdrowotną i zwiększając dostępność i równość usług”.
„Od samego początku naszym celem było opracowanie rozwiązania, które będzie można stosować także w regionach o słabym dostępie do opieki zdrowotnej i które będzie możliwie najbardziej opłacalne, i będzie umożliwiało badania przesiewowe na całej populacji” – mówi dr Inge Herrmann, autorka badania.
Urządzenie znajduje się obecnie w początkowej fazie testów. Naukowcy przestrzegają, że nawet jeśli zostanie ono dopuszczone do codziennego użytku w warunkach rzeczywistych, nie zastąpi ono istniejących testów diagnostycznych. MenstruAI ma być raczej „systemem wczesnego ostrzegania”, który powiadomi kobiety o potencjalnych problemach zdrowotnych. Po jego zastosowaniu zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Źródło: ethz.ch
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

„U ginekologa byłam, jak rodziłam”. Przychodzą te, które się nie wstydzą. Wstydliwych nie ma w statystykach
16:36 min
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”

Obalamy mity na temat raka jąder. Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć?

Olivia Munn pokazała blizny po mastektomii: „To dowód na to, jak ciężko walczyłam”
się ten artykuł?