Przejdź do treści

Agnieszka Zapart: Porównywanie jest zawsze źródłem cierpienia – nieważne, czy porównujesz się w dół czy w górę

Agnieszka Zapart: Porównywanie jest zawsze źródłem cierpienia – nieważne czy porównujesz się w dół czy w górę
Agnieszka Zapart: Porównywanie jest zawsze źródłem cierpienia – nieważne czy porównujesz się w dół czy w górę / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Pfizer: Nasza szczepionka może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat
Pfizer: Nasza szczepionka może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat
Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?
4-latek ofiarą chińskiej polityki „zero tolerancji”. "Aż serce się ściska”
4-latek ofiarą chińskiej polityki „zero tolerancji”. „Mam oczy mokre od łez”
Andie MacDowell szczerze o swoim zdrowiu psychicznym
Andie MacDowell szczerze o swoim zdrowiu psychicznym: Wciąż zmagam się z zaburzeniami lękowymi

„Pół biedy, jeśli patrzymy na innych i przez porównanie inspirujemy się tym, co robi. Gorzej, jeśli taka sytuacja podkopuje nasze poczucie własnej wartości, wiarę w siebie, sprawia, że zaczynamy się miotać i nie działamy w zgodzie ze sobą” – podkreśla psychoterapeutka Agnieszka Zapart. Podsuwa pomysł na to, jak porównywanie się do innych osób stłumić w zarodku.

Cios dla poczucia własnej wartości

„Kiedy na studiach, mówiliśmy o mechanizmie porównywania, wykładowca twierdził, że może on być sposobem na poprawienie samopoczucia – kiedy porównujesz się z 'gorszymi' od siebie. Mój superwizor z kolei zwykł mawiać, że porównywanie jest źródłem cierpienia – nieważne, czy porównujesz się w dół czy w górę – zawsze ktoś cierpi” – pisze na swoim profilu na Insagramie Agnieszka Zapart.

Jak dodaje, najczęściej jednak mimo wszystko porównujemy się po prostu z innymi, zapominając, że oni są… no właśnie – inni. Pisze, że pół biedy, jeśli patrzymy na innych i przez porównanie inspirujemy się tym, co robi. Gorzej, jeśli taka sytuacja podkopuje nasze poczucie własnej wartości, wiarę w siebie, „sprawia, że zaczynamy się miotać i nie działamy w zgodzie ze sobą”.

"Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym, ale to absolutnie w żadnym przypadku, nie pobudza do zmiany". Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy i co sprawia, że jest nieskuteczna

Jak nie porównywać się z innymi?

Psychoterapeutka pisze, że i w jej życiu był taki moment, kiedy porównywała się z innymi, gdy przeglądała na Instagramie inne profile o zdrowiu psychicznym. Ale trafiła wtedy na podcast Oli Budzyńskiej o łączeniu macierzyństwa z własnym biznesem. Jedna z gościń, Magdalena Komsta, sprzedała w nim swój patent na nieporównywanie się z innymi.

Powiedziała, że jak tylko łapie się na porównywaniu do kogoś, zadaje sobie szereg pytań, by sprawdzić, czy aby na pewno to porównanie jest adekwatne. Pyta siebie, czy to obiekt porównań to mężczyzna, czy kobieta. Jeśli mężczyzna, to przestaję się do niego porównywać, bo przecież oni żyją w zupełnie innych warunkach społeczno-kulturowych niż kobiety. Jeśli kobieta, to pyta siebie, w jakim jest wieku. Jeśli podobnym, to czy ma dzieci, ile itd. Schemat zadawania pytań Zapart rozrysowała na obrazku, który opublikowała w galerii zdjęć na swoim profilu na Instagramie.

„Bardzo spodobała mi się ta metoda – dzięki niej, bardzo szybko można sobie przypomnieć, że jesteśmy zupełnie różni. Nie ma drugiej osoby z takim samym kontekstem, startem, zapleczem i doświadczeniem, aby proces porównywania się w ogóle miał sens” – podkreśla psychoterapeutka. „Kiedy porównuję się, cierpię, odrywam od siebie i gubię. Przejście przez taki schematyczny proces zadawania pytań pomaga odpuszczać sobie porównywanie i pozwala bardziej skupić się na robieniu swojego” – dodaje.

A wy często porównujecie się do innych? Jaki jest wasz sposób na to, żeby tego uniknąć?

Obrazkoterapia na Instagramie

Agnieszka Zapart to psycholożka i psychoterapeutka, a pasji – rysowniczka. Jest twórczynią „Kreseczki” – bohaterki „Obrazkoterapii”. Wspiera w trudnościach i inspiruje do rozwoju. Od 2014 roku prowadzi bloga psychologicznego – Obrazkoterapia. Jej profil na Instagramie Obrazkoterapia  śledzi ponad 27 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Kiedy na studiach, mówiliśmy o mechanizmie porównywania, wykładowca twierdził, że może on być sposobem na poprawienie samopoczucia – kiedy porównujesz się z „gorszymi” od siebie. Mój superwizor z kolei zwykł mawiać, że porównywanie jest źródłem cierpienia – nie ważne czy porównujesz się w dół czy w górę – zawsze ktoś cierpi. Najczęściej jednak mimo wszystko porównujemy się po prostu z innymi, zapominając, że oni są…no właśnie inni. Pół biedy jeśli patrzymy na innych i, przez porównanie, inspirujemy się tym co robią, aby lepiej robić to czym sami się zajmujemy. Gorzej jeśli taka sytuacja podkopuje nasze poczucie własnej wartości, wiarę w siebie, sprawia, że zaczynamy się miotać i nie działamy w zgodzie ze sobą. Był taki moment, że i mnie to dotykało, gdy przeglądałam na insta inne profile o zdrowiu psychicznym. Wtedy trafiłam na podcast Ola Budzynska o łączeniu macierzyństwa z własnym biznesem. Jedna z gościń sprzedała w nim swój patent na nieporównywanie się z innymi. Powiedziała mniej więcej tak: jak tylko łapię się na porównywaniu do kogoś, zadaję sobie szereg pytań, aby sprawdzić czy aby na pewno to porównanie jest adekwatne. Pytam siebie czy to obiekt porównań to mężczyzna czy kobieta. Jeśłi mężczyzna to przestaję porównywać, bo oni żyją w zupełnie innych warunkach społeczno-kulturowych niż kobiety. Jeśli kobieta, to pytam siebie w jakim jest wieku? Jak podobnym, to czy ma dzieci? Ile? I tak dalej… przy czym, rzadko dochodzi się do choćby 3 piętra pytań. Schemat rozrysowałam Wam na drugim obrazku, bo tak bardzo spodobała mi się ta metoda – dzięki niej, bardzo szybko można sobie przypomnieć, że jesteśmy zupełnie różni. Nie ma drugiej osoby z takim samym kontekstem, startem, zapleczem i doświadczeniem, aby proces porównywania się w ogóle miał sens. Kiedy porównuję się, cierpię, odrywam od siebie i gubię. Przejście przez taki schematyczny proces zadawania pytań, pomaga odpuszczać sobie porównywanie i pozwala bardziej skupić się na robieniu swojego. Jak Ci się widzi taki sposób nieporównywania z innymi? #porównanie #inni #relacje #relacja #selflove #selfcare #świadomość #dbamosiebie #dbamozdrowie #zdrowiepsychiczne #kochamsiebie #obrazkoterapia

Post udostępniony przez Obrazkoterapia (@obrazkoterapia)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Znana marka odzieżowa w reklamie mówi, że mężczyzna nie musi prosić o pomoc. "Każdy czasami potrzebuje wsparcia i jest to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem"

Znana marka odzieżowa w reklamie mówi, że mężczyzna nie musi prosić o pomoc. „Każdy czasami potrzebuje wsparcia i jest to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem”

Marek Sekielski

Marek Sekielski: Alkoholizm to choroba egocentryków, którym się wydaje, że są pępkiem całego świata

Dagmara Seliga

3 zdania, które dodadzą ci pewności siebie. Podpowiada Dagmara Seliga [WIDEO]

W jaki sposób psychoterapia „uszczelnia” jelita w depresji? Tłumaczy dr n. med. Leszek Rudzki, psychiatra

Depresja maskowana – przyczyny, objawy, leczenie

Dagmara Seliga

Dagmara Seliga: w Polsce nie jesteśmy uczeni doceniania i chwalenia [WIDEO]

6 sygnałów mówiących o tym, że czas zmienić terapeutę. Wymienia psycholożka Monika Kotlarek

6 sygnałów mówiących o tym, że czas zmienić terapeutę. Wymienia psycholożka Monika Kotlarek

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jest tu miejsce na pacjenta takim, jakim jest

Katarzyna Rudnicka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Pacjentem jest rodzina, a nie dziecko

Marzena Barszcz, psychoterapeutka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś swoim ciałem

SESJA TERAPEUTYCZNA: Im bardziej czegoś nie ma, tym bardziej jest

Janina Bąk

Janina Bąk: choroba dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć

Dagmara Seliga

Własny biznes to twoje marzenie? Coach Dagmara Seliga radzi, jak się za to zabrać [WIDEO]

Robert Szostek, psychoterapeuta

SESJA TERAPEUTYCZNA: Najkrócej, jak to tylko jest możliwe

Dorota Ostrowska-Karwat, psychoterapeutka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Człowiek sam wie, co dla niego najlepsze

Ewa Modzelewska-Kossowska – psychoanalityczka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Leżysz i mówisz

Dr. n. med. Grzegorz Mączka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

Dagmara Seliga

Dagmara Seliga: Syndrom oszusta częściej dotyka kobiety. Żyją w ciągłym lęku [WIDEO]

Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy Terapeuci dla LGBT+

„Osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie” – mówi Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”

EMDR – co to jest, jak przebiega, czy jest skuteczne?

Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu

Dagmara Seliga

Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]

Kobieta leży na podłodze

Niekontrolowane wybuchy złości – gdzie leży ich źródło? Wyjaśnia psycholożka Anna Wietrzykowska

Psycholożka przyjmuje pacjentó na wizycie. Siedzi na krześle i robi notatki

Chciałabyś usłyszeć od swojego lekarza, że nie chce cię dłużej leczyć? Psychiatra zrobiła ankietę

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?