Przejdź do treści

Niekonwencjonalnie: IRYDOLOGIA

Niekonwencjonalnie: IRYDOLOGIA
Źródło: www.naturheilpraxis-tillmanns.de
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Tęczówka składa się z setek tysięcy zakończeń nerwowych, które poprzez mózg i system nerwowy połączone są ze wszystkimi tkankami w organizmie. Każda zmiana chorobowa czy uraz odzwierciedlane są jako zmiany, przebarwienia i znamiona na powierzchni tęczówki.

W 1837 roku mały węgierski chłopiec Ignacy von Peczelyu w rodzinnym ogrodzie złapał sowę. Usiłując wyrwać się z rąk porywacza, ptak złamał nogę. Chłopiec, zapamiętały rzeźbiarz i spostrzegawczy rysownik, zauważył dziwne zjawisko – tuż po wypadku w dolnej części źrenicy ptaka pojawiła się mała czarna plamka. Tej plamce zawdzięczamy niezwykłą gałąź medycyny niekonwencjonalnej – irydologię.

Mapa oka

Po latach od wspomnianej wyżej przygody z sową Ignacy von Peczelyu, student medycyny, spotkał się z podobnym zjawiskiem, ale u człowieka. Zafascynowany związkiem między wyglądem poszczególnych obszarów oka a kondycją ciała, już jako lekarz, narysował pierwszą mapę tęczówki – niezbędnik dzisiejszych irydologów. Dzięki niej irydolog potrafi określić, co dzieje się w każdym narządzie pacjenta. Co ciekawe, równocześnie stworzył taką mapę inny pionier irydologii, szwedzki pastor Nils Liljequist. W przypadku obu panów można mówić o fenomenie synchroniczności – nie wiedząc nawet o swoim istnieniu, obaj opracowali swoje mapy irydologiczne ok. 1880 roku, i są one niemal identyczne!

Co takiego odkryli ci dwaj lekarze? To, że tęczówka składa się z setek tysięcy zakończeń nerwowych, które poprzez mózg i system nerwowy połączone są ze wszystkimi tkankami w organizmie. Każda zmiana chorobowa czy uraz odzwierciedlane są jako zmiany, przebarwienia i znamiona na powierzchni tęczówki. Do tego służy mapa „topologiczna” oka. Wystarczy tylko umieć ją odczytać! Dodatkowo struktura i barwa tęczówki (tzw. konstytucja) informuje o predyspozycjach osoby do konkretnych schorzeń. Specjaliści dzielą ludzi na tych o silniejszej i słabszej konstytucji. Im gęstszy układ włókien tęczówki, tym konstytucja organizmu jest silniejsza. Ważne są detale – liczy się każde przebarwienie, znamię, kształt rowków we włóknach tęczówki, wygląd tzw. kryzy wokół źrenicy, obecność i kolor pierścieni wokół niej (np. mleczny może wskazywać hipercholesterolemię).

Co ważne, fachowcy twierdzą, że zadaniem irydologii nie jest diagnoza! Z tęczówki nie wystają etykietki z nazwami chorób – mawiają.Ich celem jest analiza tzw. integralności tkanek. Co to znaczy? Irydologia jest związana z medycyną holistyczną. Według tej ostatniej organizm nie choruje, kiedy znajduje się w stanie homeostazy czy wewnętrznej harmonii. Zaburzenie tej harmonii – czyli utrata integralności – skutkuje utratą zdrowia. Kompetentny irydolog, zamiast stawiać autorytatywne diagnozy, odnajdzie na tęczówce ślady utraty tej harmonii. Aby wyleczyć pacjenta, postara się odtruć organizm i oczyścić go z nagromadzonych toksyn. W tym celu sięgnie po naturalne metody terapeutyczne: właściwą oczyszczającą dietę i zioła.

Spójrz mi w oczy… legalnie

Niekonwencjonalnie: IRYDOLOGIA

Zdjęcie: shutterstock

Irydolodzy nie mają łatwo. Na przeszkodzie uznania ich sztuki za poważną naukę stają wszyscy: lekarze konwencjonalni, prawo, a nawet Kościół katolicki. Przykład? W Stanach Zjednoczonych analiza tęczówki jest zakazana. Prowadzi to do zabawnej aberracji – pomimo zakazu praktykowania irydologii w wielu stanach można legalnie świadczyć tego typu usługi, pod warunkiem że… nie diagnozuje się i nie leczy choroby. Księża uznają irydologię za paranaukową szarlatanerię. W „Encyklopedii zagrożeń duchowych” ks. Aleksandra Posackiego JS czytamy: „(…) paranaukowe założenia, nietrafne wyniki i przesądne przypisywanie tej metodzie większej skuteczności, niż rzeczywiście posiada, powinno być wystarczającym powodem, aby uznać ją jako zagrożenie dla duchowości człowieka”. O irydologii można przeczytać nawet w „Alfabecie diabła” („The Devil’s Alphabet”, K. Koch, Michigan, 1981): „Oko ludzkie służy psychotronicznym celom, podobnie jak linie papilarne, których wróżbiarz używa jako medium (…) dla intuicji. Kiedy to ma miejsce, diagnoza staje się formą jasnowidzenia”.

Co jednak najbardziej irytuje krytyków? Chyba ryzyko, że „tam, gdzie lekarz nie może, irydolog sobie poradzi”. Zdaniem Jana Zaręby, irydologa z Warszawy, „specjalista analizy oka potrafi w większości przypadków bez żadnych dodatkowych badań rozpoznać chorobę w stadium niewykrywalnym dla medycyny klasycznej lub w takim, kiedy diagnoza zwykłego lekarza może być błędna!”.

Na potwierdzenie powyższych słów nie ma wiarygodnych dowodów. Jednak to, co wiemy dziś o oczach, to wierzchołek góry lodowej. Dzięki nowym technologiom komputerowym możemy przyglądać się powierzchni tęczówki jak mapie Marsa, jak trójwymiarowej mapie topograficznej. Jest pewne, że widoczne w 3D „krajobrazy” oka wiele znaczą i dostarczą nam jeszcze niejednej diagnostycznej niespodzianki.

Pisząc tekst, korzystałam z książek:
1/ „Medicina magica. Oblicza medycyny niekonwencjonalnej”. Seria „Szkice z nauk o zdrowiu”, t. III, red. nauk. A. Anczyk 
2/ „Co twoje oczy mówią o zdrowiu”, dr Bernard Jensen , dr Donald V. Bodeen, wyd. przez Studio Astropsychologii.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Hello My Hero. Jessica Misztal – bije w niej męskie serce, a ciało pokryte jest bliznami

Kampania Fundacji Arena i Świat

Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”

Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka

szczepionka

Grypa – dlaczego się szczepimy?

Marihuana leczy raka. Mit czy prawda?

Mama i stetoskop

Mama i stetoskop: Nie wierzcie we wszystko co znajdziecie w internecie. Jeśli jest coś, co was nurtuje, to pytajcie lekarzy

Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?

5 naturalnych źródeł cynku

Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?

Joanna Horodyńska

Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi

magda gessler

Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”

tebalet z rentgenem płuc leży na biurku

Rak płuc – nadchodzi rewolucja? „Dotychczas uważaliśmy, że jest to choroba śmiertelna”