Przejdź do treści

Ashton Kutcher stracił zdrowie z dnia na dzień. „Pewnego dnia obudziłem się i miałem problemy ze wzrokiem, prawie w ogóle nie widziałem”

Ashton Kutcher był zdeterminowany w walce o swoje zdrowie \Fot. Gilbert Flores/Variety via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ostatnich latach Ashton Kutcher miał bardzo poważne problemy ze zdrowiem. 44-letni aktor cierpiał na układowe zapalenie naczyń, które przyniosło bardzo dotkliwe konsekwencje, m.in. utratę wzroku, słuchu i niemożność poruszania się. W tych dramatycznych chwilach mógł liczyć na swoją żonę, Milę Kunis. „ Ona jest najlepsza”- wyznał podczas premiery serialu dokumentalnego. 

„Jest pewien standard, do którego przyzwyczajamy się w życiu”

Układowe zapalenie naczyń niespodziewanie zaatakowało amerykańskiego aktora Ashtona Kutchera w 2019 roku. Gwiazdor w wyniku tej choroby autoimnologicznej utracił wzrok, słuch i nie mógł chodzić. Po raz pierwszy opowiedział publicznie o swojej chorobie w sierpniu 2022 roku.  Teraz znów powrócił do tych dramatycznych chwil. Pretekstem do tego była premiera serialu dokumentalnego „The Checkup With Dr. David Agus”. Podczas tego wydarzenia, 44-letni aktor rozmawiał ze swoim lekarzem, doktorem Davidem Agusem, o swojej rzadkiej chorobie autoimmunologicznej

Tak to wspomina:

 „Pewnego dnia obudziłem się i miałem problemy ze wzrokiem, prawie w ogóle nie widziałem. Miałem upośledzony słuch i zmysł równowagi, i nie mogłem chodzić. To było układowe zapalenie naczyń” – opowiadał.

Nie mógł się pogodzić z tym, że wszystko, co było naturalne i oczywiste, zostało mu odebrane przez chorobę.

„Jest pewien standard, do którego przyzwyczajamy się w życiu, chociażby to, że dobrze widzimy. A potem nagle nie widzisz, jakby coś zablokowało ci pole widzenia. Potem mówiłem: ‘Nie możesz mówić głośniej, nic nie słyszę?’ Chcę odzyskać zdrowie, które straciłem!”- opowiadał.

Od tamtego feralnego dnia minęły trzy lata. Przez ten czas wiele się zmieniło. Miesiąc temu aktor ukończył maraton w Nowym Jorku. Wyznał, że zmienił swoje podejście do życia po problemach ze zdrowiem. Jak podaje portal news.yahoo.com, aktor był bardzo zdeterminowany, żeby o siebie zawalczyć. Mógł też liczyć na wsparcie swojej żony Mili Kunis, którą poślubił w 2015 roku. Jej wsparcie docenił także lekarz, który sprawował opiekę nad chorym aktorem.

„Ona jest niesamowita – zwrócił się do aktora dr David Agus podczas premiery serialu. – Pięknie było patrzeć na nią trwającą przy twoim boku”

Aktor zgodził się ze słowami lekarza i przyznał, że jego żona jest najlepsza. Podkreślił też, jaką rolę w jego walce o powrót do formy odegrało nastawienie psychiczne.

„Nie mogłem chodzić, ale pomyślałem sobie, że jeśli w ogóle nie mogłem się poruszać, a potem po trzech latach udało mi się przebiec maraton, to tamte wydarzenia mogą przejść do przeszłości, a ja wróciłem do siebie i dobrze się czuję.”

Mózg nie lubi samotności. Anna Błażucka o tym, co niszczy zdrowie głowy

Układowe zapalenie naczyń – co to za choroba?

Choroba, która dotknęła aktora, czyli to układowe zapalenie naczyń to rzadka choroba immunologiczna, w której dochodzi do stanu zapalnego ścian naczyń, a następnie do ich martwicy. W rezultacie tworzą się zatory i zakrzepy oraz następuje niedokrwienie narządów i tkanek w organizmie. Prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę wzrasta wraz z wiekiem. Schorzenie to dotyka głównie osób powyżej 65. roku życia.

Istnieje wiele różnych rodzajów układowego zapalenia naczyń, to między innymi:

  • ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (ziarniniak Wegenera),
  • zespół Goodpasture’a (choroba Goodpasture’a),
  • mikroskopowe zapalenie naczyń,
  • krioglobulinemia mieszana,
  • zespół Churga-Strauss (eozynofilowe ziarniniakowe zapalenie naczyń).

Chorzy mogą mieć różne objawy w zależności od tego, które naczynia zostały zaatakowane. Zazwyczaj jednak obszary dotknięte chorobą to: skóra, układ nerwowy, nerki, gałki oczne, układ pokarmowy i drogi oddechowe. W konsekwencji mogą pojawiać się takie objawy, jak: gorączka, drętwienie kończyn, „dzwonienie” w uszach, krwawienia jelitowe, problemy z poruszaniem się, a nawet utrata słuchu i wzroku. Najgroźniejszym następstwem układowego zapalenia naczyń jest udar mózgu.

 

źródło: news.yahoo.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.