Przejdź do treści

Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem

Sposób na leczenie bąblowicy
Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

Bąblowica to choroba pasożytnicza, która rozwija się po spożyciu jaj tasiemca bąblowcowego. Może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem narządów takich jak wątroba i płuca. Objawy związane z obecnością pasożytów często pojawiają się dopiero po latach od zarażenia. Jakie badania wykonać w celu diagnostyki choroby? Czy bąblowica jest wyleczalna?

Co to jest bąblowica?

Bąblowica jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez obecność w organizmie tasiemca bąblowcowego. Do rozwoju schorzenia dochodzi na skutek przypadkowego spożycia jaj wytwarzanych przez postać dorosłą tasiemca, zawartych w kale zarażonych zwierząt.

Dwa główne rodzaje bąblowicy to:

 • bąblowica jednojamowa (inaczej jednokomorowa) – wywołana przez tasiemca należącego do gatunku Echinococcus granulosus,
 • bąblowica wielojamowa (inaczej wielokomorowa) – wywołana przez tasiemca z gatunku Echinococcus multicularis.

Przyczyny bąblowicy

Przyczyną bąblowicy u człowieka jest połknięcie jaj tasiemca bąblowcowego. Może do tego dojść:

 • przez bezpośrednie spożycie żywności lub wody zawierającej kał z jajami tasiemca, pochodzący od chorego zwierzęcia (np. psa, lisa, wilka); częstym źródłem zarażenia są niedomyte, surowe jagody leśne;
 • przez przeniesienie jaj z ręki do jamy ustnej po dotknięciu obiektu, na którym się znajdują (np. smycze lub sierść psów – jaja dostają się na nie za pośrednictwem kału).

Chorobą nie można zarazić się od drugiego człowieka przez bezpośredni kontakt.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

tasiemiec

Przebieg bąblowicy

Przebieg choroby wywołanej połknięciem jaj tasiemca bąblowcowego można w uproszczeniu podzielić na kilka stadiów:

 1. Spożyte jaja bąblowca docierają do jelit. W tym odcinku przewodu pokarmowego wylęgają się z nich formy nazywane onkosferami.
 2. Onkosfery mają zdolność do przenikania nabłonka jelita. Przedostają się przez to do krwioobiegu.
 3. Za pośrednictwem krwi onkosfery przenoszone są do narządów. Najczęściej osiedlają się w wątrobie i płucach (tam znajdowane są u 80-95 proc. osób z bąblowicą). Mogą dostawać się jednak również do innych narządów, takich jak mózg, kości, nerki, śledziona i mięśnie.
 4. W tkankach narządów z onkosfer rozwijają się cysty (mające postać wodnistych pęcherzy, inaczej torbieli lub „bąbli”, od których pochodzi nazwa choroby).
 5. Wraz ze wzrostem pasożytów, rosną również cysty. Mogą przez to uciskać na okoliczne tkanki, wywołując objawy zarażenia tasiemcem bąblowcowym.

Objawy bąblowicy

Od momentu spożycia jaj tasiemca do czasu wystąpienia objawów bąblowicy u człowieka może minąć wiele lat. Obecność symptomów uzależniona jest od ilości rozwijających się pasożytów, ich wielkości, a także umiejscowienia w organizmie.

W przypadku bąblowicy wątrobowej może dochodzić do:

 • uciskania dróg żółciowych, związanego z tym zastoju żółci i rozwoju żółtaczki (zażółcenia skóry i oczu),
 • odczuwania dolegliwości, takich jak bóle brzucha, nudności i wymioty.

W przypadku umiejscowienia cyst tasiemca bąblowcowego w płucach, pacjent może mieć objawy w postaci kaszlu, bólu w klatce piersiowej i duszności.

Oprócz tego u części zarażonych osób obserwuje się symptomy niespecyficzne dla lokalizacji cyst. Są to: osłabienie, utrata apetytu oraz spadek masy ciała.

tasiemiec

Diagnostyka bąblowicy

Jak wykryć bąblowicę? Rozpoznania zarażenia tasiemcem bąblowcowym dokonuje się w oparciu o przynajmniej jedno z następujących kryteriów:

 • wykrycie typowych zmian w badaniu obrazowym (najczęściej tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym lub badaniu USG) oraz potwierdzenie diagnozy za pomocą badania serologicznego (z próbki krwi),
 • obecność cyst o budowie charakterystycznej dla tasiemca bąblowcowegow wycinkach chirurgicznych,
 • obecność pasożytów  granulosus lubE. multilocularis wykryta w badaniu histopatologicznym lub parazytologicznym,
 • wykrycie swoistych przeciwciał przeciw Echinococcus spp. w surowicy krwi przy pomocy testu serologicznego o wysokiej czułości oraz potwierdzenie ich występowania testem serologicznym o wysokiej swoistości,
 • wykrycie materiału genetycznego tasiemca bąblowcowego w pobranej próbce.

Diagnostyka choroby opiera się zwykle na pierwszym z powyższych punktów: najpierw wykonuje się badanie obrazowe pozwalające na uwidocznienie cyst, a następnie zarażenie jest potwierdzane przy wykorzystaniu badania serologicznego. Ze skierowaniem od lekarza testy możemy zrobić na koszt NFZ. Cena obu typów badań na bąblowicę wykonywanych prywatnie to kwota od około 250 złotych.

tasiemiec - kobieta w gabinecie lekarskim

Jak leczyć bąblowicę?

Bąblowica w większości przypadków jest chorobą wyleczalną. Terapia opiera się zwykle na wykonaniu zabiegu chirurgicznego usunięcia cyst w połączeniu z zastosowaniem wysokich dawek środka farmakologicznego (albendazolu). Niestety, u mniej więcej co trzeciej osoby po zabiegu choroba nawraca i wymaga ponownego leczenia. Nie u każdego zarażonego metoda operacyjna ma zastosowanie (głównie ze względu na to, że lokalizacja cysty może uniemożliwiać jej usunięcie bez uszkodzenia ważnych struktur, np. dużych naczyń krwionośnych).

Nie opracowano dotychczas sposobu leczenia „naturalnego” bąblowicy, której skuteczność w zwalczaniu pasożytów zostałaby potwierdzona w badaniach na ludziach. Testy wykonywane na zwierzętach wykazały natomiast m.in., że wielkość cyst może zmniejszać zastosowanie ekstraktu z tymianku.

Bąblowica a jagody

Jaja tasiemca mogą znajdować się w kale zwierząt takich jak lisy i wilki, dlatego częstą przyczyną zarażenia bąblowicą jest spożywanie owoców lub innej żywności przyniesionej z lasu, np. ziół. Z tego względu należy bardzo dokładnie, pod bieżącą wodą, myć jagody leśne, poziomki czy inne rośliny należące do runa leśnego – szczególnie jeśli mają zostać zjedzone na surowo. Aby ich spożywanie było całkowicie bezpieczne, najlepiej poddać je obróbce termicznej. Warto pamiętać, że jaja tasiemca bąblowcowego posiadają odporność na zamrażanie w warunkach domowych w standardowej temperaturze około -20 stopni C.

Bibliografia:

 1. World Health Organization (2021) Echinococcosis, dostęp z: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/echinococcosis.
 2. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu (2020) Bąblowica – Echinokokoza, dostęp z: https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/bablowica—echinokokoza.
 3. Ali R., Khan S., Khan M. i wsp. (2020) A systematic review of medicinal plants used against Echinococcus granulosus, PLoS One, 15(10): e0240456.
 4. Malkamaki S., Nareaho A., Oksanen A. (2019) Berries as a potential transmission vehicle for taeniid eggs, Parasitology International, 70: 58-63.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Laparotomia – wskazania, przebieg i dieta po operacji jamy brzusznej

W Poznaniu wykryto dwa przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

W Poznaniu wykryto przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

Ileostomia – rodzaje, wskazania, pielęgnacja i dieta. Jak żyć ze stomią?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Mikrobiota jelitowa – badanie i wskazania, co ją niszczy?

Nadzwyczajny wzrost liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Część naukowców uważa, że może mieć to związek z COVID-19

Nadzwyczajny wzrost liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Część naukowców uważa, że może mieć to związek z COVID-19

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska znów stanowi zagrożenie. WHO ostrzega: to może być nowa pandemia

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska znów stanowi zagrożenie. WHO ostrzega: to może być nowa epidemia

Gastrostomia, czyli o żywieniu dojelitowym. Wskazania i przeciwwskazania, jak powinno przebiegać

Ślina – skład, funkcje, zaburzenia wydzielania. Co sygnalizują zaburzenia pracy ślinianek?

Eozynofilia – przyczyny, objawy, normy i leczenie

Diagnostyka molekularna

Diagnostyka molekularna – rodzaje, metody, zastosowanie

Czy powinniśmy się profilaktycznie odrobaczać? Eksperci przedstawiają fakty i mity na temat pasożytów chorobotwórczych

Czy powinniśmy się profilaktycznie odrobaczać? Lekarka przedstawia fakty i mity na temat pasożytów chorobotwórczych

Hepatomegalia, badanie

Hepatomegalia – przyczyny, objawy i leczenie powiększonej wątroby

Wybierz dla bliskich produkty wspomagające trawienie, by zdrowo i bez uczucia ciężkości przeżyli święta /fot. archiwum własne

Wybierz dla bliskich produkty wspomagające trawienie, by zdrowo i bez uczucia ciężkości przeżyli święta

Jak możesz sobie sama poradzić z zaparciami? Wyjaśnia fizjoterapeuta Kamil Kozakowski

Jak możesz sobie sama poradzić z zaparciami? Wyjaśnia fizjoterapeuta Kamil Kozakowski

Jak możesz sobie sama poradzić z refluksem i zgagą? Kamil Kozakowski podpowiada jakie ćwiczenia mogą być pomocne

Jak możesz sobie sama poradzić z refluksem i zgagą? Kamil Kozakowski podpowiada, jakie ćwiczenia mogą być pomocne

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

kobieta z bólem wątroby

WZW B – szczepienie, objawy, leczenie, przyczyny i dieta

Brzuch jak balon? 3 ruchy na mniejszy brzuch na już! Poleca Pani Fizjotrener

Brzuch jak balon? 3 ruchy na mniejszy brzuch na już! Poleca Pani Fizjotrener

Kobieta zakażona glistą ludzką leży skulona i trzyma się za brzuch.

Glista ludzka – objawy, leczenie, drogi zakażenia glistnicą

Na skorupkach jaj wykryto salmonellę. GIS wydał ostrzeżenie

Na skorupkach jaj wykryto salmonellę. GIS wydał ostrzeżenie

Wady i choroby wrodzone dróg żółciowych – objawy, leczenie

Sushi

Anisakioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

×