Przejdź do treści

Racjonalna ignorancja – czym jest? Kto to jest ignorant?

Racjonalna ignorancja - czym jest? Kto to jest ignorant? Jayson Hinrichsen/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Racjonalna ignorancja ma swoje plusy. Ktoś prosi cię o opinię na dany temat, a ty zaczynasz główkować, co odpowiedzieć, bo nigdy się nad tym nie zastanawiałeś… Czujesz się jak ignorant? Zgadza się, to ignorancja. Ale za to racjonalna!

Czym jest racjonalna ignorancja?

Pojęcie racjonalnej ignorancji powstało w naukach społecznych i jest bardzo popularne między innymi wśród socjologów zajmujących się badaniami ankietowymi. Respondenci, słysząc pytania z kwestionariuszy, musieli często myśleć o czymś, nad czym nigdy do tej pory nawet się nie zastanawiali. Dopiero pytanie ankietowe ich do tego zachęcało i stawiało jednocześnie przed zupełnie nowym wyzwaniem intelektualnym.

Kim jest ignorant?

Racjonalna ignorancja jest funkcjonalna z kilku powodów.

– Przede wszystkim dlatego, że oszczędzamy czas, energię i siły, nie myśląc o rzeczach, które nie są nam do niczego potrzebne – mówi psycholog Aneta Kopik.

Te siły i czas możemy przeznaczyć na to, co w danym momencie jest dla nas ważne i przydatne. Wielu z nas zapytanych w tej chwili o to, co sądzimy na temat wprowadzenia w Polsce waluty euro, zlikwidowania straży miejskiej czy, używając bardziej egzotycznego przykładu, o zasady ochrony delfinów w Europie, musiałoby sięgać głęboko do pamięci, aby wpaść tylko na trop odpowiednich argumentów.

– Inna sprawa, że jesteśmy z każdej strony bombardowani informacjami i zdajemy sobie z tego sprawę. To dlatego powstają poradniki typu „Jak rozmawiać o książkach, których nigdy się nie czytało?” Pierre’a Bayarda – przekonuje psycholog. – Nie sposób być ekspertem w każdej dziedzinie. Mało tego, bardzo trudno jest być specjalistą w jednej czy dwóch – dodaje. Ignorancja racjonalna to zatem nic innego jak mechanizm obronny.

Plusy i minusy ignorancji

To, że ignorujemy niektóre tematy czy treści, które do nas docierają, nie wynika z lenistwa, lecz raczej z potrzeby zajęcia się tym, co dla nas w danym momencie naprawdę istotne, tym, co chcemy albo musimy zgłębiać. W psychologii zjawisko to nazywane jest nawet hipotezą skąpca poznawczego.

– Ten skąpiec siedzi w każdym z nas – mówi Aneta Kopik.

– Można postawić tezę, że w większym stopniu z „usług” tego skąpca korzystają nie ci, którzy są leniwi, ale ci, którzy mają na tyle dużo różnych zajęć, kontaktów i dostają tak wiele różnych informacji, że muszą coś zignorować, aby móc coś efektywnego zrobić – dodaje psycholożka.

Kobieta przed monitorem

Kiedy ignorancja jest racjonalna?

Racjonalna ignorancja z jednej strony jest dla nas zdrowa, a z drugiej zwyczajnie się opłaca. Potwierdzają to ekonomiści. Przekonują, że ignorancja jest racjonalna, gdy koszt uzyskania jakiejś informacji jest wyższy niż oczekiwana wartość korzyści, które spotkają nas dzięki posiadaniu tej informacji. Tę ekonomiczną definicję można przełożyć na bardziej codzienny obszar życia, niekoniecznie związany z posiadanymi informacjami.

Przekładając to na nasze codzienne wybory: może nie warto zapisywać się na kolejny kurs tańca czy nurkowania, jeśli czas, energia i pieniądze, jakie poświęcimy na dojazd na miejsce, ćwiczenia i sprzęt do treningu, nie są wystarczająco rekompensowane satysfakcją i korzyściami zdrowotnymi płynącymi z tych zajęć?

Może w takiej sytuacji warto taki kurs zwyczajnie zignorować, aby potem przed lustrem, z uśmiechem i akceptacją, spojrzeć na siebie i powiedzieć głośno: tak, jestem ignorantem!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

Nie wypada? A właśnie że wypada!

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

Nadczynność tarczycy – objawy psychiczne, depresja, nerwowość

Test Rorschacha – czym jest? Kiedy się go wykorzystuje?

„Nie można mieć zbyt wysokiego poczucia własnej wartości. Dokładnie tak, jak nie można być zbyt zdrową osobą” – mówi psycholożka, psychoterapeutka Aleksandra Bończewska

Białe małżeństwo – co to? Jakie są przyczyny takiego związku?

Inteligencja emocjonalna – czym jest i jak ją rozwijać?

Co to jest demiseksualizm? Orientacja podszyta emocjami

„Ludzie tak mnie wkurzają. Przecież można było zrobić to inaczej!”. Dlaczego ciągła racja to frustracja?

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”